Głód, przez który się umiera

PCPM pomaga w czerwonych punktach na mapie głodu

Anger ma 17 miesięcy i waży niecałe 6 kilogramów. To jedna z wielu pacjentek Centrum Dożywiania w Gordhim (region Aweil East), miejsca pozostającego w czerwonym punkcie na mapie głodu, które wspieramy dzięki polskim darczyńcom na pcpm.org.pl/sudan. Liczba dzieci skrajnie niedożywionych poniżej 5 roku życia przekroczyła w Sudanie Południowym 1,4 miliona a Sudan Południowy, obok Jemenu i i północnej Nigerii znajduje się na szczycie listy według raportu Hunger Hotspots opublikowanego przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światowy Program Żywnościowy. Dlatego nasza obecność jest tam ważniejsza niż kiedykolwiek.

Między kwietniem a lipcem liczba osób potrzebujących pilnej pomocy w tym regionie potężnie wzrośnie, co pokazuje poniższa tabela. 

Wraz z pandemią problem z dostępem do żywności i skutecznej pomocy jest znacznie trudniejszy. 34 miliony ludzi na naszej planecie potrzebuje natychmiastowej pomocy żywnościowej. Według szacunków ONZ dodatkowe 83 do 132 milionów ludzi będzie chronicznie głodnych z powodu COVID-19. Wynika to m.in.  z ograniczonego dostępu pomocy humanitarnej do osób w potrzebie i niewystarczające finansowanie. Za przewidywanym wzrostem ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego na całym globie stoi jednak więcej czynników takich jak konflikt, zmiany klimatyczne i związane z tym ściśle katastrofy naturalne ( tylko w roku 2020 powodzie dotknęły w Sudanie Południowym ponad milion ludzi)  czy ogniska szarańczy(co silnie odczuli mieszkańcy Kenii i Etiopii gdzie działa PCPM).

JAK POMAGAMY?

W południowosudańskim Gordhim, ośrodku, który wspierają darczyńcy z Polski przez Fundację PCPM, dzieci poniżej pięciu lat, z wyraźnymi oznakami niedożywienia czy wręcz głodujące zostają automatycznie objęte programem żywieniowym. Jako Fundacja mamy sprawdzony system pomocy w walce z głodem. Pozwala on ograniczyć wydatki na transport a środki zebrane od Polaków i Polek przekazać na żywność w konkretnym miejscu. Saszetki z wysokoenergetyczną żywnością kupujemy w Kenii, czyli najbliżej jak to możliwe. Pakujemy je do ciężarówek i wysyłamy do Centrum Dożywiania, gdzie dzięki zaufanym pracownikom mamy pewność, że każda saszetka trafi ostatecznie do małych pacjentów z Gordhim. Znamy ich rodziców, ich imiona i nazwiska – które z troski o ich prywatność pozostają u nas. Cenne kontakty i doświadczenie dra Wojciecha Wilka, który mieszkał w Sudanie Południowym, pozwalają nam na skuteczną i efektywną pomoc. Saszetki z gotowymi porcjami jedzenia, które Fundacja PCPM dostarcza tu od lat, sprawiają, że dzieci szybko przybierają na wadze. Jedna saszetka to równowartość 500 kcal. Znajdziemy w niej odpowiednie tłuszcze, cukry, witaminy i suplementy.

Fundacja PCPM oprócz obywateli Sudanu Południowego, wspiera także Etiopczyków. W konkretnym miejscu: szkole Selam Chora, której uczniowie i uczennice swój często jedyny posiłek otrzymują teraz w szkole. Stołówkę i kuchnię zbudowaliśmy dzięki wsparciu finansowemu polskich darczyńców na pcpm.org.pl/etiopia. To ważny krok, ale wciąż początek długiej drogi. To właśnie Afryka Subsaharyjska jest regionem o najwyższym wskaźniku niedożywienia, szacowanym na 22% populacji. Zakłada się, że do 2030 r. liczba ta wzrośnie do 29,4%. Za każdą z tych liczb stoi jednak konkretny rodzic, który chce ocalić swoje dziecko przed śmiercią głodową. Każde wsparcie działań Fundacji PCPM w zwiększa szansę konkretnych osób w konkretnych miejscach – na życie. 

1% podatku dla PCPM: 0000259298

Etiopia - dwa tygodnie wsparcia dla rodziny

Etiopia - miesiąc wsparcia dla rodziny

Etiopia - dwa miesiące wsparcia dla rodziny

Twoje dane:
Proszę wprowadzić imię
Proszę wprowadzić nazwisko
Proszę wprowadzić email
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)