Wielkanoc na świecie
Wypełnij PIT przez internet i przekaż 1% podatku
W Libanie królują ciasteczka
Aż 40% mieszkańców Libanu to chrześcijanie, dla których Wielkanoc to najważniejsze święto w roku. Świętowanie zaczyna się już od Niedzieli Palmowej. W uroczystości koniecznie trzeba wziąć udział w odświętnym, najlepiej nowym, ubraniu i obuwiu. W tym dniu odbywa się procesja, podczas której dzieci trzymają przyozdobione kwiatami i wstążkami zapalone świece.
W Niedziele Wielkanocną rodziny spotykają się na wspólny obiad i jedzą najczęściej kurczaka albo indyka nadziewanego orzechami i podawanego z ryżem.
Najważniejszym przysmakiem wielkanocnego okresu są jednak małe ciasteczka z semoliny, po arabsku nazywane ma’amoul. Nadziewa się je daktylami albo pistacjami i polewa lukrem. Niektórzy, zwłaszcza starsze osoby, wieszają swój wypieki nocą na drzewach przed kościołem wierząc, że to zapewni im błogosławieństwo.
Fot. Noema Perez
Wspólnie świętowanie w Kenii
Kenijczycy zarówno Wielkanoc jak i Boże Narodzenie obchodzą bardzo podobnie. Tradycyjnie ubija się tam krowę lub kozę, której mięso jest następnie gotowane w wielkich garach i podawane z ryżem. Jest to czas spotkań i całe wioski zbierają się na wspólnym świętowaniu i tańcach.
Pełen spokoju i pokory czas w Gruzji
Wielkanoc w prawosławnej tradycji jest dla Gruzinów najważniejszym ze świąt. Poprzedza ją czterdziestodniowy post, podczas którego nie można jeść na przykład jajek. Wedle tradycji muszą one później, podczas świąt przybrać formę czerwonych pisanek – na znak krwi Chrystusa.
Wielkanocnej celebracji Gruzini nie wiążą z suto zastawionym stołem. Najważniejsze, aby pierwszy dzień świąt spędzić z bliski, a drugi poświęcić odwiedzinom grobów zmarłych.
Wielkanoc na palestyńskim tyglu kulturowym
Palestyna to miejsce szczególne. Z jednej strony jest silnie związana z historią chrześcijańską, z drugiej, z kulturą islamu. Na styku tych dwóch tradycji wytworzyły się ciekawe formy celebrowania Wielkanocy.
Najważniejszym elementem jest obchodzona w Jerozolimie Liturgia Cudu Świętego Ognia. Celebracja ta skupia się głównie na przekazywaniu sobie nawzajem ognia znajdującego się w Bazylice Grobu (wg wiary zesłanego przez Boga do rąk duchownego). W tym obrzędzie uczestniczą wierni z całego świata. Po ogień wysyłane są specjalne samoloty i eskorty wojskowe.
Palestyńczycy w tym czasie wypiekają specjalne ciastka, przypominające kształtem koronę cierniową. Podobnie jak w niektórych regionach Polski, także Palestynie jest tradycja stukania się przy stole jajkami. Domownik, któremu uda się wtedy nie uszkodzić skorupki, wygrywa.
Niezależnie od regionu świata i przyjętych tradycji życzymy wszystkim spokojnego i wesołego czasu w gronie najbliższych!
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)