W czasie pandemii PCPM niesie pomoc odpowiedzialnie
POLSKA
61 przypadków zachorowań. [STAN NA 13.03.2020, 12:00] W związku z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia i mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo zespołu PCPM zarząd Fundacji podjął decyzję o pracy zdalnej w biurze w Warszawie. Ratownicy z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM pracują ciężko w całym kraju, udzielając koniecznej pomocy medycznej pacjentom zgłaszającym się do szpitali, przychodni czy na oddziały ratunkowe.
IRAK
83 przypadki zachorowań. W prowincji Dohuk, gdzie znajduje się biuro PCPM nie odnotowano jeszcze ani jednego przypadku zakażenia wirusem. Uczelnie i szkoły pozamykane są od kilku tygodni. W irackim Kurdystanie ogłoszono wolne dla pracowników urzędów od 11 do 28 marca. Wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się między prowincjami irackiego Kurdystanu i federalnego Iraku, ale nie dotyczy ono organizacji humanitarnych. Zakazane są zgromadzenia powyżej 15 osób, także w kościołach i meczetach, organizowanie wesel i pogrzebów. Biuro PCPM w Iraku kontynuuje zaplanowane działania zdalnie.
KENIA
Odnotowano pierwszy przypadek. Projekty związane ze szkoleniem straży pożarnej i zbudowanym przez PCPM centrum szkoleniowym prowadzone są zgodnie z planem. Zespół kenijski kontynuuje działania zachowując wszystkie zasady bezpieczeństwa, mając na uwadze, że działania prewencyjne są podstawą do dobrego i skutecznego niesienia pomocy.
LIBAN
77 przypadków zachorowań. Uczestniczymy w regularnych telekonferencjach z innymi organizacjami pracującymi w Libanie. Wyposażyliśmy biuro PCPM i pracowników w środki ochronne. Na realizację naszych projektów może mieć wpływ zakaz zgromadzeń i fakt, że zamykane są niektóre urzędy (np. urzędy gmin) z którymi współpracujemy. Dodatkowym wyzwaniem jest trwający w Libanie od ubiegłego roku kryzys gospodarczy. W Libanie prowadzimy największą liczbę projektów pomocowych, od wsparcia rolnictwa, przez rozbudowę oczyszczalni ścieków po projekty humanitarne skierowane do uchodźców syryjskich. Można je wesprzeć na pcpm.org.pl/liban
PALESTYNA
35 przypadków zachorowań. Największy wpływ na realizację projektów ma wprowadzony nakaz obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny wprowadzony przez Izrael. To, oraz odwołanie lotów (na obszar Palestyny docieramy przez porty lotnicze w Izraelu) powodują, że musieliśmy przesunąć zaplanowane wyjazdy pracowników misji. W Palestynie prowadzimy obecnie projekt szkolenia lokalnych służb medycznych, w tym służb ratowniczych, które zostały postawione w stan wyjątkowy. Nasi lokalni partnerzy kontynuują w miarę możliwości zaplanowane działania jednak biorąc pod uwagę zakres projektu priorytetem jest w tej chwili zaangażowanie służb medycznych w walkę z wirusem. Działania odłożone w czasie podejmiemy niezwłocznie, gdy będzie taka możliwość.
SUDAN POŁUDNIOWY
Nie odnotowano zachorowań. 12 marca na miejsce dotarł transport żywności terapeutycznej ufundowanej przez polskich Darczyńców. Dystrybucja prowadzona będzie w najbliższych dniach. Zakup żywności można wesprzeć na pcpm.org.pl/sudan
SYRIA
Przygotowujemy transport domów dla syryjskich rodzin w prowincji Idlib. Z polskiego magazynu w Gdańsku w przyszłym tygodniu wyruszy ciężarówka ze schronieniami. Bacznie śledzimy bieżące informacje i ew. ograniczenia transportowe. Naszą misję można wesprzeć na pcpm.org.pl/pomoc
Warto podkreślić, że w tej wyjątkowej sytuacji solidarność międzyludzka jest ważna jak nigdy wcześniej. Pomagajmy sobie nawzajem i nie zapominajmy o tych, którym los nie oszczędził cierpień, ofiarom wojny, ubóstwa i głodu.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)