Remont zniszczonych domów w Ukrainie. PCPM pomaga przetrwać zimę

Remont domów w Cyrkunach
Remont domów w Cyrkunach

Cyrkuny, dotknięte rosyjską okupacją, stanowią jedno z wielu zrujnowanych miejsc w Ukrainie. W tej wiosce, zamieszkałej głównie przez osoby starsze i niepełnosprawne, nadchodząca zima stwarza szczególne zagrożenie. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) już odnowiło 36 budynków, a celem jest remont łącznie 80 domów, które umożliwią przetrwanie najbardziej potrzebującym w Cyrkunach. Michał Kulpiński z PCPM podkreśla pilność działań przed zimą.

Wieś Cyrkuny leży na północ od Charkowa ponad 20 km od granicy z Rosją. Miejscowość ta od lutego do września 2022 roku znajdowała się pod rosyjską okupacją. Dla wielu mieszkańców to był najtrudniejszy okres w ich życiu, gdzie codziennie obawiali się o swoje życie oraz musieli walczyć o pożywienie.

Przed eskalacją konfliktu w Ukrainie w Cyrkunach mieszkało ok. 6 tys. mieszkańców, jednak teraz zostały w niej w większości osoby starsze. Wieś ta przez długi czas znajdowała się w zasięgu artylerii i dlatego bardzo wiele domów zostało uszkodzonych. Część mieszkańców wyjechało jeszcze przed lutym 2022. Po rozpoczęciu okupacji ci, którzy zostali i co mieli więcej sił, próbowali uciekać przez Rosję do Unii Europejskiej.

Ucieczka przed okupacją

Jedną z takich osób jest nauczycielka Nadieja.

– Wzięłam psa, mały bagaż. Zaplotłyśmy z przyjaciółką białe wstążki na ramionach, bo tylko tak oznakowane mogłyśmy wyjść na zewnątrz. I ruszyłyśmy w drogę. Ta wiodła przez Rosję, bo na wolne terytoria Ukrainy okupanci miejscowych nie puszczali – opowiada nauczycielka. Trafiła ona przez Polskę do Zachodniej Ukrainy, a stamtąd wróciła do Cyrkun po wyzwoleniu.

Takich historii jak Nadieji jest dziesiątki tysięcy i często Ukraińcy uciekają do UE przez tereny Łotwy. W tym kraju bałtyckim Fundacja PCPM przez niemal rok wspierała łotewską organizację Tavi Draugi, która pomagała powracającym uchodźcom.

67-letnia Nadieja miała „szczęście”. Jej dach uszkodziły tylko odłamki. Wielu innych mieszkańców Cyrkun nie ma takiego szczęścia i muszą np. mieszkać w pomieszczeniach gospodarczych.

Nadchodzi zima. Remont 80 domów

Fundacja PCPM razem z lokalnym partnerem i przy wsparciu finansowym rządu Tajwanu, w Cyrkunach remontuje uszkodzone domy. Co ważne, prace są przeprowadzane według wytycznych ONZ, co określa także zakres robót i limity finansowe dla realizowanych projektów. Dla takich osób jak Nadieja to szansa na mieszkanie przynajmniej w szczelnych budynkach, gdzie nie ucieka ciepło.

– Nie mamy środków na remont kompletnie zniszczonych budynków, ale ograniczone odbudowy są już w naszym zasięgu – zapewnia Michał Kulpiński z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Na ten moment odnowiono ponad 36 budynków. Łącznie PCPM chce wyremontować 80 domostw, które pozwolą przetrwać zimę najbardziej potrzebującym w Cyrkunach. Między innymi emerytowana nauczycielka Nadieja zyska szczelny dach i okna.

Remonty domów w Cyrkunach

Prace budowlane wykonują wolontariusze z Charkowa, dla których to zajęcie jest formą społecznej rehabilitacji. Mowa bowiem o trzeźwych alkoholikach i narkomanach, którzy nie mogli służyć w wojsku. Dzięki tej pracy mogą poczuć się ponownie przydatni.

Remonty domów, to jedno z wielu działań zaplanowanych w całej Ukrainie, a które mogą być przeprowadzone dzięki rządowi tajwańskiemu. Łącznie PCPM na projekty ukraińskie otrzymał 4 mln dolarów.