PCPM wysyła pomoc ofiarom tsunami w Indonezji

Fot. UNOCHA

Za 10.000 $ wysłanych przez Fundację PCPM zostanie zatrudnionych 50 dodatkowych osób z personelu medycznego, które będą niosły pomoc w trudno dostępnych miejscach. Oprócz tego przekazane środki pozwolą na zakup lekarstw – szczególnie na chorobę zakaźną górnych dróg oddechowych, choroby skóry spowodowane brakiem wody, infekcje ran, problemy żołądkowo-jelitowe – a także na kupno mleka, pieluch i witamin dla dzieci. Za te pieniądze kupione zostanie także 200 plandek, z których zbudowane zostaną tymczasowe schronienia dla ludzi, którzy uciekli z miejsca katastrofy oraz żywność dla 200 rodzin. Będzie to także wsparcie dla pracowników na miejscu, którzy organizują i dostarczają pomoc.

– Wbrew szacunkom indonezyjskich władz, liczba ofiar i osób rannych w wyniku trzęsienia ziemi rośnie z dnia na dzień. W tym momencie jest już za późno na pomoc ratunkową. Należy natomiast pamiętać o setkach tysięcy osób, które straciły dach nad głową. Musimy zabezpieczyć im dach nad głową i warunki, aby mogli przeżyć najbliższe miesiące. Grozi im nie tylko wystawienie na warunki pogodowe, ale także epidemia – alarmuje Prezes PCPM, dr Wojciech Wilk.

W piątek na indonezyjskiej wyspie Celebes doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,5, które sześciometrowe fale tsunami. Najbardziej poszkodowane jest miasto Palu, leżące na północy wyspy. W mieście brakuje żywności, wody pitnej i paliwa. Zniszczone jest około 1700 domów. Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już liczbę 1500 osób, a rannych jest ponad 2500.

Fot. UNOCHA

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm