Transport żywności ratującej dzieci przed śmiercią głodową jest w drodze do Sudanu Południowego

– Wysyłamy transport z pomocą humanitarną dzięki ofiarności Polaków – podkreśla dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM, który osobiście nadzorował w Afryce pakowanie pomocy przed wyjazdem do Sudanu Płd. – To prawie 40 tysięcy saszetek z wysokobiałkową żywnością, potrzebną do ratowania życia nawet 1500 dzieci – dodaje. – Te dzieci korzystają z pomocy w ośrodku dożywiania w miejscowości Gordhim. Terapia wygląda tak, że dzieci, które cierpią głód przyjmują saszetki z preparatem przez 10 dni – wyjaśnia dr Wilk.

Transport ruszył ciężarówką z Kenii i trafi do ośrodka w Gordhim

Przed Fundacją PCPM niełatwe zadanie przetransportowania tej żywności ciężarówką z Kenii do ośrodka w Gordhim. Droga nie jest łatwa i zajmuje 2-3 tygodni, ale jest 18 razy tańsza niż przewożenie żywności samolotem z Europy. Organizacja, dzięki wsparciu Polaków, dostarcza do Sudanu Południowego żywność terapeutyczną już od sześciu lat. Robi to zawsze w najtrudniejszym momencie, kiedy kończy się tam żywność, której i tak brakuje. – Decydujemy się na taką formę transportu ze względów czysto ekonomicznych. Chcemy jak najbardziej efektywnie wydawać pieniądze, które przeznaczają na pomoc wpłacający je Polacy. Wolimy kupić jak najwięcej żywności terapeutycznej w Kenii i wysłać ją tańszym transportem lądowym, niż wydawać zgromadzone środki na transport lotniczy – wyjaśnia dr Wilk. – Mamy na miejscu zaufany ośrodek leczenia głodujących dzieci i współpracujemy ze znanymi nam ludźmi z miejscowej organizacji. Wiemy, że tak jak my zrobią wszystko, by pomóc w ratowaniu dzieci przed śmiercią głodową – zapewnia prezes Fundacji PCPM.

Pomoc jest możliwa dzięki zbiórkom pieniędzy wśród Polaków

– Jest to ogromna pomoc finansowana przez Polaków dzięki wpłatom przez stronę pcpm.org.pl/sudan. To wsparcie darczyńców z Polski umożliwia Fundacji PCPM realizowanie pomocy w Sudanie Południowym – podkreśla dr Wojciech Wilk. – Dziękujemy za tę pomoc, mamy nadzieję, że dzięki niej dzieci leczone w ośrodku w Gordhim będą mogły jak najszybciej wrócić do zdrowia – deklaruje dr Wilk.

To nie pierwszy raz Polacy pomagają w Sudanie Południowym

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wysłała regularnie do Sudanu Południowego, finansowany przez darczyńców z Polski transport specjalistycznej żywności. W najmłodszym i jednym z najbiedniejszych państw na świecie głoduje niemal 7 milionów ludzi. Dzieciom grozi śmierć głodowa. Transport żywności wysłanej przez Fundację PCPM dotrze do Centrum Dożywiania w Gordhim w rejonie Aweil East. To jeden z najgęściej zaludnionych obszarów kraju. Jedynie w tej części państwa szacuje się, że niedożywionych jest kilkanaście tysięcy dzieci, które bez pomocy mogą umrzeć z głodu. Pracownicy ośrodka wspieranego przez Fundację PCPM oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów, walczą z miejscowymi chorobami. Prowadzą też szkolenia dla mieszkańców okolicznych wiosek z uprawy roślin czy higieny.

Sudan Południowy jest najmłodszym uznanym państwem świata. Niepodległość ogłosił 9 lipca 2011 r., po dekadach przemocy i konfliktów. Fundacja PCPM pracuje w Sudanie Południowym właśnie od 2011 roku. W pierwszych latach po ogłoszeniu przez kraj niepodległości Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wspierało placówki medyczne (szpitale, przychodnie, wiejskie ośrodki zdrowia). W 2013 Fundacja włączyła się także w rozwój zarządzania kryzysowego. Eksperci z Polski przeszkolili jednostki straży pożarnej w zakresie przeciwdziałania powodziom, ewakuacji osób z terenów powodziowych i walki z pożarami. W 2018 r. medycy z PCPM (Medyczny Zespół Ratunkowy) pomagali uciekającym z Sudanu Południowego, którzy znaleźli schronienie w obozie Bidi Bidi na terenie północnej Ugandy. Tam Fundacja zorganizowała ośrodki zdrowia, poprawiła warunki do pracy personelu medycznego. Fundacja PCPM przekazała także do szpitali inkubatory.

Centrum Dożywiania w Gordhim potrzebuje wsparcia przez cały rok dlatego apelujemy o stałe wpłaty – one umożliwią regularną i stałą pomoc dzieciom. Zbiórka prowadzona jest na: pcpm.org.pl/sudan 

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)