Najwyższy certyfikat poziomu szkoleń strażackich w Kenii

Główna instytucja akredytująca edukację zawodową w Kenii – TVET – zaakceptowała krajową podstawę programową na poziomie zaawansowanym dla straży i ratownictwa specjalistycznego (CBET – poziom 5). Co to oznacza w praktyce?

Daje to możliwość kenijskim służbom udziału w profesjonalnych certyfikowanych szkoleniach zawodowych. Te z kolei podnoszą umiejętności zarówno w zakresie prowadzenia jak i koordynacji akcji ratowniczych. Wszystko oznacza bardziej profesjonalne służby, które lepiej reagują w przypadku pożarów, powodzi, osuwisk, zawalenia budynku, czy każdej innej sytuacji zagrożenia.

Wyzwań jest wiele. Obecnie strażacy w Kenii mierzą się z najgorszą od trzydziestu lat powodzią i jej skutkami. Strażacy wyszkoleni przez polskich instruktorów w Kenii ewakuują ludzi z zalanych domów. Akcja ratunkowa może potrwać jeszcze kilka dni. Woda zniszczyła wiele budynków, niektóre są całkowicie odcięte, a obfite deszcze nie ustają. 

Podstawa programowa na poziomie zaawansowanym obejmuje m.in. działania pożarnicze, poszukiwawczo-ratownicze, wypadki drogowe, ratownictwo wysokościowe i medyczne. Jest też formalnym wymogiem przy akredytacji pierwszej narodowej kadry strażackiej i ratowniczej w Kenii. Stanowi kamień milowy w zapewnieniu samowystarczlaności i systemowego przekazywania wiedzy w Straży Pożarnej i wśród ratowników specjalistycznych.

Podstawa programowa została stworzona przez Fundację PCPM i lokalnych partnerów w 2023 roku ze środków Polskiej pomocy – programu współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.