Działanie w ekstremalnych warunkach z ciężkimi ranami. Zespół EMT przeszedł szkolenie w zakresie działań w strefie podwyższonego zagrożenia

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM (EMT) jest pierwszym i jedynym w Polsce i tej części Europy zespołem medycznym tego typu, certyfikowanym przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT. Jesteśmy zdolni nieść pomoc w najbardziej niedostępnych i zniszczonych obszarach przez okres nawet do 4 tygodni. Nasz zespół EMT dysponuje własnym zapasem materiałów medycznych, namiotami agregatem prądotwórczym, stacjami oczyszczania wody i wszystkim tym, co potrzebne jest do niesienia pierwszej pomocy.

W 48 godzin jesteśmy w stanie dostać się w najdalszy zakątek świata, dlatego medycy muszą być gotowi na wszelkie przeciwności.

W pierwszej połowie listopada w Górach Stołowych prawie 30 medyków wolontariuszy, szkoliło się z profesjonalnymi instruktorami. Co ważne poza posiadaniem szeregu certyfikatów uprawniających do tego typu szkoleń ich wiedza jest podparta wieloletnią praktyką działań medycznych w strefie podwyższonego ryzyka. Jak wskazuje Robert Jędrych, “w tym szkoleniu dla EMT, nie ma miejsca na zaawansowaną medycynę. Przede wszystkim uczymy się utrzymania życia poszkodowanego, by móc go bezpiecznie przetransportować, do miejsca, gdzie można będzie udzielić mu specjalistycznej pomocy”.

Nasz Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, od wielu lat działa w realiach wysokiego zagrożenia. Nasi medycy pomagali w misjach ratunkowych w Nepalu, Peru, Bośni, Ugandzie czy na Ukrainie. Jak mówi doktor Paweł Szczuciński, który współpracuje już 7 lat z PCPM, on sam pomagał przy ewakuacji rannych z Charkowa. „Nigdy nie wiadomo kiedy znajdziemy się w skrajnej sytuacji. Mimo że będąc w Charkowie, byłem bliżej działań wojennych, to najbardziej niebezpiecznie było, wtedy kiedy we Lwowie zbombardowano zakłady przemysłowe, obok których się znajdowałem”.

Zespół EMT zgromadził również przez cały 2020 rok doświadczenie podczas pandemii COVID-19. Wspierał on medyków we Włoszech, Kirgistanie, Tadżykistanie, Etiopii, Libanie czy na Madagaskarze. Opinie o tym, że to jeden z zespołów z największym doświadczeniem w walce z COVID-19 w całej Europie, nie są przesadzone. Jako jedyny polski EMT (Emergency Medical Team), zespół PCPM może realizować kolejne misje nie tylko razem ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), ale także we współpracy z Unią Europejską, bowiem działa też formalnie w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

PCPM prowadzi też hub medyczny w Jasionce pod Rzeszowem. Jest on ważnym elementem systemu ewakuacji rannych z Ukrainy. Z tygodnia na tydzień coraz więcej transportów do nas trafia. To nie tylko ranni w wyniku działań militarnych, ale też dzieci z przewlekłymi chorobami, które nie mogą przebywać w kraju ogarniętym przez wojnę.

Nasi medycy wzięli też udział w szkoleniu INTERNATIONAL TRAUMA LIFE SUPPORT. Dzięki temu instruktażowi nasz zespół EMT nauczył się postępować z pacjentem po urazie w opiece przedszpitalnej. Kurs kończymy certyfikatem ITLS provider. To jedno z międzynarodowych towarzystw, które publikuje wytyczne z tego zakresu.

Nasze szkolenia są możliwe dzięki finansowaniu z Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności, przy wsparciu (25 proc. finansowania) Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW).