Ukraina
Ukraina
Fundacja PCPM była obecna w Ukrainie jeszcze przed eskalacją konfliktu na Ukrainie, a po 24 lutego 2022 r. zintensyfikowała działania humanitarne, włączyła się w odbudowę zniszczonych miejscowości, wsparcie zatrudnienia i edukacji. Przez cały rok 2023 dostarczała paczki z żywnością, lekami, zaopatrzenie dla strażaków i domów pomocy społecznej, również do miejscowości przyfrontowych.
Poprawa usług medycznych
W 2024 Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej otrzymało dofinansowanie w ramach programu MSZ RP Polska pomoc. Na terenach wiejskich w obwodzie chersońskim, charkowskim, połtawskim oraz w Chersoniu, PCPM wyremontuje ambulatoria, które uległy uszkodzeniom. 10 w obwodach charkowskim i chersońskim, a w ramach drugiego modułu planowane są analogiczne prace i remonty 5 obiektów w obwodzie połtawskim, będącym względnie bezpiecznym miejscem dla ludzi uciekających przed działaniami zbrojnymi. Dodatkowo planowane jest dalsze wsparcie 15 wyremontowanych w obu modułach placówek poprzez zakup wyposażenia (zarówno medycznego jak i ogólnego) zgodnie ze zgłoszonym zapotrzebowaniem i skonsultowanego ze specjalistami.
Planowany jest także zakup wyposażenia ratowniczego oraz szkolenia kadry medycznej z użytkowania otrzymanego sprzętu i z zakresu medycyny ratunkowej, do której dostęp na terenach wiejskich jest utrudniony.
W ramach tego samego projektu PCPM kontynuować będzie pomoc humanitarną w obwodach chersońskim i charkowskim polegające na dystrybucji wyspecjalizowanych artykułów higienicznych (pieluchomajtki, kremy do odleżyn itp.) oraz specjalnych paczek żywnościowych do osób z ograniczoną mobilnością we wsiach terenów przyfrontowych z ograniczonym dostępem do sklepów.
W obwodach chersońskim, charkowskim i mikołajowskim Fundacja dostarcza paczki z produktami higienicznymi do ponad 120 wsi, miasta Chersoń i Oczaków w obwodzie mikołajowskim. PCPM dostarcza też pieluchomajtki dla dorosłych Dzięki wsparciu Fundacji Biedronki pomoc potrwa do końca 2024 roku.
Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Prowadząc ten projekt Fundacja PCPM realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ:
Dotychczasowe działania
Od lutego 2022 r. Fundacja PCPM pomagała w Ukrainie, na początku w ewakuacji mieszkańców Charkowa i okolic do przygotowanego wcześniej ośrodka w Switłowodsku. Specjaliści z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM ewakuowali ukraińskich pacjentów: dzieci z oddziałów onkologicznych, osoby potrzebujące specjalistycznego leczenia, starsze i samotne. Od momentu eskalacji Fundacja organizuje transporty humanitarne, sprzęt i karetki dla szpitali. Już w marcu 2022 roku fundacja otworzyła całodobowe, unikatowe Centrum Tranzytowe przy Dworcu Warszawa Wschodnia – stworzone specjalnie dla uciekających przed wojną z Ukrainy.
Pracownicy i wolontariusze Fundacji działali tuż przy linii frontu, dostarczając pomoc do najbardziej zniszczonych miejsc w obwodzie chersońskim i samego Chersonia. Przekazywali sprzęt strażacki. Po wysadzeniu tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce pomoc docierała również do powodzian.
W 2023 r. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej nawiązało współpracę z Fundacją Biedronki. W ramach programu „Paczka dla Rodziny” do 102 miejscowości we wschodniej Ukrainie dostarczone zostały paczki z żywnością i artykułami higienicznymi. W ramach projektu pomoc otrzymało 54 tys. osób, z czego 22 tys. stanowiły osoby z niepełnosprawnościami lub po 60. roku życia.
Łącznie od lutego 2023 r. do lutego 2024 roku PCPM przekazało ponad 43 tys. pakietów humanitarnych, które trafiły do ponad 62 tys. osób w całej Ukrainie.
PCPM pomagało tym, którzy nie mieli środków do życia. Wypłacało zapomogi, zapewniało dopłaty do czynszu. Organizowało bezpieczne miejsca i opał na zimę.
W 11 różnych gminach w Ukrainie, Fundacja uruchomiła programy zatrudnienia interwencyjnego „Cash for Work”. W połowie 2023 r. we współpracy z Biurem Przedstawicielstwa Tajpej w Polsce ruszyły odbudowy i remonty zniszczonych domów. PCPM wspierało odtwarzanie usług publicznych w ukraińskich miastach. Dzięki pojazdom dostarczonym przez fundację, w Trościańcu przywrócono transport publiczny. Do miasta trafiła też koparka, śmieciarka, pojazdy asenizacyjne i dwa ambulanse. Do Chersonia PCPM dostarczył 40 rowerów elektrycznych dla pracowników pomocy społecznej. Pozwoliły one znacznie łatwiej przemieszczać się po mieście i w krótszym czasie docierać do podopiecznych. W Truskawcu fundacja wyposażyła schrony w szkołach, stąd dzieci mogły znów uczyć się razem.
Fundacja wspierała uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy w organizowaniu życia na nowo w Polsce. Szczególnie tych, którym było najtrudniej – starszych, samotnych, osoby z niepełnosprawnościami. PCPM wypłacało zapomogi, finansowało dopłaty do czynszu.
PCPM prowadziło program zatrudniania nauczycieli-uchodźców z Ukrainy (Cash for work). W programie funkcjonuje także zatrudnienie tłumaczy, czy opiekunów i animatorów dla dzieci, dodatkowo zatrudnienie znaleźli też uchodźcy w warszawskich ośrodkach kultury. Było to możliwe dzięki współpracy z m. st. Warszawa i IRC.
Fundacja pomagała w adaptacji i nauce dzieciom z Ukrainy. klasy w szkołach, przekazano laptopy, projektory czy meble. W stolicy powstało Centrum Edukacji i Kreatywności dla matek z dziećmi, by najmłodsi mogli razem się bawić, a dorośli skorzystać z pomocy. Na wakacje Fundacja organizowała półkolonie w 10 polskich miastach.
W Warszawie dla ukraińskich uczniów otwarto Centrum Edukacji PCPM z ukraińskim programem i językiem nauczania.
Po pierwszych miesiącach wojny stało się jasne, że ewakuacja – zwłaszcza pacjentów ze szpitali – musi zostać usprawniona. Ukraina została włączona w system Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności Cywilnej. We wrześniu 2022 r. z inicjatywy Ministerstwa Zdrowia Ukrainy i przy zaangażowaniu polskiego Ministerstwa Zdrowia, PCPM otworzyło MEDEVAC HUB Jasionka. W okolicach rzeszowskiego lotniska powstał MEDEVAC HUB Jasionka – dla pacjentów z Ukrainy transportowanych na leczenie do różnych europejskich krajów.
Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
Fundacja PCPM razem z łotewską organizacją Tavi Draugi pomagała w Łotwie, gdzie średnio ponad 2200 Ukraińców tygodniowo ucieka z terenów okupowanych. Nawet zimą, gdy podróż w śniegu jest trudna, ci ludzie podejmowali ryzyko, aby opuścić swoje domy. Dla wielu z nich ucieczka przez kraje bałtyckie, w tym Łotwę, jest jedyną możliwością, aby dotrzeć na Ukrainę lub do Unii Europejskiej.
Cztery przejścia graniczne, na których działali łotewscy wolontariusze z Tavi Draugi i PCPM położone są w lasach oddalonych od skupisk ludzkich. Często podróżują tylko z jednym plecakiem. Podczas trwającej kilka dni podróży pokonują ponad 3000 km zazwyczaj mocno wysłużonymi samochodami lub autokarami przesiadając się parę razy.
Zobacz jak biznes wspiera pomoc Fundacji PCPM Ukrainie?
Przeczytaj raport z dwuletniej pracy i pomocy osobom z Ukrainy.
Możesz pomóc nam realizować nam projekty w Ukrainie, a także odpowiadać na bieżące potrzeby. Zachęcamy do przekazania darowizny jednorazowej lub zapisania się na wsparcie regularne – po wypełnieniu formularzu, darowizna będzie pobierana każdego 5 dnia miesiąca ze wskazanej przez Ciebie karty.