Jak zmienialiśmy świat w 2020 roku?
LIBAN
Nieprzerwanie od 2012 roku wspieramy Liban, troszcząc się o schronienie, zdrowie, bezpieczeństwo i edukację jego mieszkańców, zarówno Libańczyków, jak i syryjskich uchodźców. Wspieramy centrum edukacyjne i ośrodek medyczny na północy kraju. Trzeci rok chronimy przed zimą syryjskie rodziny w górzystych rejonach Libanu. Odbudowujemy zniszczone namioty i ocieplamy je, przygotowujemy obozowiska do pogarszających się warunków. Odbudowujemy infrastrukturę kraju pogrążonego w kryzysie. Rozbudowujemy kanalizację, naprawiamy sieć elektryczną. Wspieramy kooperatywy rolnicze – ich produkty trafiły na światowe rynki, w tym także polski. Zwiększamy bezpieczeństwo przeciwpożarowe poprzez szkolenia i zakup sprzętu strażackiego. Odnawiamy zabytkowe budynki w stolicy, zniszczone po tragicznym wybuchu w bejruckim porcie. Jako jedyna polska organizacja zarejestrowana w Libanie mogliśmy zapewnić szeroką i natychmiastową pomoc humanitarną ofiarom katastrofy. Rodzinom, które straciły wszystko w wyniku tragedii, zapewniamy dach nad głową. Nasza pomoc finansowana jest ze środków Polskiej pomocy, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, UN Habitat, WFP, UNCERF, Lebanon Humanitarian Fund, Narodowego Instytutu Wolności oraz dzięki wsparciu polskich Darczyńców. Działania PCPM w Libanie można wesprzeć na pcpm.org.pl/liban.
KENIA
Intensywnie pracujemy nad profesjonalizacją straży pożarnej w Kenii. Strażacy i strażaczki z całego kraju w czasie pandemii biorą udział w strażackich szkoleniach zawodowych. Oprócz pomocy eksperckiej, dostarczamy także rzeczową – zestawy do ratownictwa linowego i medycznego dla jednostek straży pożarnej a także sprzęt szkoleniowy w zbudowanym przez nas Centrum Szkoleń Strażackich i Ratunkowych w Kiambu. To największy projekt polskiej pomocy rozwojowej w Afryce finansowany przez Polską pomoc.
PALESTYNA
Dzięki Polskiej pomocy, wspólnie z palestyńskim Ministerstwem Zdrowia i Palestyńskim Stowarzyszeniem Czerwonego Półksiężyca (PRCS) wspieramy rozbudowę systemu ratownictwa medycznego w Palestynie. Szkolimy mieszkańców miejscowości, w których dostęp do opieki medycznej jest ograniczony. Budujemy nową kadrę ekspertów. Wyszkoleni przez nas instruktorzy mogą samodzielnie prowadzić Kurs Doskonalący Ratowników Medycznych (KDRM). Kurs ten jest elementem programu ustawicznego kształcenia i ma utrzymywać najwyższy poziom medycznych czynności ratunkowych świadczonych przez służby ratownictwa medycznego. Wspieramy palestyńską służbę zdrowia także rzeczowo – wyposażyliśmy SOR-y lokalnych szpitali a także karetki pogotowia. Wśród lokalnych mieszkańców dystrybuujemy apteczki, pozwalające na niesienie pierwszej pomocy. Zrealizowaliśmy również serię specjalistycznych szkoleń dla członków Zespołu Ratunkowego i Szybkiego Reagowania przy Palestyńskiej Agencji Współpracy Międzynarodowej PICA. Dzięki szkoleniom kadry PICA mogą jeszcze skuteczniej nieść pomoc międzynarodową, głównie w ramach współpracy South-South Cooperation.
SUDAN POŁUDNIOWY
Dzięki pomocy darczyńców z Polski regularnie dostarczamy transporty z żywnością ratującą życie. Wspieramy konkretne miejsce – Centrum Dożywiania w Gordhim. Pracownicy ośrodka leczą skrajnie niedożywione dzieci i są ogromnym wsparciem dla lokalnej społeczności zagrożonej głodem. Zakup żywności terapeutycznej dla dzieci można wesprzeć na pcpm.org.pl/sudan.
GRUZJA
Wspieramy mieszkańców górzystych rejonów Gruzji w miejscowościach oddalonych od większych ośrodków miejskich. W znajdujących się tam bibliotekach tworzymy stanowiska komputerowe a nasi trenerzy uczą pracowników obsługi sprzętu. Dzięki temu w dobie pandemii COVID-19 mieszkańcy mogą załatwić ważne sprawy urzędowe w trybie online, zamiast udawać się do miasta. We współpracy z Polską pomocą wyposażamy również punkty biblioteczne w konieczne środki dezynfekcyjne.
ETIOPIA
Indywidualne wpłaty darczyńców z Polski pozwoliły nam wybudować kuchnię i stołówkę dla uczniów z etiopskiej szkoły Selam Chora. Zapewniamy im – i w dalszym ciągu chcemy zapewniać – regularne posiłki, które dla wielu uczniów i uczennic są jedynymi w ciągu całego dnia. Nasze działania w Etiopii można wesprzeć wpłacając darowiznę na pcpm.org.pl/etiopia. Kampania i badanie terenowe sfinansowane zostało dzięki środkom z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.
MEDYCZNY ZESPÓŁ RATUNKOWY PCPM
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM niesie pomoc potrzebującym od początku pandemii COVID-19. Przekazaliśmy polskim szpitalom namioty medyczne i sprzęt. Zorganizowaliśmy ogólnopolską akcję szycia maseczek. Dzięki wsparciu CitiBanku przekazaliśmy szpitalom w Warszawie i Olsztynie respiratory i sprzęt ochronny. Członkowie zespołu stawiają czoło wirusowi w swoich macierzystych ośrodkach medycznych a dodatkowo wzięli udział w aż sześciu misjach zagranicznych organizowanych we współpracy z WHO i KPRM (Włochy, Kirgistan, Tadżykistan, Liban, Madagaskar, Etiopia). W 2020 roku partnerem Zespołu został T-Mobile.
Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM jest dziś jednym z najbardziej doświadczonych zespołów w Europie w mierzeniu się z COVID-19 a jego działania można wesprzeć na pcpm.org.pl/ratownicy.
IRAK
Dzięki środkom z Unii Europejskiej wspieramy – w ramach konsorcjum – lokalne instytucje i samorządy w radzeniu sobie ze skutkami konfliktów w Iraku. Nasi eksperci pracują nad planami inwestycyjnymi poszczególnych regionów, wspierają lokalny rozwój, wprowadzają nowoczesne rozwiązania zarządzania siecią wodną, wspierają w tworzeniu kampanii społecznych mających na celu ograniczenie marnowania wody.
SYRIA//GRECJA/JORDANIA
Dbamy o bezpieczeństwo setek rodzin w syryjskiej prowincji Idlib, gdzie trwa potężny kryzys humanitarny i na greckich wyspach, gdzie koczują rodziny uciekające przed wojną z Syrii. Dzięki finansowemu wsparciu KPRM w ramach Polskiej pomocy do potrzebujących trafiło 650 specjalnych domów tymczasowych. Kolejne kilkadziesiąt domów, sfinansowane z indywidualnych zbiórek, pozwoliło na stworzenie we współpracy z ONZ ośrodków kwarantanny na terenie Syrii. Te działania można wesprzeć na pcpm.org.pl/pomoc.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)