PCPM - logo Polskie Centrum Pomocy
Międzynarodowej

 

Archiwum: sierpień 2019

Polskie media o pracowniczkach PCPM na świecie

19 sierpnia obchodziliśmy Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Tegoroczna kampania w dużej mierze skupiała się na udziale kobiet w tym sektorze pomocy. Dzięki współpracy z ogólnopolskimi mediami przybliżyliśmy Wam kulisy pracy kobiet - i równie ważnych mężczyzn - którzy w PCPM prowadzą lub wspierają projekty humanitarne w różnych częściach świata.

W Światowym Dniu Pomocy Humanitarnej upamiętniamy tych, którzy niosąc pomoc – stracili życie

W ciągu ostatnich dwudziestu lat ponad 40 tysięcy pracowników humanitarnych padło ofiarą ataków podczas misji. Jednym z najtragiczniejszych był ten z 19 sierpnia 2003 r., kiedy to doszło do zamachu bombowego na placówkę ONZ w Bagdadzie. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej upamiętnia tych, którzy niosąc pomoc - stracili życie. Uświadamia też, że mimo niebezpieczeństw, ludzie, ciągle gotowi są do poświęceń dla innych.

Największa katastrofa humanitarna świata. PCPM z pomocą dla Jemenu

80 procent mieszkańców Jemenu potrzebuje pomocy. Masowe ataki, bombardowania, snajperzy, niewybuchy, strzelaniny, porwania, gwałty, zatrzymania. Do tego największy kryzys głodowy na świecie i widmo kolejnej epidemii. Mieszkańcy kraju, w którym od 2015 roku lat toczy się brutalny konflikt zbrojny, są bezsilni. Priorytetem PCPM jest ochrona ludzkiego życia i jego godności, dlatego apelujemy do Polaków o pomoc w zakupie leków dla Jemenu na pcpm.org.pl/jemen

Tragedia Jazydów. Minęło pięć lat od rzezi w Sindżarze

Pięć lat temu tzw. Państwo Islamskie wtargnęło do Sindżaru w północno-zachodnim Iraku, zabijając i uprowadzając tysiące ludzi, dziesiątki tysięcy zmuszając do ucieczki. Po islamskich fundamentalistach nie ma tam śladu, jednak głęboki i bolesny ślad pozostaje w całej społeczności Jazydów, będących ofiarami handlu, rzezi, masowych egzekucji czy brutalnych gwałtów. Jazydzi są przerażeni, psychicznie wyniszczeni. Większość z nich nadal boi się wrócić do swoich domów.

Jedyna w Polsce medyczna grupa szybkiego reagowania działająca pod egidą WHO szuka współpracowników!

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM w ciągu doby może zareagować na trzęsienia ziemi, epidemie czy katastrofy humanitarne na całym świecie. Pomagaliśmy między innymi podczas powodzi w Bośni, po trzęsieniu ziemi w Nepalu i lawinach błotnych w Peru. Od lat jesteśmy obecni w Libanie, Syrii, Kenii, Ugandzie, Sudanie Południowym i Palestynie.