5 porad jak chronić się przed koronawirusem i COVID-19

Przede wszystkim #zostanwdomu. Jeżeli wszyscy się do tego zastosujemy, znacząco zmniejszamy szanse na rozprzestrzenianie się wirusa. Tu nie chodzi tylko o Ciebie, ale o wszystkich dookoła.

Jeżeli czujesz, że masz objawy takie jak gorączka, suchy kaszel, ból gardła, bóle głowy, zadzwoń pod numer 800 190 590. To ogólnopolska infolinia, czynna całą dobę, gdzie uzyskasz dokładne instrukcje co robić dalej.

Nie dzwoń na 112 czy 999 z takimi dolegliwościami. Numery alarmowe należy wykorzystywać tylko w sytuacji zagrożenia życia lub nagłego zachorowania, ale nie związanych z koronawirusem.

Kiedy dzwonisz po pomoc, rozmawiasz z dyspozytorem, mów prawdę, nie naciągaj rzeczywistości. Koniecznie powiedz o tym co Ci dolega, o tym, że podróżowałeś lub miałeś kontakt z kimś z krajów, w których występuje koronawirus. Od tego co powiesz może zależeć życie ratowników, ale też jakość ich opieki. Jeżeli zataisz fakt ryzyka zarażenia koronawirusem, pojedzie do Ciebie zespół bez niezbędnego sprzętu ochronnego. A w sytuacji podejrzenia wystąpienia zakażenia, będą musieli odbyć kwarantannę w oczekiwaniu na wyniku testu. Tym samym karetka nie będzie mogła służyć innym potrzebującym pomocy.

Rozmawiaj otwarcie z dziećmi o sytuacji. Nie strasz. Nie panikuj. Choroba wywoływana koronawirusem jest w zdecydowanej wielkości przypadków wyleczalna. Dzieci, im młodsze, tym w większym stopniu swój obraz świata budują obserwując rodziców. Dlatego gdy rodzic lub rodzice są w stresie, ten nastrój musi udzielić się dzieciom. To dobra okazja do tego, by mówić dzieciom o chorobach, tłumaczyć czym są wirusy i bakterie, oraz objaśniać, iż w dzisiejszych czasach potrafimy na różne sposoby z nimi skutecznie walczyć. Poprzez poddawanie się szczepieniom, mycie rąk, zakrywanie ust przy kaszlu i kichaniu – dzieci mogą same skutecznie chronić się przed różnymi chorobami.

MEDYCZNY ZESPÓŁ RATUNKOWY PCPM NIESIE POMOC DZIĘKI TWOJEMU WSPARCIUPRZEKAŻ 1%: KRS 0000259298.

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

Twoje dane:
* Pole wymagane

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM  jest jedyną w Polsce i jedną z kilku w Europie medycznych grup szybkiego reagowania, zdolnym do wyjazdu do strefy dotkniętej klęskami żywiołowymi (np. trzęsieniem ziemi) lub kryzysami humanitarnymi w ciągu 24 godzin. Jest prowadzony i finansowany przez Fundację PCPM  jako część jej działalności statutowej. W miejscu katastrofy działa pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jest certyfikowany przez WHO jako tzw. Type 1 Emergency Medical Team – EMT jako jeden z siedmiu na świecie zespołów działających przy organizacji pozarządowej.  Zgodnie w wymogami WHO jest on zdolny do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach przez okres od 2 do 4 tygodni, posiadając własne namioty szpitalne, zapas materiałów medycznych dla 1400 pacjentów, zapas żywności oraz autonomiczne systemy oczyszczania wody i produkcji energii elektrycznej – łącznie prawie 5 ton wyposażenia. W akcji ratunkowej uczestniczy zazwyczaj od 16 do 20 osób.

Medyczny Zespół Ratunkowy można wesprzeć na pcpm.org.pl/ratownicy. Fundacji PCPM można także przekazać  1% podatku. KRS: 0000259298. Dziękujemy!

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze