Wielka zbiórka na terapeutyczną żywność dla Sudanu Południowego
W ośrodku w Gordhim każdego dnia zjawiają się matki szukające ratunku dla swoich maluchów. Bez naszej pomocy dzieci mogą nie przeżyć kolejnych miesięcy.
– Koszt jednej porcji wysokokalorycznej żywności to zaledwie 2,49 zł. David i inne dzieci potrzebują trzech takich porcji dziennie – wylicza dr Wojciech Wilk, Prezes PCPM. – Oprócz tego, potrzebne są leki. Pomoc kierujemy w konkretne miejsce, do ośrodka w Gordhim, z którym Fundacja współpracuje od lat – dodaje.
W Sudanie Południowym zabrakło jedzenia. 7 mln ludzi, czyli połowa ludności tego kraju, może umrzeć z głodu. Najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że Aweil East, region, w którym znajduje się ośrodek, to epicentrum kryzysu żywnościowego. W promieniu 50 km od Gordhim głoduje 400 tys. osób. Fundacja za zebrane środki zakupi dla dzieci saszetki z gotowymi porcjami jedzenia, które składa się z mleka w proszku, odpowiednich tłuszczów, cukru, witamin i suplementów, przypominające konsystencją masło orzechowe. Ta specjalna terapeutyczna żywność najskuteczniej pomoże cierpiącym na długotrwałe niedożywienie najmłodszym mieszkańcom kraju.
Wejdź na: pcpm.org.pl/sudan
– Przez pięć dni w tygodniu w ośrodku dożywiania w Gordhim prowadzone są badania kwalifikacyjne do programu dożywania. W ciągu ostatnich dwóch lat trwania projektu wieść o centrum dożywiania rozniosła się w całym regionie. W zależności od pory roku na badania przychodzi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób dziennie. Każdy rodzic może przyprowadzić tu swoje dzieci – opowiada Kamil Ewertowski, który niedawno odwiedził wspierany przez PCPM ośrodek. Kryteriami, na podstawie których przyznawane jest wsparcie żywnościowe są waga, wzrost i obwód ramienia, czyli tak zwany MUAC (Mid-Upper Arm Circumference). Udział w badaniu jest bezpłatny, a w jego trakcie prowadzona jest krótka lekcja dla rodziców, jak nie dopuścić do zakażenia układu pokarmowego. Przypominane są podstawowe zasady higieny i zdrowej obróbki jedzenia. Osoby zakwalifikowane otrzymują voucher, który w dniu dystrybucji wymieniany jest na saszetki z wysokoenergetyczną żywnością. Dystrybucja odbywa się raz w tygodniu w czwartek popołudniu, choć – jak opowiada Kamil Ewertowski – kolejka ustawia się już w południe.
Prosty ratunek
Jedna saszetka żywności o wadze 155 gramów kosztuje 2,49zł. Trzy takie paczki dziennie przez dwa tygodnie ratują dziecko przed śmiercią głodową. Kuracja jednego dziecka kosztuje więc 105 zł.
Fundacja PCPM i Wirtualna Polska apelują do Polaków o pomoc. Tak niewiele trzeba, aby ocalić ludzkie życie. Wejdź: pcpm.org.pl/sudan
#SudanGłoduje #KonkretneMiejsce #KonkretnaPomoc
PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm
PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)