PCPM wzmacnia pierwszy polski EMT. Ależ to była rekrutacja!
Dwie doby zmagań w terenie. Testy językowe i wytrzymałościowe. Zadania medyczne do rozwiązania pod presją czasu. Wszystko po to, by sprawdzić, czy rekruci w zespole potrafią ratować życie i zdrowie poszkodowanych w katastrofach i kataklizmach. To ważne na misjach, w których uczestniczy Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Zakończyła się właśnie jesienna rekrutacja.
Wesprzyj misje Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM (Poland Emergency Medical Team PCPM) jest jedyną w Polsce i jedną z kilku w Europie medyczną grup szybkiego reagowania, certyfikowaną przez Światowa Organizację Zdrowia (WHO), działającą również w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, a zdolną do wyjazdu do strefy dotkniętej klęskami żywiołowymi (np. trzęsieniem ziemi) lub kryzysami humanitarnymi w ciągu 24 godzin. W skład Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM wchodzą sprawdzeni i doświadczeni ochotnicy: lekarze i lekarki, ratownicy medyczni i ratowniczki, pielęgniarki i pielęgniarze oraz medycy i medyczki innych specjalności, a także strażacy, logistycy i inni specjaliści i specjalistki. Członkowie i członkinie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM regularnie biorą udział w manewrach i ćwiczeniach, by stale podnosić swoje kompetencje.
Kilkuetapowa rekrutacja
Sama rekrutacja do Zespołu miała kilka etapów. Jednym z nich były ćwiczenia w terenie. Oprócz wiedzy z zakresu medycyny, uczestnicy byli oceniani przez instruktorów pod kątem zdolności do pracy w grupie. Kandydaci musieli sprawdzić, jak reagują w niespodziewanych okolicznościach oraz jak dostosowują się do niesprzyjających warunków pracy.
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM powstał w 2015 roku. Tuż przed swoją pierwszą dużą misją po trzęsieniu ziemi w Nepalu, jego członkowie tworzyli punkt medyczny dla protestujących na kijowskim Majdanie. Byli w Libanie po wybuchu w bejruckim porcie. A także w Peru, po lawinach błotnych. Pandemię COVID-19 spędzali na zmianę w macierzystych szpitalach i na kolejnych misjach we włoskiej Lombardii, Kirgistanie, Tadżykistanie, Etiopii i Ugandzie. Nim ruszyli z pomocą na Ukrainę, by ewakuować pacjentów po eskalacji konfliktu, pomagali poszkodowanym przez cyklony na Madagaskarze.
Przeczytaj więcej o Medycznym Zespole Ratunkowym PCPM
Do rekrutacji na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej przystąpiło kilkadziesiąt osób: medyków i logistyków. Przed instruktorami Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM jest teraz kilkanaście dni dyskusji, ocen i weryfikacji całego procesu rekrutacji. A jej przeprowadzenie możliwe było dzięki finansowaniu z Komisji Europejskiej przy udziale Narodowego Instytutu Wolności — Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.