Żywność terapeutyczna dotarła do Gordhim w Sudanie Południowym

Transport z pomocą dotarł do Centrum Dożywiania w Gordhim w Sudanie Południowym. Jechał on z Nairobi 2 tygodnie ponad 2 tys. kilometrów. Droga jest trudna, ale dzięki temu Fundacja PCPM może zaoszczędzić pieniądze i zakupić więcej porcji żywności terapeutycznej. Dzięki wpłatom darczyńców PCPM za 94 500 zł zakupiło aż 45 000 porcji.

Transport dotarł do Centrum Dożywiania w Gordhim w Sudanie Południowym, a wraz z nim 45 000 porcji żywności terapeutycznej dzięki darczyńcom z Polski. W tym roku Fundacja PCPM przekazała też leki i dodatkowo nasiona okry oraz sukumy wiki (rośliny podobnej do jarmużu). Pracownicy ośrodka zasieją je przy ośrodku w Gordhim, a także przekażą matkom do samodzielnej uprawy, co pozwoli wzbogacić dietę dzieci.

PCPM celowo wybrało transport drogowy, bo choć trwa dłużej od lotniczego, ma więcej zalet. Żywność jest dostarczana z Kenii, gdzie Fundacja PCPM angażuje się w różnorodne projekty od ponad 10 lat. Część potrzebnych produktów, włączając w to żywność terapeutyczną Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej nabywa na miejscu. Tym samym organizacja wspiera lokalne przedsiębiorstwa, a przede wszystkim pozwala zredukować koszty transportu. To z kolei oznacza, że więcej porcji żywności może trafić do Gordhim w Sudanie Południowym.

– Według nawigacji z Nairobi do Gordhim powinno jechać się 37 godzin, jednak trwało to znacznie dłużej – a dokładnie 2 tygodnie. W tym roku do ośrodka dożywiania dzieci w Gordhim poza żywnością terapeutyczną dostarczyliśmy również zapas leków na rok działalności ośrodka – opowiada Wojtek Wilk.

Jeden z największych kryzysów na świecie

Kolejne lata rekordowych powodzi doprowadziły do masowych migracji, zniszczenia źródeł utrzymania i utraty gruntów rolnych, co przyczyniło się do wzrostu głodu. Skutki tych jednoczesnych wstrząsów klimatycznych są potęgowane przez rosnące ceny żywności i paliw oraz trwający konflikt.

Niestety w XXI wieku w momencie gdy w wielu państwach na świecie mamy nadmiar jedzenia, w tym samym czasie w Sudanie Południowym dzieci umierają z głodu. Sytuacja w tym kraju z roku na rok się pogarsza. Tylko w zeszłym roku w Centrum Dożywiania w Gordhim, terapii żywieniowej potrzebowało tyle dzieci, ile w poprzednich kilku latach. Zaledwie 3 porcje specjalnej pasty, podawane przez tydzień pozwalają niedożywionemu dziecku zyskać kilogram na wadze. Kosztuje to zaledwie 88 zł.

Grafika przedstawiająca pogarszającą się sytuację w Ghordim w Sudanie Południowym

– Koszty życia w Sudanie Południowym są bardzo wysokie – artykuły spożywcze dostępne na lokalnym rynku zdrożały niemal dwukrotnie. Region Aweil East, gdzie znajduje się wspierane przez PCPM Centrum Dożywiania, ze względu na historyczne powiązania handlowe i brak dróg łączących go z resztą kraju i krajami ościennymi, czerpie większość dostaw żywności z ogarniętego wojna domową sąsiedniego Sudanu – mówi Calixte, który prowadzi Centrum Dożywiana w Gordhim.

Niecodzienna codzienność

Dla wielu matek w Sudanie Południowym dzień nie zaczyna się od wyprawki szkolnej, ale od kilkukilometrowego marszu do ośrodka, gdzie ich dziecko może zostać zbadane. Jednym z głównych narzędzi pielęgniarza jest zestaw papierowych pasków, które od kilkudziesięciu lat są nieodłącznym atrybutem pracowników humanitarnych zajmujących się niedożywieniem.

System MUAC czyli Measurement of Mid-Upper Arm Circumference to nieinwazyjne narzędzie, polegające na pomiarze obwodu ramienia za pomocą trzykolorowej taśmy. Pomiar przeprowadza się pomiędzy łokciem a barkiem dziecka. Taśma owijana jest wokół ramienia, a wynik odczytywany w centymetrach.

Zastosowanie takiego systemu pozwala na wykrycie stanu niedożywienia na bardzo wczesnym etapie. To ważne, ponieważ dzieci mogą wykazywać zaniżone wartości MUAC nawet przed wystąpieniem innych objawów niedożywienia, takich jak niska waga ciała. Znając stopień niedożywienia dziecka możemy wprowadzić odpowiednie leczenie za pomocą żywności terapeutycznej. To specjalna pasta na bazie orzeszków ziemnych, wzbogacona o niezbędne składniki odżywcze, witaminy oraz minerały, która jest gotowa do podania od razu po otwarciu.

Zbiórka na rzecz Sudanu Południowego trwa przez cały rok, a jedynie 88,2 zł pozwala zapewnić pełną terapię dla jednego dziecka.