Piekarnia, kwiaciarnia i salon urody – kobiety w płn. Iraku otwierają własne biznesy przy wsparciu Fundacji PCPM

“Wsparliśmy finansowo te biznesy w zakresie sprzętu i towaru. Wśród przedsiębiorstw, które założyły uczestniczki naszego programu są m.in. piekarnia, kwiaciarnia, sklep odzieżowy, zakład krawiecki, obuwniczy, czy salon beauty” – mówiła dr Dorota Woroniecka zajmująca się projektem Fundacji PCPM w Iraku. Jak tłumaczy, region Szeikan (Sheikhan) został wytypowany do realizacji projektu nieprzypadkowo. “Jest to jeden z biedniejszych obszarów autonomii kurdyjskiej w Iraku. To region sporny pomiędzy administracją Iraku federalnego a regionalną Kurdystanu. Taki stan rzeczy nie pomaga w powstawaniu tam biznesów, wręcz je odstrasza. Dlatego zdecydowaliśmy się pomóc właśnie tym mieszkańcom Iraku północnego” – tłumaczyła ekspertka PCPM..

Rodzaje biznesów, jakie otworzyły kobiety, są ich własną inicjatywą. Uczestniczki same decydowały o tym, jakie dokładnie materiały i pomoc jest im potrzebna, by rozpocząć działalność.

W Szeikan zamieszkuje wiele mniejszości etnicznych, a znaczną część tamtejszych mieszkańców stanowią Jezydzi. Ich liczba w ostatnich latach jeszcze się powiększyła na skutek niszczącej region działalności tzw. Państwa Islamskiego (IS). “Jest to w dużej mierze niedoinwestowany obszar rolniczy. Nowe małe biznesy z pewnością przysłużą się tam lokalnej społeczności” – zapewniała rozmówczyni. Region Szeikan jest znany Fundacja PCPM ze wcześniejszych projektów. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wsparło lokalną społeczność poprzez rozbudowę sieci wodnej i kanalizacyjnej.

Na miejscu uczestniczki szkoleń w dużej mierze reprezentowały lokalną społeczność. Pośród 40 pań biorących udział w programie znalazły się zarówno muzułmanki, chrześcijanki oraz Jezydki, w tym uchodźczynie wewnętrzne (IDPs) z Sindżaru, miasta leżącego na północnym zachodzie Iraku. Na zajęciach prowadzonych przez Fundację kobiety dowiedziały się jak założyć start-up. Uczyły się jak i gdzie znaleźć potrzebne do założenia biznesu informacje, jak zarządzać budżetem, wydatkami, marketingiem, czy napisać dobry biznesplan.

Program wsparcia Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w północnym Iraku przyczynił się nie tylko do rozwinięcia małych przedsiębiorstw, lecz także do wzmocnienia lokalnych instytucji w wiedzę i doświadczenie. Jednym z partnerów projektu był tamtejszy Dyrektoriat ds. Opieki Społecznej i Rozwoju w Szeikan.

Inicjatywa finansowana była z funduszy unijnych w ramach programu wzmacniania lokalnych samorządów w Iraku i Libanie – MASAR (Maintaining Strength and Resilience for Local Governments in Iraq and Lebanon).

Bieżące informacje dotyczące pomocy niesionej przez Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)