Fundacja PCPM ruszy z pomocą uchodźcom na granicy syryjsko-tureckiej

Zaostrza się konflikt między Turcją a Syrią. Wszystko rozgrywa się w prowincji Idlib, gdzie żyje 3 miliony ludzi. Ponad 1/3 z nich zgromadziła się już w pasie przygranicznym, gdzie uciekła w obawie przed wojną. To oznacza, że w ciągu ostatnich miesięcy prawie 1 mln ludzi zostało zmuszonych do ucieczki przed walkami i bombardowaniem. Nie mają gdzie mieszkać. Dlatego Fundacja PCPM dzięki wsparciu prywatnych darczyńców zdecydowała się wysłać w rejon kryzysu domy modułowe. Dzięki nim powstaną nowe obozy dla uchodźców, zarówno w prowincji Idlib, jak i w północnej części prowincji Aleppo. Wcześniej takie tymczasowe domy Fundacja PCPM dostarczała do obozów dla uchodźców w Iraku i Ugandzie. Koszt jednego to ok. 6 tys. złotych. Każdy z nich da schronienie syryjskiej rodzinie. Teraz tłoczą się one pośrodku pól, bez dróg, szpitali, szkół i kanalizacji tuż przy granicy z Turcją, która zapowiedziała, że nie będzie ich dłużej wstrzymywać na granicy z Europą.

– Obozy uchodźców przy granicy z Turcją mogą bardzo szybko zmienić się w „pola śmierci”- podkreśla dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji PCPM, który przez ostatnie miesiące pracował na pograniczu turecko-syryjskim. Najpilniejszym zadaniem jest teraz znalezienie dla ludzi bezpiecznego schronienia i pomoc medyczna rannym i chorym oraz dzieciom, wycieńczonym ciągłą ucieczką i zimnem – dodaje dr Wilk, który jest także ekspertem ONZ w sprawach rozwiązywania kryzysów humanitarnych.

– Budowa nowych obozów dla uciekinierów wewnątrz Syrii daje możliwość zakończenia coraz bardziej palącego kryzysu humanitarnego i uchodźczego, który narasta z każdym dniem – dodaje prezes Fundacji PCPM. – Dostarczane przez organizację domy modułowe są znacznie trwalsze od namiotów, przez co są rozwiązaniem preferowanym przez ONZ, z którym PCPM bardzo blisko współpracuje.

Fundacja PCPM prowadzi ogólnopolską zbiórkę. Dzięki wsparciu prywatnych darczyńców przez stronę pcpm.org.pl/pomoc, organizacja może ruszyć z pomocą syryjskim uchodźcom. W gotowości są także ratownicy i lekarze z certyfikowanego przez WHO Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. To grupa szybkiego reagowania na kryzysy humanitarne, która w 48 godzin może dotrzeć w miejsce gdzie potrzebna jest pomoc medyczna. Dotychczas członkowie Poland EMT PCPM ratowali ludzi w Nepalu, na Ukrainie, Bałkanach, w Ugandzie czy pograniczu syryjskim w Libanie.

Wpłat można dokonywać na pcpm.org.pl/pomoc

darowizna PCPM - Syria

darowizna PCPM - Syria

darowizna PCPM - Syria

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)