Pomoc uchodźcom z Syrii i wsparcie w Libanie
Pomoc uchodźcom z Syrii i wsparcie w Libanie


Fundacja PCPM prowadzi w północnym Libanie, tuż przy granicy z Syrią, największy program pomocy humanitarnej realizowany przez polską organizację pozarządową. Pomaga ofiarom wojny w Syrii od początku kryzysu, prowadząc stałą misję w Libanie jako jedyna zarejestrowana organizacja polska w tym kraju. Na miejscu pracują eksperci oraz świetnie wykwalifikowani pracownicy humanitarni, znający język, potrzeby, mający wieloletnie doświadczenie w niesieniu skutecznej pomocy. Działania są współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Organizację Narodów Zjednoczonych a także przez prywatnych darczyńców.
- PCPM pomaga ofiarom wojny w Syrii od początku kryzysu
- PCPM ma stałą misję w Libanie jako jedyna zarejestrowana organizacja polska w tym kraju
- Na miejscu pracują nasi eksperci oraz wykwalifikowani pracownicy humanitarni. Znają język, mają wieloletnie doświadczenie w niesieniu skutecznej pomocy, są w stanie szybko reagować
- Działania PCPM obejmują, również Libańczyków dotkniętych kryzysem humanitarnym
FUNDACJA PCPM W LIBANIE
Od początku konfliktu w Syrii w 2011 roku liczba mieszkańców wielu libańskich miejscowości w pobliżu północnej granicy z Syrią wzrosła dwukrotnie. Według danych UNHCR co szósta osoba w Libanie jest uchodźcą – w żadnym innym kraju na świecie nie ma tak wielu uchodźców w stosunku do liczby ludności. Rząd Libanu szacuje, że do kraju z powodu wojny uciekło ok. 1,5 miliona Syryjczyków (według danych UNHCR z 2020 roku w Libanie zarejestrowanych jest ponad 879 tys. syryjskich uchodźców). Uchodźcy, którzy mieli być tymczasowymi gośćmi, stali się częścią społeczeństwa Libanu. Na uchodźstwie urodziło się nowe pokolenie, które dorasta w trudnych warunkach i nigdy nie widziało swojej ojczyzny.

W północnym Libanie, tuż przy granicy z Syrią, PCPM prowadzi największy program pomocy humanitarnej realizowany przez polską organizację pozarządową. Działania współfinansowane są m.in. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Organizację Narodów Zjednoczonych oraz prywatnych Darczyńców.
W 2020 roku w Libanie PCPM prowadziło projekty humanitarne i rozwojowe, których celem była poprawa sytuacji życiowej mieszkańców pogrążonego w gospodarczym kryzysie państwa. Tysiące rodzin otrzymało bezpieczne schronienie. Dzięki klinice mobilnej uchodźcy zyskali dostęp do darmowej opieki zdrowotnej.

PCPM jest zarejestrowany w Libanie, w Bejrucie posiada biuro oraz lokalnych pracowników. Po tragicznym wybuchu w porcie mogliśmy od razu przystąpić do działania i udzielić pomocy humanitarnej i ratunkowej. Zbiórka wsparta przez polskie społeczeństwo oraz współpraca z CERF – UN-Habitat pozwoliły naprawić uszkodzone wybuchem budynki i tym samym przywrócić dach nad głową rodzinom poszkodowanym przez wybuch (Emergency Cash for Rent). Szybką reakcję Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na wzrastającą liczbę zakażeń Covid-19 w Libanie umożliwiła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów finansując miesięczną misję Zespołu w libańskich szpitalach. Wsparcie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP pozwoliło zorganizować strefę segregacji i respirator w szpitalu w miejscowości Kubajat i zakupić środki ochrony osobistej dla placówek medycznych. Współpraca z Tajwan ICDF umożliwiła zakup środków ochrony indywidualnej dla libańskiej służby zdrowia.
Działania humanitarne Fundacji PCPM w Libanie w 2020 roku przebiegały w ramach projektów:
PRZYGOTOWANIE DO WARUNKÓW ZIMOWYCH

- Tytuł projektu: Przygotowanie do warunków zimowych i opieka zdrowotna dla uchodźców syryjskich i ludności lokalnej w północnym Libanie
- Czas realizacji: styczeń – grudzień 2020
- Kwota dofinansowania: 1 784 235 zł [Polska Pomoc MSZ]
- Miejsce realizacji: prowincja Akkar, Północny Liban
oraz
- Tytuł projektu: Przygotowanie do warunków zimowych dla 21600 uchodźców syryjskich oraz prace infrastrukturalne w 55 obozowiskach namiotowych dla uchodźców w Arsalu, Dolinie Bekaa, regionie Północ (North) i Akkar].
- Czas realizacji: maj 2020 – marzec 2021
- Kwota dofinansowania: 500 000 PLN [Programem Rozwoju Organizacji Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności]; 996 813,01 USD [Lebanon Humanitarian Fund]
- Miejsce realizacji: Arsal, prowincja Akkar, Północny Liban
Przez trzy miesiące pracownicy Fundacji PCPM odwiedzali syryjskie rodziny. Dotarli do 164 obozów. Oceniali stan techniczny namiotów, z mieszkańcami rozmawiali o bieżących potrzebach. Efektem tych działań była dystrybucja materiałów, które pomogą zabezpieczyć niepewne schronienie 30 tysiącom ludzi przed najzimniejszymi miesiącami w roku.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć:
PCPM przygotowuje obozy dla uchodźców przed zimą
BEZPIECZNY DACH NAD GŁOWĄ

- Tytuł projektu: Zabezpieczenie dachu nad głową i poprawa dostępu do edukacji dla uchodźców i ludności lokalnej w Libanie
- Czas realizacji: styczeń – grudzień 2020
- Kwota dofinansowania: 1 783 232 zł [Polska Pomoc MSZ]
- Miejsce realizacji: prowincja Akkar, region Mt Lebanon, Bejrut
oraz
- Tytuł projektu: Provision of Assistance to the Most Vulnerable Persons Exposed to Protection- related Threats as a Result of COVID-19 Pandemic and the Economic Crisis in Lebanon
- Czas realizacji: sierpień 2020 – marzec 2021
- Kwota dofinansowania: 250 000 USD [Taiwan-ICDF]
- Miejsce realizacji: Bejrut, prowincja Akkar, region Mt Lebanon
Bezpieczne schronienie jest dla każdej rodziny jedną z najważniejszych potrzeb. Większość z nich (ok. 80 proc.) wynajmuje mieszkanie, garaż lub piwnicę. Życie w Libanie, w tym czynsz i żywność, jest bardzo drogie, a zaoszczędzone przed wojną pieniądze szybko się skończyły. Aby uchronić libańskie i syryjskie rodziny od eksmisji z powodu długów za czynsz, Fundacja PCPM (w ramach programu Cash for rent) opłaca koszty wynajmu mieszkań. Pracownicy PCPM systematyczne odwiedzali rodziny objęte programem, aby upewnić się, czy ich sytuacja życiowa poprawiła się oraz czy nie nie pojawiły się dodatkowe zagrożenia. Regularne opłaty za wynajem stanowią dodatkowy stały dochód dla Libańczyków, którzy zmagają się z kryzysem gospodarczym w swoim kraju.
Liczba osób objętych programem w 2020 roku: ponad 640 rodzin z Akkaru i z regionu Bejrutu, w tym ponad 440 rodzin z projektu Polskiej Pomocy, 200 rodzin z projektu Tajwan ICDF.
POMOC MEDYCZNA DLA OFIAR KRYZYSÓW MIGRACYJNYCH I HUMANITARNYCH

- Tytuł projektu: Poprawa warunków mieszkalnych dla uchodźców syryjskich oraz pomoc medyczna dla ofiar kryzysów migracyjnych i humanitarnych
- Czas realizacji: lipiec-grudzień 2021
- Kwota dofinansowania: 800 000 PLN (wartość komponentu realizowanego w Libanie), [Kancelaria Prezesa Rady Ministrów]
- Miejsce realizacji: Arsal
Fundacja PCPM od lat zapewnia uchodźcom i ubogim Libańczykom dostęp do nieodpłatnych usług medycznych w północnym regionie Akkar. Wraz z partnerską organizacją prowadziliśmy przychodnię w miejscowości Bire, gdzie przyjmują lekarze pierwszego kontaktu i specjaliści. Pomoc medyczną mieszkańcom nieformalnych obozowisk namiotowych niesie także klinika mobilna – dzięki niej dostęp do lekarzy mają mieszkańcy najbardziej oddalonych obozowisk w całym regionie Akkar. Do dyspozycji pacjentów jest lekarz internista i pielęgniarka, którzy od poniedziałku do piątku jeżdzą do konkretnych miejscowości i udzielają pomocy. W dobie pandemii to szczególnie ważne, a kliniki zostały przygotowane do niesienia pomocy w ekstraordynaryjnych warunkach. W ramach programu pacjentom zapewniliśmy także konieczne do dalszego leczenia leki, szczególnie w przypadku chorób dzieci, oraz rozszerzyliśmy zakres opieki prenatalnej.
BEZPIECZNY DACH NAD GŁOWĄ PO WYBUCHU W BEJRUCIE

- Tytuł projektu: Ensuring Shelter Options for the most Vulnerable Families Evacuated from their Homes as a Result of the Beirut Port Explosion
- Czas realizacji: październik 2020 – marzec 2021
- Kwota dofinansowania: 800 000 USD [UN-Habitat dzięki finansowaniu z UN-CERF]
- Miejsce realizacji: region Bejrutu
800 podpisanych kontraktów z rodzinami, które straciły mieszkania w wybuchu. Codziennie podpisywanych jest mniej więcej 250 kontraktów, co miesiąc każda rodzina dostaje 780 tys. funtów libańskim. Projekt jest realizowany we współpracy z UN-Habitat ze środków Central Emergency Response Fund.
Fundacja PCPM prowadzi również działania rozwojowe w Libanie.
Syryjczycy i Libańczycy odnawiają ulice w Bejrucie.
PCPM i Siepomaga dla mieszkańców Bejrutu. Wyposażyliśmy strażnicę zniszczoną w potężnym wybuchu
Blisko dwa miesiące walki z pandemią w Libanie
Zapraszamy do wsparcia:
Wybierz dogodną dla Ciebie formę pomocy: bezpieczną wpłatę online lub przekazanie darowizny na konto Fundacji. Zachęcamy także do zapisania się na newsletter PCPM.
Fundacja PCPM jest Organizacją Pożytku Publicznego – możesz przekazać nam swój 1%: 0000259298.
Dziękujemy!
1. Wpłać darowiznę online
2. Wpłać darowiznę na konto
18 1140 1010 0000 5228 6800 1001
W opisie przelewu zaznacz cel wpłaty, np. „cele statutowe”.
3. Zapisz się na newsletter
Bądź z nami w kontakcie! Zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymuj informacje o projektach PCPM.
Twoje dane są bezpieczne, nikomu ich nie udostępniamy.