Dzięki darczyńcom z Polski specjalistyczna żywność wysłana przez PCPM dotarła do Sudanu Południowego

Ośrodek dożywiania w Gordhim, z którym od lat współpracuje PCPM, znajduje się w regionie Sudanu Południowego o największej liczbie osób zagrożonych głodem. W promieniu 50km od ośrodka głoduje 400 tys. osób. PCPM i darczyńcy z Polski wspierają Sudan Południowy w najtrudniejszym dla nich okresie, na początku pory deszczowej.  Dwie ciężarówki pełne żywności o wartości 22,5 tys. dolarów wyruszyły z Nairobi niecałe cztery tygodnie temu.

– Ze względu na zniszczenia mostów ciężarówki musiały przejeżdżać rzeki w bród lub po wyschniętym dnie. Od czerwca do grudnia, gdy rzeki są pełne wody, duża część Południowego Sudanu, w tym centrum dożywiania PCPM, jest odcięte od świata – tłumaczy dr Wojtek Wilk.

Do ośrodka dożywiania @FundacjaPCPM w Południowym #Sudan.ie dotarł transport pomocy humanitarnej ze specj. żywnością dla 800+ dzieci. Dzięki Państwa pomocy są one już bezpieczne od głodu. Ostatnie 900km transport przebył takimi „drogami”, co zajęło 3 tyg.! https://t.co/6nQ2bwom0a pic.twitter.com/RBxtnWLnzJ

— Wojtek Wilk PCPM (@WilkWojtekWAW) 15 maja 2019

Do wycieńczonych głodem Sudańczyków dotarły saszetki z gotowymi porcjami jedzenia, które składa się z cukru, mleka w proszku, odpowiednich tłuszczów, witamin i suplementów, przypominające konsystencją masło orzechowe. Ta specjalna terapeutyczna żywność najskuteczniej pomoże cierpiącym na długotrwałe niedożywienie najmłodszym mieszkańcom kraju.

np. zestaw leków ratujących życie

np. 2 tygodnie leczenia niedożywionego dziecka

np. zakup i transport 75 porcji żywności terapeutycznej

Twoje dane:
* Pole wymagane

– Co rano przez pięć dni w tygodniu w ośrodku dożywiania w Gordhim prowadzone są badania kwalifikacyjne do programu dożywania. W ciągu ostatnich dwóch lat trwania projektu wieść o centrum dożywiania rozniosła się w całym regionie. W zależności od pory roku na badania przychodzi od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osób dziennie. Każdy rodzic może przyprowadzić tu swoje dzieci – opowiada Kamil Ewertowski, który niedawno odwiedził wspierany przez PCPM ośrodek. Kryteriami, na podstawie których przyznawane jest wsparcie żywnościowe są waga, wzrost i obwód ramienia, czyli tak zwany MUAC (Mid-Upper Arm Circumference). Udział w badaniu jest bezpłatny, a w jego trakcie prowadzona jest krótka lekcja dla rodziców, jak nie dopuścić do zakażenia układu pokarmowego. Przypominane są podstawowe zasady higieny i zdrowej obróbki jedzenia. Osoby zakwalifikowane otrzymują voucher, który w dniu dystrybucji wymieniany jest na saszetki z wysokoenergetyczną żywnością. Dystrybucja odbywa się raz w tygodniu w czwartek popołudniu, choć – jak opowiada Kamil Ewertowski – kolejka ustawia się już w południe. Zakwalifikowane do programu dzieci otrzymują tygodniowy zapas saszetek, każda o wadze stu pięćdziesięciu pięciu gramów. Trzy takie paczki dziennie przez dwa tygodnie ratują dziecko przed śmiercią głodową.

Żywność wysłana przez PCPM dzięki wpłatom darczyńców z Polski dotarła pomoc dla 820 dzieciom. W potrzebie jednak są wciąż tysiące, dlatego zbiórka na pomoc mieszkańcom kraju wciąż trwa. Wesprzyj dzieci w dotkniętym klęską głodu Sudanie Południowym na: pcpm.org.pl/sudan

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)