Medycy w MEDEVAC HUB Jasionka ratują życie. „Pacjentka straciła dużo krwi”
Każdego tygodnia do MEDEVAC HUB Jasionka przybywa od kilku do kilkudziesięciu pacjentów z Ukrainy. To już ponad 1500 osób. MEDEVAC HUB Jasionka, prowadzony przez Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, jest przygotowany do opieki nad pacjentami, którzy są ewakuowani do szpitali europejskich. Tak też było w przypadku 46-letniej kobiety, której zdrowie i życie było zagrożone. Dzięki szybkiej interwencji medyków w HUBie, a potem personelu w rzeszowskim szpitalu kobieta bezpiecznie trafiła na leczenie do Austrii.
– Z reguły pacjenci, którzy do nas trafiają, są już ustabilizowani zdrowotnie i gotowi do ewakuacji – opowiada Adam Szyszka, kierownik HUBu z PCPM. Ideą działania HUBu jest opieka przez 1-2 doby nad osobami, które na leczenie z Ukrainy są ewakuowane do placówek w całej Europie. Jednak medycy w MEDEVAC HUB Jasionka muszą być gotowi na każdą ewentualność w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pacjentów.
Krytyczny przypadek, szybkie decyzje
– W MEDEVAC HUB Jasionka opiekujemy się pacjentami do momentu dalszej ewakuacji do europejskich szpitali. Po raz pierwszy od czasu uruchomienia HUBu mieliśmy tak krytyczny przypadek zagrażający życiu – relacjonuje Adam Szyszka.
46-letnia kobieta z Ukrainy miała liczne obrażenia powstałe w wyniku ostrzału rakietowego Zaporoża. Niestety w czasie transportu do Rzeszowa jej stan się pogarszał.
– Jej stan się pogarszał i ewidentnie zaczęła tracić dużo krwi – mówi Mateusz Stojanowicz koordynator medyczny w MEDEVAC HUB JASIONKA. Dlatego medycy podjęli decyzję o natychmiastowym transporcie pacjentki do Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie.
„Pacjentka straciła dużo krwi”
Medycy z HUBu poinformowali szpital w Rzeszowie, że trafi do nich pacjentka z masywnym krwawieniem, która miała być pierwotnie ewakuowana ambulansem do Wiednia. – Wszystko działo się bardzo szybko. Gdy stan kobiety się pogarszał, byliśmy w trakcie ewakuacji pozostałych pacjentów na lotnisko Rzeszów Jasionka. – Taka ewakuacja musi się odbywać bardzo szybko, szczególnie przy tak niskich temperaturach. Samolot, który zabiera pacjentów stoi w tym czasie na płycie lotniska – wyjaśnia Adam Szyszka. – Liczy się właściwie każda minuta – dodaje.
– Ratowanie życia jest dla nas najważniejsze, ale mało kto ma świadomość, że towarzyszy jej także równoległa praca organizacyjna – wskazuje Adam Szyszka. Wiemy jak to brzmi, ale działamy w pewnym systemie. Dlatego warto tutaj podkreślić jak ważna jest sprawna komunikacja pomiędzy MEDEVAC HUB Jasionka, polskim Ministerstwem Zdrowia, oraz Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 2, do którego trafiła pacjentka – dodał kierujący HUBem.
– Ustabilizowaliśmy krwawienie pacjentki, a następnie ambulans Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie przewiózł pacjentkę do SOR – relacjonuje jeden z ratowników w Medevac Hub, którym kieruje PCPM. O tym jak poważny był stan pacjentki świadczy fakt, że w trakcie całego postępowania oraz zabiegu operacyjnego, przetoczono jej aż 13 jednostek krwi (prawie 4 litry). Na szczęście, dzięki szybkiemu działaniu zarówno medyków w HUBie jak i lekarzy, ratowników medycznych oraz pielęgniarek w szpitalu udało się zatamować krwawienia. Następnie pacjentka przeszła specjalistyczny zabieg operacyjny w Polsko Amerykańskiej Klinice Serca w Rzeszowie. Co ważne, pacjentka miała cały czas wsparcie psychologa z MEDEVAC HUB Jasionka, a na jej prośbę poinformowano rodzinę o jej stanie.
Profesjonalna praca zespołu medycznego
Po zabiegu i zakwalifikowaniu pacjentki do dalszej ewakuacji, ratownicy MHJ przetransportowali ranną Ukrainkę na lotnisko, skąd można ją było ewakuować do docelowego szpitala w Wiedniu na dalsze leczenie.
MEDEVAC HUB Jasionka rozpoczął działanie 1 września 2022 z inicjatywy i zaangażowania resortów zdrowia Polski i Ukrainy. Centrum prowadzone i zarządzane jest przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej i działający przy niej Medyczny Zespół Ratunkowy. To pierwsza i jedyna taka grupa w Polsce certyfikowaną przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia). Zespół został utworzony, by nieść pomoc i ratować ludzi w sytuacji kryzysów humanitarnych i klęsk żywiołowych.
Hub medyczny w Jasionce koło Rzeszowa finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności i wspierany przez IOM, Światową Organizację Zdrowia i województwo podkarpackie. Zapewnia bezpieczną przestrzeń dla pacjentów przybywających z Ukrainy przed odlotem na leczenie do szpitala w innym kraju europejskim i stanowi część szerszego programu ewakuacji medycznej dla pacjentów z Ukrainy uruchomionego przez Unię Europejską.