Uczyliśmy strażaków w Kenii, jak ratować ludzkie życie

Intensywna praca przy  budowie centrum szkoleniowego w Kiambu pozwoli na kształcenie 120 nowych strażaków rocznie. Szkolić będą mogli się tam strażacy nie tylko z Kenii, ale całej wschodniej Afryki, znacznie zwiększając poczucie bezpieczeństwa wśród swoich społeczności.

ZOBACZ WIDEO JAK POLACY SZKOLĄ STRAŻAKÓW W KENII

Dzięki projektom finansowanym przez Polską Pomoc i realizowanym przez Fundację Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) efektywność straży pożarnej wzrosła w 19 z 47 kenijskich województw. Eksperci PCPM przeszkolili prawie 40% kenijskich strażaków w zakresie m.in. pożarów w fabrykach, ratownictwa linowego, ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy. W rezultacie straż pożarna jest lepiej przygotowana do działań ratunkowych, zaś w niektórych miastach czas reakcji straży skrócił się nawet do 7 minut.

Przeszkoleni i odpowiednio wyposażeni w sprzęt ochrony osobistej strażacy dokonują czynów dotychczas dla nich nieosiągalnych: ratują kobiety i dzieci z płonących budynków (hrabstwo Murang’a), dzieci, które wpadły do dołów (hrabstwo Kiambu), czy nawet osoby przygniecione gruzami zawalonych budynków (hrabstwo Kilifi). We współpracy ze stowarzyszeniem komendantów straży pożarnej, polscy eksperci przygotowują także prototyp lekkiego wozu strażackiego, którego cena będzie dostosowana do możliwości budżetowych kenijskich samorządów.

Polscy specjaliści pokazywali Kenijczykom, jak skutecznie walczyć z ogniem, a także wodą – w związku z realnym zagrożeniem, jakie są powodzie, nawiedzające ten kraj w porze deszczowej. W kwietniu i maju 2018 roku dotknęły one 2/3 terytorium Kenii. W powodziach tylko w minionym roku zginęło 186 osób a ponad 800 tysięcy zostało poszkodowanych. Przedstawiciele pięciu hrabstw Kenii przygotowali na bazie polskiej wiedzy i doświadczeń plany reagowania kryzysowego. Zakres tematyczny szkoleń strażackich jest cały czas rozbudowywany.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzi dla Kenijczyków największy w kraju program szkoleń strażackich. Po reformie z 2010 roku odpowiedzialność za budowę kenijskiej straży spadła na barki poszczególnych hrabstw.Władze wielu regionów Kenii nie miały wystarczających środków, by inwestować w straż pożarną. Z naszą pomocą mogą zmieniać swój kraj i czynić go bezpieczniejszym.

[wplata]

PCPM na Instagramie: @fundacjapcpm

PCPM na Facebooku: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)