Światowy Dzień Uchodźcy 2021
- Fundacja PCPM dociera z pomocą humanitarną i rozwojową do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, takich jak Liban czy Sudan Południowy, skupiając wysiłki na wsparciu przede wszystkim uchodźców, pozostających w najtrudniejszej sytuacji życiowej
- Wieloletnia pomoc, ale i błyskawiczne akcje pomocowe pozwalają zespołowi na rozszerzanie profesjonalnej pomocy i reagowanie na bieżące potrzeby rodzin
- Dzięki wsparciu donorów i indywidualnych darczyńców uchodźcy otrzymują schronienie, szansę na edukację, opiekę medyczną czy zabezpieczenie przed ogniem i chłodem
Co najmniej 82,4 mln ludzi na całym świecie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktu lub prześladowań – wynika z raportu UNHCR z 18.06.2021 roku. Wśród nich 26,4 mln uchodźców, z czego ponad 42% ma mniej niż 18 lat. Nowe szacunki UNHCR pokazują też, że w latach 2018-2020 prawie milion dzieci urodziło się jako uchodźcy. Wiele z nich może pozostać uchodźcami przez wiele lat.
To największa liczba w prawie 70-letniej historii UNHCR (Wysokiego Komisarza ONZ ds Uchodźców), który sytuację uchodźców monitoruje i przedstawia w regularnych raportach. Wzrastająca dziewiąty rok z rzędu. Coroczne święto – Światowy Dzień Uchodźców – obchodzone na świecie 20 czerwca to ważna okazja, by globalnie skupić uwagę na stale pogarszającą się sytuację ludzi, którzy przez konflikty stracili wszystko. Dwie trzecie z nich pochodzi tylko z pięciu krajów świata, w tym Syrii i Sudanu Południowego, gdzie Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga od wielu lat.
-90% uchodźców syryjskich w Libanie żyje poniżej granicy ubóstwa. Lata życia na uchodźstwie pozbawiły ich nie tylko jakichkolwiek zasobów, ale często również nadziei na poprawę sytuacji. Te perspektywy są coraz bardziej ponure obecnie, kiedy cały Liban pogrąża się w głębszym kryzysie. Bezrobocie sięga 40%, brakuje paliwa i prądu, a ceny podstawowych produktów w sklepach wzrosły w ciągu półtora roku pięciokrotnie – opowiada Agnieszka Nosowska, wiceszefowa libańskiej misji PCPM.
W Libanie, gdzie Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od blisko dekady dociera z pomocą humanitarną i rozwojową, co szósta osoba jest uchodźcą. Pracownicy PCPM zabezpieczają i naprawiają namioty syryjskich rodzin w nieformalnych obozach na północy kraju. Pomagają rodzinom, którym grozi eksmisja, przeznaczając pieniądze na czynsz, organizujemy szkolenia zawodowe i wspieramy edukację dzieci i młodzieży w obozach, zapewniamy opiekę medyczną dzięki klinice stacjonarnej i mobilnej. Dojeżdżają do najdalszych obozowisk na pograniczu syryjsko-libańskim.To główny, ale nie jedyny kierunek Fundacji. W 2015 i 2016 roku wsparliśmy uchodźców wewnętrznych z Ukrainy, zapewniając im schronienia i organizując finansowe i rzeczowe wsparcie. W 2018 roku pomogliśmy uchodźcom z Sudanu Południowego, budując w ugandyjskim obozie Bidi-Bidi ośrodki zdrowia, w których mogą otrzymać profesjonalną pomoc medyczną. Równolegle wspieramy ośrodek w samym Sudanie Południowym – wysyłając tam regularną pomoc żywnościową i medyczną. W ostatnich dniach zapewniliśmy wsparcie dzieciom w Etiopii, które zdołały uciec z rejonu walk. Takich nagłych inicjatyw, równoległych do stałych projektów, było zresztą więcej.
Dzięki Wam Fundacja PCPM robi więcej
Setki materiałów prasowych, radiowych i telewizyjnych, które powstają od lat dzięki współpracy środowiska dziennikarskiego i humanitarnego, zmieniają życie rodzin uchodźczych – bo mobilizują do działania. Współpraca PCPM z zespołem Gazeta.pl pozwoliła na wsparcie konkretnych rodzin uchodźczych w Libanie, a po wybuchu portu – także w Bejrucie. Mały Maher otrzymał szansę na leczenie, Zouhour – na walkę z rakiem. Partnerstwo z Wirtualną Polską zwróciło uwagę setek tysięcy czytelników na dziesięcioletni konflikt i pozwoliło zebrać środki na bieżącą pomoc. Coroczne kampanie zimowe pozwalają nam zatroszczyć się – dzięki zaangażowaniu mediów i ich odbiorców w całej Polsce – o bezpieczeństwo uchodźców w najgorszych miesiącach w roku. Pogorszenie się sytuacji humanitarnej na pograniczu syryjsko-tureckim spotkało się w natychmiastową odpowiedzią – pracowników Fundacji, polskich telewizji, redakcji i rozgłośni – i zamieniło w realną pomoc. Dzięki temu do północno-zachodniej części Syrii trafiły domy modułowe, które stały się częścią dużego projektu ONZ w czasie pandemii COVID-19. To kilka z wielu działań, które potwierdzają, że apele Fundacji PCPM są słyszalne. W Światowym Dniu Uchodźcy dr Wojciech Wilk zwraca uwagę na źródła migracji, do których obok konfliktów można wymieniać klimat. Dziś już 1% globu stracił swój dom – nawet najmniejsze wsparcie na pcpm.org.pl/pomoc może polepszyć sytuację choćby części z nich.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)