Tragiczna eksplozja w Bejrucie. PCPM apeluje o pomoc

4 sierpnia 2020 roku potężna eksplozja zmiotła z powierzchni ziemi część portu w Bejrucie. Przedstawiciel libańskich władz potwierdził, że eksplodowały zmagazynowane tam materiały wybuchowe – 2750 ton niebezpiecznych azotanów. Zasięg wybuchu sięgał kilku kilometrów w głąb miasta. Prawie 150 osób zginęło, tysiące jest rannych. Dziesiątki tysięcy straciło dach nad głową. Biuro Fundacji PCPM w Libanie rozpoczęło zbiórkę. Apelujemy o wpłaty na pcpm.org.pl/bejrut 

Zebrane środki ze zbiórki prowadzonej na pcpm.org.pl/bejrut oraz na Facebook’u zostaną przekazane na pomoc rodzinom ofiar, m.in. na naprawę uszkodzonych mieszkań, a także na sprzęt medyczny i ratunkowy. PCPM planuje także wesprzeć mieszkańców dzielnicy Bourj Hammoud, gdzie obecnie prowadzone są działania projektowe finansowane z projektu UN HABITAT.

Potrzebna jest pomoc

Fundacja PCPM pracuje w Libanie od wielu lat, prowadząc szereg programów pomocowych skierowanych do najuboższych Libańczyków i uchodźców z Syrii. Jesteśmy na miejscu, gotowi do niesienia pomocy ofiarom katastrofy.  

2km od miejsca eksplozji leży Burj Hammoud, chrześcijańska/armeńska dzielnica Bejrutu, gdzie @FundacjaPCPM pomaga uchodźcom od 2015r
Od jutra zaczynamy pomoc w zakresie naprawy okien i drzwi po eksplozji-najpierw plandeki, potem szyby w oknach
Proszę o Państwa pomoc i wsparcie https://t.co/u9iP2qSuur

— Wojtek Wilk PCPM (@WilkWojtekPCPM) August 4, 2020

– 2km od miejsca eksplozji leży Burj Hammoud, chrześcijańska dzielnica Bejrutu, gdzie Fundacja PCPM pomaga uchodźcom od 2015 r. Od jutra zaczynamy pomoc w zakresie naprawy okien i drzwi po eksplozji – poinformował prezes PCPM, dr Wojciech Wilk. Szef Fundacji PCPM osobiście zaangażowany jest w pomoc Libanowi i uchodźcom Syryjskim, którzy otrzymali pomoc od Libańczyków. Zaapelował też o wsparcie.

‼️ PILNE! Libańskie rodziny czekają na naszą pomoc. Biuro Fundacji PCPM w Libanie uruchamia zbiórkę na https://t.co/RUT7o8ePkF @FundacjaPCPM pic.twitter.com/0M6hWiACe9

— Aleksandra Rutkowska (@Lenanalist) August 4, 2020

Chwilę przed eksplozją w portowych magazynach wybuchł pożar. Niebezpieczne materiały składowano tam od 2014 roku. W mediach społecznościowych pojawiły się filmy rejestrujące chwilę wybuchu. Filmy przekazali także miejscowi pracownicy Fundacji PCPM. Na nagraniach widać, że chwilę po eksplozji nastąpiła silna fala uderzeniowa, która wybijała okna, wyrywała drzwi z framug, odrywała balkony od budynków. Biuro Fundacji znajduje się około 6 km od miejsca wybuchu. Nikt z pracowników PCPM nie ucierpiał.

Tak wyglądały eksplozje w stolicy Libanu

Biuro Fundacji PCPM w Libanie uruchomiło zbiórkę na rzecz rodzin poszkodowanych na skutek eksplozji w Bejrucie

PILNE: pomoc dla #Bejrut.u » Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Na skutek potężnej eksplozji w Bejrucie naszej pilnej pomocy potrzebują tysiące rodzin. Biuro PCPM w Libanie rozpoczęło zbiórkę. Apelujemy o wpłaty. #Beirut #Lebanon #Liban https://t.co/oF5EPzgb5q

— Fundacja PCPM (@FundacjaPCPM) August 4, 2020

Na skutek potężnej eksplozji w Bejrucie naszej pilnej pomocy potrzebują tysiące rodzin. Biuro PCPM w Libanie rozpoczęło zbiórkę. Apelujemy o wpłaty.

darowizna PCPM - Liban - Bejrut

darowizna PCPM - Liban - Bejrut

darowizna PCPM - Liban - Bejrut

Twoje dane:
* Pole wymagane

Fundacja PCPM chce wspierać mieszkańców Bourj Hammoud w Bejrucie. Ze środków z uruchomionej zbiórki na pcpm.org.pl/bejrut ma nadzieję naprawić lub wymienić okna i drzwi w zniszczonych wybuchem domach i mieszkaniach, a także zapewnić pomoc finansową najbardziej poszkodowanym rodzinom (Emergency Cash Assistant). Fundacja ma też nadzieję kontynuować działania w ramach projektu UN HABITAT w tej części Bejrutu poprzez wsparcie w odbudowie dzielnicy we współpracy z lokalną administracją. W wybuchu 4 sierpnia dach nad głową straciło co najmniej 300 tys. osób, dlatego ważną pomocą będzie dalsze wspieranie rodzin w zapewnianiu im bezpiecznego schronienia w ramach programu „Cash for rent”.