Pomoc humanitarna
Pomoc humanitarna
Pomoc humanitarna to ratowanie oraz ochrona życia w czasie katastrof i klęsk naturalnych lub spowodowanych przez działania człowieka. Jest przekazywana krajom ogarniętym przez konflikty zbrojne, dotkniętym masowymi migracjami, klęskami żywiołowymi oraz anomaliami pogodowymi.
Udzielanie koniecznej pomocy i wsparcia ludziom narażonym na długotrwałe kryzysy to główny cel pomocy humanitarnej. Ponadto są to: przeprowadzanie krótkoterminowych prac związanych z odbudową i rekonstrukcją infrastruktury oraz sprzętu, pokonywanie trudności związanych z konsekwencjami migracji ludności (uchodźcy, przesiedleńcy i repatrianci) oraz działania na rzecz zapobiegania katastrofom i ograniczania ich skutków.
– W minionym roku sektor pomocy humanitarnej mierzył się z ogromnymi wyzwaniami. Ponad 128 milionów ludzi potrzebowało pomocy humanitarnej, a liczna osób, które zmuszone zostały opuścić swoje domy, nie przestawała rosnąć – mówi Prezes Fundacji PCPM, Wojciech Wilk. Obecnie na świecie 68,5 miliona osób zostało przymusowo wysiedlonych z miejsca zamieszkania. 25,4 mln osób posiada status uchodźcy.
Ogrom potrzeb i ich różnorodność stanowi niesamowite wyzwanie. Jednak pomoc poszkodowanym w kryzysach humanitarnych jest jednym z podstawowych odruchów i oznaką człowieczeństwa.
Koncentrujemy się przede wszystkim na uchodźcach i przesiedleńcach wewnętrznych, a także na odbudowie i stabilizacji krajów po zakończeniu konfliktu.
- Zapewnienie schronienia w sytuacjach awaryjnych w obozach, poza obozami, a także w miastach. Zapewniamy schronienia dla uchodźców poprzez wsparcie ich finansowo w opłacaniu czynszu (w Libanie i na Ukrainie), poprawę warunków życia w obozach dla uchodźców (Arsal, Liban) i w środowisku miejskim (Bejrut, Liban).
- Tymczasowe schronienie. PCPM po trzęsieniu ziemi w Nepalu w 2015 roku zbudował tymczasowe schronienia w dwóch wioskach oraz dostarczył 500 tymczasowych domów IKEA dla uchodźców wewnętrznych w regionie Mosulu w Iraku.
- Pomoc finansowa – PCPM zapewnia warunkowe wsparcie pieniężne na:
• opłatę czynszu za wynajem lub inne schronienie (Cash for Rent w Libanie i na Ukrainie),
• pomoc na zimę (zakup opału, odzieży).
oraz bezwarunkowe wsparcie pieniężne zgodnie z lokalnymi wytycznymi pomocy finansowej (Liban). - Prace publiczne i zatrudnienie – PCPM wspiera osoby dotknięte konfliktami i kryzysami humanitarnymi poprzez kreowanie dla nich nowych miejsc pracy i tym samym pozwolenie im na uniezależnienie się od pomocy humanitarnej (program Cash for Work w Libanie)
- Wsparcie socjalne. PCPM prowadzi klinikę stacjonarną i mobilną, a także centrum edukacji dla syryjskich uchodźców w Libanie.
- Poprawa jakości usług publicznych. PCPM wsparło szkoły przyjmujące uchodźców wewnętrznych we wschodniej Ukrainie oraz wybudowało tymczasowe kliniki w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego Bidi Bidi w Ugandzie, a także zapewniliśmy zakwaterowanie personelowi medycznemu.
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzi następujące działania w zakresie pomocy humanitarnej:
- Pomoc Ukrainie
- Pomoc dla uchodźców syryjskich w Libanie
- Pomoc głodującym w Sudanie Południowym
- Pomoc uchodźcom w Iraku
W poprzednich latach udzieliliśmy także:
- Pomocy uchodźcom wewnętrznym na Ukrainie
- Pomocy po trzęsieniu ziemi w Nepalu
- Pomoc w zapewnieniu dachu nad głową i pracy w Burkina Faso
- Pomoc humanitarna w Ugandzie
– Wiele z naszych działań nie byłoby możliwe bez wsparcia wolontariuszy i indywidualnych darczyńców. To właśnie dzięki Państwu mogliśmy nieść pomoc – mówi Wojciech Wilk.
Chcesz pomóc nieść pomoc najbardziej potrzebującym?
PCPM jest sygnatariuszem Kodeksu postępowania w sytuacjach kryzysowych Międzynarodowej Federacji Czerwonego Krzyża i Półksiężyca oraz organizacji pozarządowych. W naszych projektach pomocowych działamy zgodnie z zasadą humanitaryzmu, neutralności, bezstronności i poszanowania niepodległości. Lista organizacji, które podpisały Kodeks znajduje się tutaj.