Nowi ludzie w Medycznym Zespole Ratunkowym PCPM

Tu większa galeria zdjęć z rekrutacji 

Z 24 uczestników, którzy przystąpili do rekrutacji wyłoniliśmy 17 osób. To nowi członkowie Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM (Poland EMT PCPM – Poland Emergency Medical Team PCPM). Wśród nowo przyjętych jest 9 lekarzy, 2 położne, 1 farmaceuta, 2 ratowników medycznych i 3 pielęgniarki. – Szukaliśmy przede wszystkim dobrze wykwalifikowanych profesjonalistów. Osób, które potrafią pokonać strach, umieją pracować w zespole, mają dobrą orientacje w terenie, ale także kondycję fizyczną – wyjaśnia Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

Zobacz jak wyglądała rekrutacja do Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM

Pierwszym etapem kwalifikacji do grupy medycznej Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej było wysłanie zgłoszenia. Tu kluczowa była znajomość języka angielskiego, która pozwoliła w dużym stopniu wyselekcjonować kandydatów do drugiej fazy eliminacji, czyli ćwiczeń w terenie.

Wesprzyj Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM

Uczestnicy oceniani byli przez 24 godziny na dobę, m.in. pod kątem wiedzy medycznej i pracy zespołowej. Każda grupa rekrutów miała swojego opiekuna, który przyglądał im się na każdym etapie działań. Jednym z ćwiczeń było rozstawienie namiotu medycznego w całkowitej ciemności, innym ewakuacja poszkodowanych z trudno dostępnych miejsc. Przejście rekrutacji to jednak dopiero początek funkcjonowania w Medycznym Zespole Ratunkowym PCPM. Zanim nowi członkowie pojadą na misje czeka ich seria szkoleń i ciężka praca. Dzięki temu będą mieli szansę stać się częścią jedynej w Polsce grupy medycznej szybkiego reagowania, gotowej do wyjazdu na miejsce katastrofy w ciągu 24 godzin.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM również przechodzi regularne szkolenia podnoszące kwalifikacje – m.in. do certyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), której rezultatem będzie umieszczenie Zespołu w pierwszej dwudziestce certyfikowanych grup medycznych na świecie. W najbliższym czasie Zespół Ratunkowy będzie prowadził szkolenia na misjach Fundacji PCPM w Palestynie i Libanie, kontynuując przekazywanie wiedzy medycznej służbom publicznym wyżej wymienionych krajów. Do tej pory Ratownicy PCPM brali udział w akcjach ratunkowych m.in. podczas trzęsienia ziemi w Nepalu, powodzi w Peru, działań zbrojnych na Ukrainie czy w Iraku oraz kryzysie humanitarnym w Ugandzie i Libanie.

Wesprzyj Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM