Z fabryki w Nairobi do brzuszka maluszka

Początek historii

Całą historię zaczniemy jednak od Francji. To właśnie tam naukowcy z firmy Nutriset opracowali recepturę Plumpy’nut, czyli pasty terapeutycznej na bazie orzeszków ziemnych. Znacie smak masła orzechowego? Właśnie tak smakuje Plumpy’nut. A przy okazji ratuje życie. Zawiera tak bardzo potrzebne witaminy i minerały i ma aż 500 kcal. A co ważniejsze – to tzw RUTF (ready to use therapeutic food), czyli żywność, która jest gotowa do spożycia od razu i nie wymaga np. rozrabiania w wodzie. Trudno dostępnej albo zanieczyszczonej.

Czy w takim razie PCPM kupuje żywność we Francji? Nie! Na szczęście jest dziś produkowana na miejscu, w Afryce, gdzie nie ma problemu z zaopatrzeniem w podstawowy surowiec – orzeszki ziemne. Transporty, które organizujemy już od 5 lat ruszają z Nairobi, stolicy Kenii.

Z Nairobi do Gordhim

Zapakowana w kartony żywność pokonuje niemal 2 tysiące kilometrów, docierając po wielu dniach do Centrum Dożywiania w Gordhim, w stanie Aweil East. Na miejscu niecierpliwie czekają pracownicy i pracowniczki ośrodka. W najtrudniejszych miesiącach przed ośrodkiem ustawia się długa kolejka mam, które szukają ratunku dla swoich pociech. Często pokonują wiele kilometrów pieszo, bo wiedzą, że na miejscu otrzymają tak potrzebną pomoc.

Każdy mały pacjent jest dokładnie badany. Mierzenie, ważenie, czasem niezbędne szczepienia. Wszystko po to, żeby oszacować, czy możliwe będzie leczenie w warunkach domowych, czy jednak potrzebny jest szpital.

Leczenie w domu jest niezwykle proste. Standardowa porcja dla niedożywionego dziecka to 3 saszetki. Razem 1500 kcal dziennie, które sprawiają, że w ciągu tygodnia na wadze przybywa dodatkowy kilogram.

Ratujemy życie i zdrowie dzięki Wam

Leczenie jest proste, ale nie byłoby możliwe, gdyby nie Darczyńcy z Polski, którzy już od lat swoimi darowiznami zaopatrują ośrodek w żywność terapeutyczną. Dzięki ich wsparciu finansujemy pracę personelu medycznego, leki i szczepienia. Dzięki nim ratujemy życie!

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy wpłacili już darowiznę albo zdecydowali się na regularne wpłaty. A wszystkich zapraszamy na pcpm.org.pl/sudan

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)