Jak zmniejszyć liczbę śmieci? W Libanie podpowiada PCPM

  • Miasto, przez które w 2016 roku przepływała rzeka odpadów, doprowadzając do ekologicznej katastrofy, wciąż nie poradziło sobie z kryzysem śmieciowym
  • Koszty utylizacji śmieci ogromne, ale można je zmniejszać, na co wraz z wolontariuszami i pracownikami PCPM zwracaliśmy uwagę mieszkańców
  • Działania Fundacji PCPM w Libanie można wspierać na pcpm.org.pl/liban

KAMPANIA UŚWIADAMIAJĄCA PCPM

Celem kampanii, którą zorganizowaliśmy w maju na ulicach gminy Burdż Hammud był dialog z mieszkańcami na temat ekologii. Przygotowaliśmy materiały edukacyjne, zawierające konkretne rady pozwalające mieszkańcom ograniczać zużycie wody i zmniejszać produkcję śmieci a tym samym lepiej troszczyć się o siebie i najbliższe otoczenie. Na ulicach rozdawaliśmy płócienne torby, wielorazowe maski ochronne, szklane butelki na wodę, które pozwolą mieszkańcom zrezygnować z jednorazowych opakowań i zastąpić je bardziej przyjaznymi dla środowiska. W zorganizowaniu akcji wsparł nas urząd gminy Burdż Hammud, a finansowanie zapewnił UNHabitat i Polska pomoc.

KRYZYS ŚMIECIOWY W LIBANIE

– W Bejrucie nie ma wypracowanego systemu zarządzania odpadami. To zresztą gigantyczny problem dla całego kraju – zwraca uwagę Agnieszka Nosowska, wiceszefowa misji PCPM w Libanie.

Strategii na rozwiązanie problemu ze śmieciami brakuje. To z kolei pociąga za sobą ogromne koszty dla środowiska i zdrowia publicznego. Także koszty finansowe. Liban wydaje 154,5 dolara na zagospodarowanie każdej tony odpadów stałych – podaje Human Rights Watch. Dla porównania Algieria czy Jordania wydają odpowiednio 7,22 i 22,8 dolara. Rocznie to blisko 420 milionów dolarów rocznie na gospodarkę odpadami stałymi, podczas gdy kraje takie jak Jordania i Tunezja wydają od 48 do 54 milionów dolarów rocznie. Koszty są ogromne, choć można ich uniknąć.

Nawet 85 % odpadów stałych trafia na otwarte wysypiska lub wysypiska śmieci – informuje Human Rights Watch. A według naukowców z American University of Beirut tylko 10 do 12% libańskich odpadów nie może być kompostowane ani poddawane recyklingowi. Mówi się o tym wciąż zbyt rzadko. HRW zwraca uwagę na brak kampanii promujących ekologiczne zachowania. Fundacja PCPM swoją kampanię skupiła na dzielnicy Burdż Hammud.

-Razem z lokalnymi organizacjami i samorządami chcemy przyczynić się do zmniejszenia liczby śmieci w mieście. Dla mieszkańców Burdż Hammoud to o tyle odczuwalne, że jedno z głównych wysypisk śmieci dla regionu Bejrutu leży w ich bezpośrednim sąsiedztwie – informuje Agnieszka Nosowska.

POMOC CZYLI WSPÓŁPRACA

Warto podkreślić, że dystrybuowane materiały, takie jak torby czy maski ochronne, zostały uszyte w ramach programu cash for work. To program, dzięki któremu możemy oferować pracę uchodźcom z Syrii i Libańczykom. W ten projekt zaangażowaliśmy 18-cioro kobiet i mężczyzn. Forma współpracy, zakładająca fachową pomoc przy jak najszerszym udziale lokalnej społeczności we wsparciu regionu jest dla Fundacji PCPM kluczowa.

Wpłać darowiznę
Wybierz wpłatę regularną lub jednorazową poniżej

np. dwa tygodnie czynszu

np. miesiąc czynszu

np. dwa miesiące czynszu

Twoje dane:
* Pole wymagane

Liban - wspieram regularnie

Liban - wspieram regularnie

Liban - wspieram regularnie

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności. Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)