Tysiące ludzi umiera z głodu w Płd. Sudanie… Z głodu!

Trwająca w Sudanie Południowym wojna sprawiła, że ludzie od wielu miesięcy zmagają się z ekstremalnym głodem. Z desperacji jedzą niejadalne liście. To katastrofa humanitarna na ogromną skalę. Pracownicy ośrodka PCPM oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów, walczą z chorobami oraz prowadzą szkolenia z uprawy roślin dla mieszkańców okolicznych wiosek.

Sytuacja w Płd. Sudanie jest rzeczywiście tragiczna – ocenia dr Wojciech Wilk*, prezes Fundacji PCPM i ekspert od rozwiązywania kryzysów humanitarnych – Głód doprowadza do degradacji organizmu, dzieci potrzebują witamin, mikroelementów. Ich brak prowadzi do kalectwa i śmierci – tłumaczy ekspert. Na przykład niedobór witaminy A grozi utratą wzroku. Zakładaliśmy, że nasze Centrum Dożywiania będzie pomagać głównie głodującym dzieciom, ale nie możemy bez pomocy zostawić ich rodziców, którzy umierają z głodu – alarmuje Wojciech Wilk. – Dlatego nasi lekarze pomagają Sudańczykom w każdym wieku. Najmłodszy pacjent Centrum ma 6 miesięcy, najstarszy 70 lat – dodaje Wilk.

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomoże ponad tysiącu dzieciom, ale potrzebujących jest znacznie więcej. Dlatego PCPM apeluje do Polaków o włączenie się do akcji i wsparcie finansowe działań Fundacji w Sudanie Płd. Jeden zestaw żywności, który uchroni dziecko od śmierci głodowej to koszt zaledwie 65 zł.

Jak pomóc?

  • Wejdź na podstronę Sudan dowiedz się więcej o różnych sposobach wsparcia mieszkańców Sudanu Południowego.
  • Przelej dowolną kwotę na konto Fundacji PCPM: (mBank) 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: „Sudan Południowy„.
  • Przekaż 1% podatku na Fundację PCPM: KRS: 0000259298.

* Dr Wojciech Wilk jest ekspertem w zakresie pomocy humanitarnej, przez wiele lat pracował w ONZ, jest założycielem fundacji PCPM. W latach 2011-2013 prowadził w Sudanie Południowym misję, która pozwoliła na wyszkolenie lokalnych służb ratunkowych.