Transport poszkodowanego w trudnych warunkach

3 i 4 grudnia członkowie Zespołu Ratunkowy PCPM uczyli się jak prowadzić działania ratunkowe w trudnym terenie przy użyciu technik alpinistycznych. Dzięki ciekawemu ukształtowaniu Doliny Białej, nasz zespół miał możliwość wykorzystania wiedzy na stromych, kamienistych zboczach Klimczoka.

szczyrk3

Pod okiem doświadczonych instruktorów Grupy Beskidzkiej GOPR nasi lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki zdobywali umiejętności z zakresu budowania stanowisk w terenie górskim, prowadzenia asekuracji, a także korzystania z przyrządów do wychodzenia po linie oraz zjazdów na niej. Ratownicy PCPM doskonalili się z technik bezpiecznego dotarcia do osoby poszkodowanej, zabezpieczenia jej we właściwy sposób w specjalistycznych noszach wysokościowych oraz ewakuacji z wykorzystaniem różnego rodzaju układów wyciągowych. Zdobyta w ten sposób wiedza pozwoli nam na bezpieczne prowadzenie działań w przypadku wyjazdu w rejony trudno dostępne.

szczyrk1
szczyrk2
szczyrk5

Rozbudzona w trakcie szkoleń ciekawość i pasja na pewno zmobilizuje nas do organizacji kolejnego, bardziej zaawansowanego technicznie szkolenia w tym zakresie.

Serdeczne podziękowania dla szkoleniowców z Grupy Beskidzkiej GOPR za przygotowanie scenariuszy symulacji, udostępnienie Stacji Centralnej i wieży wysokościowej oraz wyjątkową gościnność.

Przeczytaj jak możesz wspierać Zespól Ratunkowy PCPM