PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

 

Szkolenie z ratownictwa wodnego

Dla Zespołu Ratunkowego PCPM katastrofy naturalne powodujące zalania obszarów zamieszkanych są obok trzęsień ziemi i spowodowanych nimi gruzowisk głównym obszarem działania. Stąd przez dwa dni na jeziorze Nyskim Zespół Ratunkowy PCPM ćwiczył techniki ratownicze prowadzenia akcji w tym środowisku. Stanica WOPR na jeziorze Nyskim okazała się doskonałym miejscem dla takiego treningu.

 

16-17 czerwca 2015 w Nysie w woj. Opolskim, Ratownicy PCPM przeszli szkolenie z ratownictwa wodnego.

nysa6

Zaczęliśmy od podstaw, które dla wielu z ratowników PCPM były jedynie przypomnieniem umiejętności znanych z ich działalności w WOPR. Pływanie z „pamelką”, podchodzenie do tonącego, podawanie rzutki, praca z kołowrotem, wejścia do wody były wstępem. Prowadzenie pojazdów wodnych, działania medyczne na pokładach jednostek pływających, techniki samoobrony i radzenia sobie z trudnym poszkodowanym w wodzie były dopełnieniem. Wszystko uwieńczone zostało scenariuszami akcji ratunkowych z rozwiniętym elementem medycznym. Pierwszego dnia były to symulacje zespołowe, a drugiego obejmowały działanie Zespołu jako całości.

nysa1

nysa4

Ćwiczenia były przerywane zajęciami teoretycznymi, które stanowiły moment na zdjęcie mokrych pianek i powrót do normalnej temperatury ciała. Pogoda była dosyć dobra aczkolwiek czas jaki spędzaliśmy w wodzie i wychłodzenie stanowiły dla nas dodatkowe wyzwanie.

Dziękujemy Nyskiemu WOPR i wszystkim naszym partnerom za wiedzę jaką otrzymaliśmy pomoc w organizacji ćwiczenia i gościnność.