W Sudanie Południowym zabrakło jedzenia!

Kryzys przekroczył nasze najgorsze oczekiwania. Centrum jest w stanie wyżywić 150 dzieci miesięcznie, dziś trafia do niego 200 osób tygodniowo! Dzieci poniżej piątego roku życia potrzebują wartościowego pokarmu, by przeżyć, ich matki z kolei muszą jeść coś więcej niż liście dzikich roślin, by mieć pokarm dla swojego potomstwa – wyjaśnia dr Wojciech Wilk, prezes PCPM. – Już teraz wiemy, że musimy dokupić po prawie 4 tony fasoli i ryżu, 2000 litrów oleju, 18000 batonów wysokoenergetycznych, do tego mleko w proszku, cukier, soczewicę. Koszt zakupu tych podstawowych produktów, które pomogą Sudańczykom przeżyć najbliższe pięć miesięcy to ok. 25 tysięcy dolarów – szacuje Wilk na podstawie informacji od lokalnego partnera Arkangelo Ali Association-International (AAA). – Część z tych rzeczy potencjalnie będziemy musieli sprowadzić z Darfuru – dodaje.

Fundacja PCPM musi zwiększyć dostawę jedzenia do placówki, by jej pracownicy mogli wyżywić nie tylko dzieci, ale i ich matki. Kluczowy jest czas. Zbliża się pora deszczowa. Jeśli jedzenie nie dotrze do Centrum w ciągu dwóch tygodni, drogi prowadzące do Gordhim z innych miast czy sąsiadujących państw, gdzie można zakupić taką ilość żywności staną się nieprzejezdne.

Szacuje się, że brak pomocy humanitarnej dla Sudańczyków, w samej tylko północnej części Northern Bahr El-Ghazal (NBEG) spowoduje śmierć nawet 25 tysięcy dzieci – podsumowuje dr Wilk i apeluje o wsparcie Darczyńców z Polski.

Działania PCPM – Centrum Dożywiania w Gordhim, jak również program adopcji Sudańskich rodzin (http://pcpm.org.pl/adopcja) – w całości finansowane są ze środków prywatnych.

W połowie maja ponad 300 osób zmarło z głodu i pragnienia podczas ucieczki z regionu Tonga (Górny Nil) w stronę Sudanu. Klęską głodu zagrożona jest bezpośrednio prawie połowa populacji kraju czyli ok. 5 milionów osób.

Wesprzyj działania PCPM:

  1. Wybierz na co chcesz przeznaczyć pieniądze
  2. Zaadoptuj rodzinę
  3. Przelej dowolną kwotę na konto Fundacji (mBank):
    18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z dopiskiem: Sudan Południowy