Pomoc ofiarom wojny: Palestyńczykom i Izraelczykom
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) uruchamia pilną zbiórkę środków na pomoc ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie. Cywile potrzebują pomocy, bo to oni płacą najwyższą cenę tego konfliktu. Dlatego Fundacja PCPM apeluje o wsparcie osób dotkniętych wojną po obu stronach granicy, zarówno w Strefie Gazy, jak i w Izraelu. Sytuacja jest bardzo trudna, a w ocenie ekspertów PCPM, konflikt może rozlać się na sąsiedni Liban, gdzie od wielu lat polska organizacja niesie pomoc.
Fundacja PCPM rozpoczyna zbiórkę na pomoc humanitarną dla ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. Pomoc skierowana będzie do potrzebujących Palestyńczyków i Izraelczyków.
Wpłać teraz i pomóż w zakupie leków, opatrunków i środków pierwszej pomocy dla cywilnych ofiar tragedii: pcpm.org.pl/pomoc
Cywilne ofiary wojny cierpią najbardziej
Eskalacja konfliktu w Izraelu i Palestynie od 7 października 2023 r. kosztowała życie ok. 9500 osób. W Izraelu zginęło ponad 1400 obywateli, w Palestynie ponad 8000 osób (stan na 31.10). Wiele z nich to dzieci. Liczby są tym bardziej przerażające, że w wyniku ostrzałów i bombardowań prawie 20 tys. osób zostało rannych. Te liczby stale rosną.
Konflikt pomiędzy Hamasem a Izraelem trwa od 2007 roku. Wtedy to, ta organizacja wygrała wybory w Strefie Gazy. Jednakże sam konflikt Palestyńsko – Izraelski trwa już ponad 75 lat. Najnowsza odsłona, która stała się zarazem jednym z najkrwawszych dni w historii Izraela, rozpoczęła się 7 października 2023 roku. Hamas dokonał ataku na Izraelskie posterunki wojskowe oraz przygraniczne miejscowości. W tych atakach zginęło ponad 1400 osób.
W kolejnych dniach rozpoczęły się walki pomiędzy Izraelem a Hamasem, w których najwyższą cenę płacą osoby cywilne, w tym kobiety i dzieci.
1,5 mln osób musiało uciekać ze swoich domów
Walki zmusiły ponad milion osób w Strefie Gazy do opuszczenia swoich domów. Uciekli oni na południe w obawie o swoje życie. Dziesiątki tysięcy osób straciło dach nad głową, choć całkowita skala zniszczeń nie jest znana. Konflikt w Gazie rozlewa się na sąsiadujący z Izraelem – Liban. Napięta sytuacja między Izraelem a Hezbollahem, wymusiła ewakuacje ludności ze strefy przygranicznej. Jak podaje rząd izraelski, ok. 500 tys. mieszkańców musiało opuścić swoje domy.
Jako polska organizacja niosąca pomoc na Bliskim Wschodzie od wielu lat, nie możemy stać obojętnie, gdy ludność cywilna staje się celem ataków lub „tarczą”. Nie możemy tylko obserwować tej sytuacji, dlatego uruchamiamy pilną zbiórkę na pomoc ofiarom konfliktu. Wpłaty można realizować przez pcpm.org.pl/pomoc
Zofia Kwolek z PCPM.
Z zebranych środków Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej chce zakupić leki, opatrunki i środki pierwszej pomocy dla cywilnych ofiar tragedii.
Fundacja PCPM od wielu lat pomaga Palestynie
Fundacja PCPM wspiera palestyńskie służby medyczne na Zachodnim Brzegu Jordanu zwiększając dostęp do opieki lekarskiej. Niemal od dekady realizuje w regionie także inne projekty pomocowe. Natomiast w Libanie, gdzie sytuacja jest coraz mniej stabilna, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej niesie pomoc nieprzerwanie od 2012 roku.
Misją PCPM jest niesienie pomocy humanitarnej, przy zachowaniu bezstronności, neutralności i niezależności. Dlatego w pierwszej kolejności dzięki zbiórce na pcpm.org.pl/pomoc, organizacja chce pomagać tam, gdzie potrzeby są największe. Pomoc skierowana jest do potrzebujących Palestyńczyków i Izraelczyków.
*Użyte do ilustracji zdjęcia nie są prawdziwe. Szanując godność ofiar tragedii, Fundacja PCPM zdecydowała się na zastąpienie prawdziwych obrazów symbolicznymi grafikami wykreowanymi przez sztuczną inteligencję (AI). PCPM dziękuje partnerowi – MUFU za wsparcie w tym obszarze.