Eksperci z Polski ruszają do Etiopii pomóc w walce z epidemią koronawirusa
Etiopia plasuje się na drugim miejscu w Afryce Subsaharyjskiej pod kątem liczby zachorowań. W Addis Abebie, 3-milionowej stolicy Etiopii, odnotowano ponad 35000 zachorowań (w Polsce jest 78000 zachorowań na 38 mln osób). – Będzie to szósta misja Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w odpowiedzi na pandemię COVID-19 – mówi dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. – Z lekarzami i personelem medycznym w Etiopii chcemy się podzielić nie tylko doświadczeniem z polskich szpitali, ale także tym, zdobytym podczas wcześniejszych misji we Włoszech, Kirgistanie, Tadżykistanie, Libanie i na Madagaskarze – dodaje.
Polski personel medyczny leci do Etiopii na zaproszenie Ministerstwa Zdrowia i pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). – Naszym pierwszym celem jest wsparcia funkcjonowania ogromnego, tymczasowego szpitala dla chorych na COVID-19, zorganizowanym w centrum kongresowym w Addis Abebie – mówi dr Wilk. Ma on aż 1040 łóżek, na dzień dzisiejszy wszystkie są zajęte. Władze Etiopii planują otwarcie drugiego podobnego szpitala. – Nasz wyjazd to nie tylko pomoc, ale także gest solidarności. Pandemia w Etiopii trwa już kilka miesięcy, lekarze pracujący wyspecjalizowanych szpitalach nie widzieli swoich rodzin przez wiele tygodni. Naszym celem jest nie tylko wsparcie szpitali dodatkowym personelem oraz doświadczeniem, ale także pozwolenie naszym etiopskim kolegom i koleżankom na chwilę odpoczynku, zebranie sił na kolejne miesiące walki z tą straszną pandemią – dodaje dr Wilk.
W 100-milionowej Etiopii, codziennie w całym kraju notuje się od kilkuset do nawet powyżej tysiąca nowych zachorowań na COVID-19. Ostatnie dane mówią o ponad 68000. tysiącach przypadków chorych i 1089 ofiarach śmiertelnych koronawirusa. Rząd w Addis Abebie sukcesywnie zwiększa liczbę dokonywanych testów, rozszerzając jego zakres daleko poza stolicę kraju, co ukazuje prawdziwy stan epidemii. Dlatego Etiopczycy poprosili o pomoc Polski zespół medyków doświadczonych w walce z epidemią SARS-CoV-2. – Celem międzynarodowych zespołów medycznych jest odciążenie systemu zdrowia kraju dotkniętego katastrofą lub epidemią. Dlatego zabieramy ze sobą ponad 500kg wyposażenia, w tym własne środki ochrony indywidualnej aby nie uszczuplać zasobów tego wyposażenia w etiopskich szpitalach – dodaje dr Wilk.
W czterotygodniowej misji będzie uczestniczyć 20 lekarzy, pielęgniarzy i pielęgniarek oraz ratowników medycznych. Pierwsza zmiana z Polski rusza samolotem rejsowym w poniedziałek (21.09) o 10:20 z warszawskiego lotniska im. Chopina. W ciągu kolejnych 10 dni dołączą do nich pozostali specjaliści.Część personelu Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM dotrze do Etiopii bezpośrednio z misji eksperckiej WHO realizowanej przez Fundację PCPM na Madagaskarze. Wszyscy przechodzą badania na COVID19 w Polsce i kolejne stolicy Etiopii Addis Abebie. Po powrocie z misji badani będa także w Polsce. Działania Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM w Etiopii są finansowane przez Rząd RP.