Czy pasta na bazie orzeszków ziemnych może uratować życie? 

Dożywianie dzieci w Sudanie Południowym
Dożywianie dzieci w Sudanie Południowym

Czym jest żywność terapeutyczna? To specjalna, porcjowana pasta składająca się m.in. z orzechów ziemnych, mleka w proszku, cukru i olejów roślinnych. Jej skład wzbogacają niezbędne witaminy oraz mikro- i makroelementy. Jedna porcja dostarcza aż 500 kcal. Dzieci chętnie ją jedzą, bo smakuje jak słodkie masło orzechowe. 

Dlaczego Sudan Południowy potrzebuje pomocy żywnościowej?

Tamtejsze mamy zapewne wolałby przygotować swoim dzieciom coś samodzielnie. Ale często nie mają z czego. Koszty życia w Sudanie Południowym są bardzo wysokie – artykuły spożywcze dostępne na lokalnym rynku zdrożały niemal dwukrotnie. Region Aweil East, gdzie znajduje się wspierane przez nas Centrum Dożywiania, ze względu na historyczne powiązania handlowe i brak dróg łączących go z resztą kraju i krajami ościennymi, czerpie większość dostaw żywności z ogarniętego wojna domową sąsiedniego Sudanu. 

Wojna domowa w Sudanie spowodowała zatrzymanie handlu, drogi są zbyt niebezpieczne aby nimi podróżować. Wskutek tego ceny żywności są na poziomie niedostępnym dla mieszkańców tej części Sudanu Południowego.

Wojtek Wilk, Prezes Fundacji PCPM

Przykładowe ceny żywności w roku 2022 i 2023 (podawane w funtach południowosudańskich, przeliczone na złotówki):

  • 1 kg ryżu kosztował 2000 ssp (ok. 61 zł), teraz kosztuje 3000 ssp (ok. 91 zł),
  • 1 kg fasoli kosztował 2000 ssp (ok. 61 zł), a teraz kosztuje 3500 ssp (ok. 106 zł),
  • 1 litr oleju kosztował 2500 ssp (ok. 76 zł), a teraz kosztuje 3500 ssp (ok. 106 zł),
  • 1 puszka sorga kosztowała 1200 ssp (ok. 36 zł), teraz kosztuje 2900 ssp (ok. 88 zł).
Sudan Połudnuiowy, ujęcie wody.

Obecna sytuacja w Sudanie Południowym wymaga pilnych działań. W 2023 r. w Centrum Dożywiania w Gordhim leczonych było tyle dzieci z ciężkim niedożywieniem, ile przez ostatnie 3,5 roku zgłosiło się tam łącznie. Dzieci ze średnim niedożywieniem tyle, ile przez ostatnie 2,5 roku.

Dzięki żywności terapeutycznej dzieci odzyskują możliwość prawidłowego rozwoju

Żywność terapeutyczną kupujemy w Kenii dzięki wpłatom Darczyńców na pcpm.org.pl/sudan i drogą lądową, ciężarówkami, wysyłamy ją do Centrum Dożywiania w Gordhim. Aby dotrzeć do ośrodka, wiele mam musi przejść kilka lub kilkanaście kilometrów, z dzieckiem na rękach. Dzięki temu, że żywność gotowa jest do spożycia od razu po otwarciu i nie wymaga wcześniejszego przygotowania, możemy przekazać im odpowiednią liczbę porcji, by takiej drogi nie musiały pokonywać codziennie. Szczególnie ważne jest także to, że produkt jest gotowy do spożycia bez konieczności użycia wody, która w tym rejonie świata jest często zanieczyszczona.

Pasta - żywność terapeutyczna, rozdawana mamom w Sudanie Południowym.

Dziecko ze skrajnym niedożywieniem musi przyjmować trzy porcje żywności terapeutycznej dziennie, by w ciągu tygodnia przybrać na wadze około 1 kg. Jednym z takich dzieci jest niespełna 2-letni Mayuen. Jego mama próbuje utrzymać się ze sprzedaży drewna na opał, ale to za mało, by wykarmić rodzinę. Kiedy chłopiec trafił do Centrum Dożywiania w Gordhim ważył zaledwie 6,2 kg, a obwód jego ramienia wynosił tylko 10 cm i wskazywał na skrajne niedożywienie. Teraz  waży 9,3 kg – rozwija się prawidłowo i jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo.

Żywność terapeutyczna którą kupujemy to eeZeePaste™ NUT RUTF (RUTF, czyli Ready-to-Use Therapeutic Food). Jej skład jest zgodny z wytycznymi WHO, a koszt jednej porcji to jedynie 2,1 zł. Ta niewielka kwota sprawia, że już za 88,2 zł można kupić wystarczającą ilość żywności terapeutycznej, by uratować życie lub zdrowie jednego dziecka. Wpłacając na zbiórkę 264,6 zł można pomóc trójce dzieci, które cierpią z powodu skrajnego niedożywienia.

Wpłać darowiznę
Wybierz wpłatę regularną lub jednorazową poniżej

Terapia dla 1 dziecka

Terapia dla 2 dzieci

Terapia dla 3 dzieci

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Sudan - wspieram regularnie

Sudan - wspieram regularnie

Sudan - wspieram regularnie

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.