PCPM dla Etiopii. Nowa stała misja fundacji na świecie
Przez ostatnie lata ułatwialiśmy dostęp do edukacji dziesiątkom tysięcy uczniów etiopskich szkół. Etiopia to też jeden z krajów, w którym zadbaliśmy o profesjonalizację straży pożarnej. Tylko w ostatnim roku – wraz z pogarszającą się sytuacją gospodarczą kraju zmagającego się z pandemią, biedą i głodem – zbudowaliśmy i otworzyliśmy kuchnię i stołówkę w edukacyjnej placówce Selam Chora. Nasi ratownicy wspierali etiopską służbę zdrowia w mierzeniu się z pandemią.
-To nasze szóste przedstawicielstwo za granicą. Na szybki proces rejestracji pozytywny wpływ miała niewątpliwie opinia ze strony polskiej dyplomacji i etiopskich władz na temat naszych projektów i działań. Mam nadzieję, że umożliwi nam to rozwój działań w Etiopii zarówno w zakresie pomocy rozwojowej – szczególnie ochrony zdrowia – jak i pomocy humanitarnej – podsumował dr Wojtek Wilk, prezes Fundacji PCPM.
Otwarcie stałej misji poprzedziły wieloletnie działania Fundacji. Jeszcze w 2016 roku prowadzenie zajęć w etiopskich szkołach nie było możliwe po zachodzie słońca, które na równiku zachodzi niezmiennie o godzinie 18.
–Zainstalowaliśmy systemy słoneczne w szkołach podstawowych znajdujących się w południowej części Etiopii. Tam wciąż istnieją miejsca, gdzie po zapadnięciu zmroku panuje całkowita ciemność – wyjaśniał Kamil Ewertowski, koordynator projektu PCPM. – Oświetlenie szkół dało tysiącom dzieci w kilkuset szkołach możliwość uczenia się, czytania, a także korzystania z edukacyjnych gier i zabaw w przyjaznym środowisku. Misja trwała od 2012 do 2016 roku a nasza pomoc dotarła do 500 szkół w całej Etiopii.
W 2020 strach przed pandemią zmusił władze kraju do wprowadzenia stanu wyjątkowego i zamknięcia wszystkich placówek szkolnych. To dla wielu etiopskich rodzin zabrzmiało jak wyrok. Oprócz lęku wywołanego pandemią, brakiem szansy na najmniejszy zarobek z każdą chwilą wśród mieszkańców wzrastał strach przed głodem potęgowanym plagą szarańczy, która odbiera im szansę na zaopatrzenie się w jakiekolwiek jedzenie. Wśród nich są rodzice uczniów z Selam Chora, jednej z najbiedniejszych placówek w regionie, którą odwiedziliśmy w grudniu 2018 roku. Byliśmy nie tylko w klasach, a też w rodzinnych domach. Rozmowy z rodzicami i konsultacje z nauczycielami nie pozostawiły złudzeń. Niektórzy rodzice przyznawali, że są dni, kiedy nie mają co włożyć dziecku do plecaka, kiedy rano wychodzi do szkoły.
Podjęliśmy konkretne działania, by rozpocząć wsparcie szkoły na pcpm.org.pl/etiopia
Dzięki wpłatom polskich Darczyńców na podwórku szkoły Selam Chora Fundacja PCPM wybudowała kuchnię stołówkę szkolną. Teraz skupiamy się na zapewnianiu produktów żywnościowych, których zakup – z pomocą Darczyńców – chcemy finansować przez kolejne miesiące. Chcemy dalej pomagać, dlatego apelujemy o dalsze – regularne wsparcie. Szkoła nie może kojarzyć się z głodem.
-Właściwe odżywianie ma duży wpływ na rozwój mózgu dziecka. Długotrwałe niedożywienie, poza oczywistym zgubnym wpływem na zdrowie somatyczne dziecka, przekłada się na gorsze wyniki w szkole, problemy z koncentracją i przyswajaniem wiedzy – tłumaczy dr Paweł Szczuciński z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM równolegle wsparł etiopską służbę zdrowia w mierzeniu się z COVID-19 podczas miesięcznej misji medycznej.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)
Wizyta i badanie terenowe sfinansowane zostało dzięki środkom z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.