Ekologiczniej i bezpieczniej dzięki latarniom solarnym

  • Powszechne używanie spalinowych generatorów prądu w Libanie zanieczyszcza powietrze
  • Na niedoświetlonych ulicach w dystrykcie Akkar dochodzi do wielu wypadków 
  • Fundacja PCPM dzięki wsparciu Polskiej pomocy oświetliła drogi latarniami solarnymi w czterech gminach na północy kraju

Poziom zanieczyszczenia powietrza w Libanie jest wysoki. Dość powszechne stosowanie i używanie spalinowych generatorów prądu nie poprawia sytuacji. Mieszkańcy kraju nie mają jednak wielkiego wyboru. „Państwowy” prąd dostarczany im jest z krajowej sieci najwyżej przez osiem godzin dziennie. Resztę deficytu uzupełniają prądem generowanym z prywatnych zasobów. Co znacząco przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, a co za tym idzie degradacji całego środowiska. Rozwiązaniem są odnawialne źródła energii, takie jak ogniwa czy lampy fotowoltaiczne.

Zobacz jak instalowane są latarnie solarne

Oświetlenie na libańskich drogach i ulicach, a szczególnie w dystrykcie Akkar, gdzie Fundacja PCPM pomaga syryjskich uchodźcom m.in. dzięki wsparciu Polskiej pomocy, jest dość skromne. Niektóre drogi są kompletnie ciemne po zmroku i nie dociera do nich nawet światło okolicznych domów. Przez to są również niebezpieczne dla poruszających się nimi pieszych. Wśród potrzebujących pomocy uchodźców syryjskich czy nawet Libańczyków, wiele jest osób, które uległy wypadkom i nie są zdolne do pracy. Także im pomaga w Libanie Fundacja PCPM.

Wesprzyj pomoc syryjskim uchodźcom

Oświetlenie na innych libańskich ulicach działa tylko wtedy, gdy jest dostarczany prąd od państwowego dostawcy, a podczas przerw w dostawach świecą tylko niektóre latarnie. Niestety, w Libanie ze względu na pogłębiający się kryzys ekonomiczny nie ma szans na szybką poprawę sytuacji. Przeciwnie. Przewidywane są coraz dłuższe przerwy w dostawie i dostępie do prądu.

Fundacja PCPM, dzięki finansowaniu Polskiej pomocy, mogła zakupić i zainstalować na kilku drogach w Akkar w sumie 93 latarnie solarne (zasilane energią słoneczną). Uliczne lampy stanęły w miejscach, gdzie łatwo o wypadki, w czterech gminach (Tleil, Andaket, Aydamoun, Nahriey) na północy kraju, wokół których mieszkają uchodźcy z Syrii, a pomaga im polska organizacja. Energia odnawialna, którą zasilane są latarnie, dodatkowo pozwala na ograniczenie produkcji spalin z generatorów, co zmniejsza także zanieczyszczenie powietrza.

Wpłać darowiznę
Wybierz wpłatę regularną lub jednorazową poniżej

np. dwa tygodnie czynszu

np. miesiąc czynszu

np. dwa miesiące czynszu

Twoje dane:
* Pole wymagane

Liban - wspieram regularnie

Liban - wspieram regularnie

Liban - wspieram regularnie

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności. Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)