Stołówka szkolna w Selam Chora znowu pełna!

  • Zamknięcie szkół w czasie pandemii dotknęło 26 mln dzieci, jednak aż 8 milionów dzieci w Etiopii nie miało żadnego dostępu do edukacji, jeszcze przed COVID-19
  • Uczniowie i uczennice Selam Chora mogą wrócić do klas dzięki pomocy polskich Darczyńców. W szkole czekają na nich także obiady, często jedyny posiłek w ciągu dnia
  • Dalsza pomoc jest możliwa na pcpm.org.pl/etiopia

8 milionów dzieci w Etiopii (w tym przedszkolaków) nigdy nie było w szkole. To dane zarejestrowane jeszcze przed pandemią. Prawie 26 milionów dzieci zostało dotkniętych zamknięciem szkół z powodu COVID-19. Dziś wielu z nich znów usiądzie w szkolnych ławach. Etiopia przez lata rozwijała sektor edukacji a liczba zapisów do przedszkoli wzrastała: w 2010 roku z 9 do 46 %, co jednak dotyczyło tylko dzieci mieszkających w regionach miejskich i bogatszych. Już w 2019 roku współczynnik skolaryzacji spadł o blisko 10 punktów procentowych do niecałych 41 %. Dalsze etapy edukacji to tylko gorsze statystyki – ponad jedna trzecia dzieci kończy swoją edukację na szkole podstawowej.

Do Selam Chora w Debre Berhan, położonego 150 kilometrów od stolicy kraju, uczęszczają dzieci z najbiedniejszych rodzin. W tym roku szkolnym naukę podejmie 73 dzieci, z czego 12-cioro właśnie w przedszkolu. Fundacja PCPM wspiera szkołę na wiele sposobów, przede wszystkim zapewniając posiłki podczas zajęć.

– Dożywianie w szkołach jest ważne, bo daje energię do nauki. Głodne dziecko nie ma siły, żeby się uczyć. Nie ma siły,żeby się skupić – tłumaczy dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM. – Jest też ogromną zachętą dla dzieci, żeby przychodzić do szkoły, a dla rodziców – aby swoje dzieci do szkoły posyłać – dodaje.

Tym bardziej, że sytuacja większości rodzin tylko w ostatnim roku drastycznie się pogorszyła. Od stycznia 2020 roku liczba osób potrzebujących pomocy humanitarnej w Etiopii podwoiła się z 8,4 mln osób do 19,2 mln. Prawie 12 mln w pilnej potrzebie to dzieci. Obok pandemii sytuację znacznie pogorszył konflikt na północy, trwający od listopada 2020 roku, wywołując masowe przesiedlenia. Dziesięcioro uczniów znalazło bezpieczne miejsce do nauki właśnie w Selam Chora. Szkolna stołówka i kuchnia, które Fundacja PCPM wybudowała dzięki polskim Darczyńcom, została specjalnie przygotowana, tak zresztą jak cała szkoła – by w czasie pandemii COVID-19 zapewniać dzieciom jak największe bezpieczeństwo. Dopasowaliśmy skromne warunki, panujące w szkole do aktualnych wymogów ministerstwa zdrowia. Dostarczyliśmy stacje do mycia rąk, stacje do odkażania rąk oraz maseczki dla dzieci. Bez przygotowań, na które dyrekcji szkoły Selam Chora nie było stać, dzieci nie mogłyby wrócić do nauki. Ważne jest zapewnienie stałego wsparcia dla szkoły: pcpm.org.pl/etiopia lub poniżej:

Wpłać darowiznę
Wybierz wpłatę regularną lub jednorazową poniżej

Etiopia - dwa tygodnie bez głodu

Etiopia - miesiąc bez głodu

Etiopia - dwa miesiące bez głodu

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Etiopia - wspieram regularnie

Etiopia - wspieram regularnie

Etiopia - wspieram regularnie

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)