Skuteczna pomoc niesiona przez Fundację PCPM w specjalnym raporcie KPRM

Skuteczność polskich działań możliwa była także dzięki lokalnym partnerom Fundacji PCPM w miejscach gdzie prowadzone są misje. Bez tego wszystkiego niemożliwe byłoby osiągnięcie celów opisanych w raporcie koordynatora Polskiej Pomocy Humanitarnej. Uchodźcy z Sudanu Południowego mogą korzystać z klinik medycznych, uchodźcom z Syrii łatwiej było przetrwać zimę w górzystym Arsalu na pograniczu syryjsko-libańskim, a najubożsi mieszkańcy Burkina Faso mają teraz trwałe domy, odporne na działanie żywiołów. Nasze projekty zostały ujęte w „Raporcie podsumowującym działalność w zakresie polskiej pomocy humanitarnej grudzień 2017 – maj 2019”.

POMOC DLA NAJUBOŻSZYCH W BURKINA FASO

Wybudowaliśmy 60 lokali socjalnych dla najuboższych rodzin, zagrożonych migracją. To domy trwałe, odporne na działanie żywiołów z naturalną izolacją termiczną i akustyczną, budowane z ekologicznych materiałów, dostępnych na miejscu. Wykorzystanie w budowie tzw. techniki sklepienia nubijskiego pozwoli przetrwać tym konstrukcjom nawet kilkaset lat. Przeprowadziliśmy też szkolenia zawodowe z zakresu rzemiosła murarskiego, dając lokalnej ludności konkretne narzędzia, które pozwolą im dalej zmieniać swój region.

NOWE DOMY DLA ZNISZCZONEGO WOJNĄ MOSULU

Dostarczyliśmy do zniszczonego wojną Mosulu 500 tymczasowych domów, które stały się schronieniem dla wracających do kraju Irakijczyków. Modułowe domy trafiły do mieszkańców zarówno na obrzeżach miasta, ale też w bezpośrednim sąsiedztwie zniszczonych nieruchomości tak, aby ułatwić mieszkańcom rozpoczęcie trudnego i wymagającego procesu odbudowy zniszczonego przez wojnę domową kraju. Każdy z domów zaopatrzyliśmy w panel solarny, lampę diodową z wyjściem USB, co pozwoli na ładowanie urządzeń elektrycznych. W dystrybucji domów na miejscu wśród potrzebujących rodzin pomógł nam UNHCR.

NOWE KLINIKI DLA UCHODŹCÓW W UGANDZIE

Wysłaliśmy do Ugandy materiały do zbudowania 100 modułowym domów, które będą pełnić rolę tymczasowych klinik w jednym z największych na świecie obozów dla uchodźców. Pomieszczenia o powierzchni ok. 17,5 m kw. spełniają wszystkie normy ONZ, zarówno pod względem warunków mieszkalnych, jak i bezpieczeństwa. Część z nich została zaopatrzona w dodatkowe dachy, chroniące przed słońcem i upałem. Stworzyliśmy również przestrzeń dla medyków (budynki, w których mogliby mieszkać), by mieli jak pracować w rejonie otoczonym dwoma gigantycznymi kryzysami humanitarnymi. Podnieśliśmy w ten sposób poziom świadczonej w obozie opieki medycznej, w niektórych przypadkach, w ogóle ją umożliwiając.

OCIEPLILIŚMY NAMIOTY UCHODŹCÓW W GÓRSKIM ARSALU

W górskich rejonach Libanu, gdzie zima jest znacznie brutalniejsza, pomogliśmy 15 tysiącom ludzi. Naprawiliśmy 1600 namiotów i skonstruowaliśmy od nowa drugie tyle. Obozowiska wyposażyliśmy w punkty strażackie z gaśnicami, piaskiem i narzędziami, które pomagają tłumić pożary. Polepszyliśmy warunki życia w obozowiskach, wyrównując i utwardzając powierzchnię drogi, którą do uchodźców docierają dostawy z wodą i pożywieniem. Żwir użyty do budowy drogi posłużył również jako materiał do zabezpieczenia namiotów przed wilgocią i wodą, która dostaje się do namiotów podczas ulewnych opadów deszczu. Wsparcie dostali od nas niepełnosprawni mieszkańcy obozów. Kupiliśmy dla nich specjalne łóżka, materace przeciwodleżynowe oraz przenośne krzesła toaletowe, żeby ułatwić niewyobrażalnie trudne życie w obozie.

Projekt w Libanie jest największym programem pomocy humanitarnej, realizowanym przez polską organizację pozarządową od 2012 roku. Kontynuujemy go w roku 2019.

Wspieraj działania PCPM!

darowizna PCPM

darowizna PCPM

darowizna PCPM

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Instagramie – @ratownicypcpm 

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Poland Emergency Medical Team PCPM/Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM