Pomoc mieszkańcom Sudanu Południowego. Podsumowanie działań PCPM.

Centrum Dożywiania w Gordhim

Centrum Dożywiania powstało w zagrożonym czwartym, przedostatnim stopniem w ONZ-owskiej skali głodu, powiecie Aweil East, we współpracy z Arkangelo Ali Association (AAA). Utworzenie oddziału szpitalnego w Gordhim to odpowiedź na spowodowany suszą oraz trwającą wojną domową kryzys głodowy w tej części kraju.

Leczenie chorych w Centrum Dożywiania polegało na podawaniu specjalnych wysokobiałkowych posiłków, które pozwoliły zatrzymać wyniszczenie organizmu i w ciągu dwóch tygodni wyprowadzić pacjenta ze stanu zagrożenia śmiercią głodową. Choć początkowo centrum zakładało pomoc niedożywionym dzieciom do piątego roku życia, skala kryzysu sprawiła, że do ośrodka trafiali również dorośli. Pomoc medyczną otrzymało w sumie 8 tysięcy osób, z czego 900 zostało objętych programem dożywiania.

Uganda – wsparcie ośrodków zdrowia

W Ugandzie przebywa obecnie około milion uchodźców z Sudanu Południowego. Z powodu zwiększonej liczby osób odwiedzających ośrodki znajdujące się blisko granicy, pracownicy placówek nie nadążają z przyjmowaniem pacjentów. Fundacja PCPM zatrudniła w szpitalu w Koboko oraz w dwóch mniejszych ośrodkach zdrowia – Oraba i Kuluba – dodatkowy personel medyczny: 2 lekarzy, 3 pielęgniarki i 3 położne oraz 2 pracowników administracyjnych.

Dzięki nowym pracownikom pacjenci krócej oczekują na przyjęcie przez lekarza. Poprawiła się również diagnostyka – mniej poszkodowani nie muszą być wysyłani do głównego szpitala regionu – w Arua. Nowy personel jest dostępny na wymiennych dyżurach, a raz w tygodniu lekarze prowadzą obchód wszystkich oddziałów, podczas których dzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi diagnozy i leczenia pacjentów. Dzięki wizycie polskich specjalistów medycznych w lipcu br. w szpitalu powstał dodatkowy oddział ratunkowy, gdzie lekarze przeprowadzają szkolenia z pierwszej pomocy.

Szpital i przychodnie wciąż potrzebują personalnego wsparcia – w tym momencie np. w szpitalu w Koboko jest tylko jeden anestezjolog, który ma zarówno dzienne jak i nocne dyżury. Brakuje fachowców od malarii, która jest jedną z najczęściej występujących chorób w tej części Afryki. W ośrodkach nie ma odpowiedniego sprzętu medycznego, a często i podstawowych leków.

W ramach pomocy Sudańczykom Fundacja PCPM przekazała środki finansowe od Polaków 300 najbardziej głodującym rodzinom. Lista rodzin, które otrzymały: wsparcie.

Klinika Zdrowia Matki i Dziecka

Odsetek umieralności dzieci poniżej piątego roku życia w Sudanie Południowym nadal jest wysoki. Przyczynia się do tego brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej, a także wiedzy dorosłych na temat prawidłowego żywienia, higieny i podstawowych chorób dziecięcych. Z tego też względu obecnie pomoc Fundacji PCPM w miejscowości Gordhim kierowana jest do okolicznej Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka szpitala Fatima.

Sfinansowanie zakupu poszczególnych leków i szczepionek, czy opłacenie pensji dodatkowego personelu może znacząco wpłynąć na codzienne życie sudańskich rodzin. Otrzymanie pomocy medycznej pozwoli im nie tylko odzyskać siły, lecz będzie także motywacją do tego, by podjąć starania o utrzymanie rodziny.

W okresie wspierania kliniki przez PCPM (wrzesień-październik 2017) pomoc medyczną otrzymało ponad 2500 tysiąca dzieci. Przeprowadzonych zostało ponad 300 badań przedporodowych, natomiast z zajęć dotyczących zdrowia skorzystało prawie 3 tysiące osób.

Działania PCPM w Sudanie Południowym można wesprzeć przekazując środki na konto Fundacji PCPM:

  • mBank: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem Sudan.

Lub wybierz konkretny cel:

  • 220 zł – Tydzień pracy pielęgniarki w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka
  • 220 zł – Tydzień pracy położnej w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka
  • 100 zł – Tydzień pracy pomocnika pielęgniarki w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka
  • 100 zł – Tydzień pracy technika laboratoryjnego w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka
  • 160 zł – Zakup leków na tydzień