Jak PCPM zmieniał świat w 2018 roku?

Uczyliśmy strażaków w Kenii, jak ratować ludzkie życie

Od 2014 roku prowadzimy największy program szkoleń strażackich w Kenii. Kenijscy strażacy gaszą pożary, ratują noworodki, wyciągają ludzi spod gruzów zawalonych budynków, niosą pomoc ofiarom wypadków drogowych i coraz częściej postrzegani są jak miejscowi bohaterowie. Dzięki naszemu projektowi kadra profesjonalnych, gotowych do działania strażaków cały czas się zwiększa. Przez cały 2018 rok polscy instruktorzy dzielili się wiedzą podstawową i zaawansowaną z zakresu różnych technik ratunkowych. Polscy specjaliści pokazywali Kenijczykom, jak skutecznie walczyć z ogniem, a także wodą – w związku z realnym zagrożeniem, jakie są powodzie, nawiedzające ten kraj w porze deszczowej. Rok 2018 to także intensywna praca przy  budowie centrum szkoleniowego w Kiambu, który pozwoli na kształcenie 120 nowych strażaków rocznie. Szkolić będą mogli się tam strażacy nie tylko z Kenii, ale całej wschodniej Afryki, znacznie zwiększając poczucie bezpieczeństwa wśród swoich społeczności. Wyedukowaliśmy przez ten rok kadrę szkoleniową, która umożliwi kenijskiej straży ciągły rozwój.

Budowaliśmy i uczyliśmy budować w Burkina Faso

Wybudowaliśmy 60 lokali socjalnych dla najuboższych rodzin, zagrożonych migracją. To domy trwałe, odporne na działanie żywiołów z naturalną izolacją termiczną i akustyczną, budowane z ekologicznych materiałów, dostępnych na miejscu. Wykorzystanie w budowie tzw. techniki sklepienia nubijskiego pozwoli przetrwać tym konstrukcjom nawet kilkaset lat. Przeprowadziliśmy też szkolenia zawodowe z zakresu rzemiosła murarskiego, dając lokalnej ludności konkretne narzędzia, które pozwolą im dalej zmieniać swój region.

Pomogliśmy Irakijczykom wrócić do Mosulu

Dostarczyliśmy do zniszczonego wojną Mosulu 500 tymczasowych domów, które staną się schronieniem dla wracających do kraju Irakijczyków. Modułowe domy trafią do mieszkańców zarówno na obrzeżach miasta, ale też w bezpośrednim sąsiedztwie zniszczonych nieruchomości tak, aby ułatwić mieszkańcom rozpoczęcie trudnego i wymagającego procesu odbudowy zniszczonego przez wojnę domową kraju. Każdy z domów zaopatrzyliśmy w panel solarny, lampę diodową z wyjściem USB, co pozwoli na ładowanie urządzeń elektrycznych. W dystrybucji domów na miejscu wśród potrzebujących rodzin pomógł nam UNHCR.

Zorganizowaliśmy kliniki dla uchodźców w Ugandzie

Wysłaliśmy do Ugandy materiały do zbudowania 100 modułowym domów, które będą pełnić rolę tymczasowych klinik w jednym z największych na świecie obozów dla uchodźców. Pomieszczenia o powierzchni ok. 17,5 m kw. spełniają wszystkie normy ONZ, zarówno pod względem warunków mieszkalnych, jak i bezpieczeństwa. Część z nich została zaopatrzona w dodatkowe dachy, chroniące przed słońcem i upałem. Stworzyliśmy również przestrzeń dla medyków (budynki, w których mogliby mieszkać), by mieli jak pracować w rejonie otoczonym dwoma gigantycznymi kryzysami humanitarnymi. Podnieśliśmy w ten sposób poziom świadczonej w obozie opieki medycznej, w niektórych przypadkach, w ogóle ją umożliwiając.

Mobilizowaliśmy kobiety i bezrobotną młodzież w Palestynie

Bezrobotna młodzież, gotowa do podjęcia wyzwań i świadome kobiety, które potrafią wykorzystać swoje umiejętności w lokalnym biznesie – to klucz do rozwoju rolnictwa w palestyńskiej społeczności. Dlatego uruchomiliśmy w dwóch palestyńskich miejscowościach (Anza oraz Al Arroub) nowatorski system nawadniania, który polega na wykorzystaniu do upraw oczyszczonej wody ze ścieków. Zaangażowaliśmy w tym celu miejscowych rolników, żeby w przyszłości sami mogli stosować tę metodę w swojej codziennej pracy. Rozwijaliśmy ogródki przydomowe  a opiekujące się nimi kobiety zaopatrzyliśmy w narzędzia i zorganizowaliśmy szkolenia z prowadzenia zbiorów, przygotowując dla nich konkretne instrukcje dotyczące prowadzenia upraw. Zainstalowanie przez nas w każdym z ogródków systemu kropelkowego nawadniania pomaga oszczędzać ok. 20% wody. Ta w Palestynie stanowi towar deficytowy. Wykonaliśmy także gruntowny remont siedziby spółdzielni kobiet. Palestyńskie kobiety i bezrobotni absolwenci uczelni mogli uczestniczyć w warsztatach z innowacyjnych idei biznesowych oraz marketingu.  Najzdolniejsi dostali szansę na rozwinięcie własnej działalności poprzez mini granty. Wsparliśmy spółdzielnie kobiece, zgromadzone wokół marki MAWASEM. Grupa w 2018 roku zyskała certyfikat Fairtrade i stara się o kolejne. W ubiegłym roku przygotowana została także strategia wprowadzenia Mawasem na rynki europejskie, spółdzielnie i New Farm zostały doposażone zgodnie z potrzebami i wymogami certyfikacyjnymi, a rolnicy i specjaliści NFC przeszli serię szkoleń mających podnieść efektywność produkcji i rozwinąć marketing Mawasem.

Zadbaliśmy o bezpieczeństwo dzieci w Gruzji

Przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy szkolenia dla nauczycieli i administratorów przedszkoli w zakresie ewakuacji, stosowania sprzętu bezpieczeństwa i zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Gruzińscy inżynierowie, przeszkoleni przez polskich ekspertów, sprawdzali, czy gruzińskie przedszkola są bezpieczne i dobrze przygotowane na na ewentualne zagrożenia naturalne. Standardy bezpieczeństwa ocenialiśmy w 128 placówkach. Wszystkie wyposażyliśmy w detektory dymu – łącznie przekazaliśmy 1047 detektorów dymu. Staramy się działać jeszcze szerzej – podczas spotkań z przedstawicielami ministerstw Gruzji wypracowujemy standardy dla przedszkoli w całej Gruzji, które mają wejść do gruzińskiego prawa.

Pomogliśmy uchodźcom syryjskim w Libanie

Nasza pomoc dotarła do ponad 30 tysięcy osób, który po wybuchu wojny w Syrii stracili wszystko. Zabezpieczaliśmy dachy nad głową syryjskich uchodźców, dopłacając do czynszu, lub w pełni go pokrywając. Kolejny już rok zapewniliśmy szeroki dostęp do opieki zdrowotnej dzięki stacjonarnej i mobilnej klinice (odnowionej w 2018 roku). Dzięki środkom Polskiej Pomocy MSZ i dofinansowaniu Australian Aid otworzyliśmy w Bire gabinet okulistyczny. Rozwijaliśmy następne pokolenia młodych uchodźców w ośrodku edukacyjnym i prowadziliśmy dla nich szkolenia zawodowe. Zatrudniliśmy uchodźców w Libanie, by stali się mniej zależni od pomocy humanitarnej i zadbaliśmy o ich bezpieczeństwo poprzez szkolenia przeciwpożarowe i wyposażenie obozowisk w niezbędny sprzęt gaśniczy – to największy projekt zapobiegania pożarom w tym regionie, kluczowy, zwłaszcza zimą, gdy do niebezpiecznych pożarów dochodzi nawet 200 razy w roku. Zadbaliśmy też o najbiedniejszych Libańczyków i przed zimą przekazaliśmy im zapomogi na uszczelnienie okien i drzwi, zakup pieca lub opału i inne środki, które pozwolą przetrwać niskie temperatury.

Ociepliliśmy namioty uchodźców w górskim Arsalu

Kolejnym 15 tysiącom ludzi pomogliśmy w górskich rejonach Libanu, gdzie zima jest znacznie brutalniejsza. Naprawiliśmy 1600 namiotów i skonstruowaliśmy od nowa drugie tyle. Obozowiska wyposażyliśmy w punkty strażackie z gaśnicami, piaskiem i narzędziami, które pomagają tłumić pożary. Polepszyliśmy warunki życia w obozowiskach, wyrównując i utwardzając powierzchnię drogi, którą do uchodźców docierają dostawy z wodą i pożywieniem. Żwir użyty do budowy drogi posłużył również jako materiał do zabezpieczenia namiotów przed wilgocią i wodą, która dostaje się do namiotów podczas ulewnych opadów deszczu. Wsparcie dostali od nas niepełnosprawni mieszkańcy obozów. Kupiliśmy dla nich specjalne łóżka, materace przeciwodleżynowe oraz przenośne krzesła toaletowe, żeby ułatwić niewyobrażalnie trudne życie w obozie.

Projekt w Libanie jest największym programem pomocy humanitarnej, realizowanym przez polską organizację pozarządową od 2012 roku. Kontynuujemy go w roku 2019.

Wielu syryjskich uchodźców wciąż czeka na pomoc. Najbliższe zimowe miesiące będą w Libanie naprawdę niebezpieczne. Dlatego apelujemy o Wasze wsparcie.

[wplata]

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)