Polacy wysyłają żywność terapeutyczną do Sudanu Południowego razem z PCPM

PCPM i darczyńcy z Polski wspierają Sudan Południowy w najtrudniejszym dla nich okresie, na początku pory deszczowej.  Z Nairobi wysyła dwie ciężarówki wysokoenergetycznej żywności o wartości 22,5 tysiąca dolarów. Do wycieńczonych głodem Sudańczyków jadą saszetki z gotowymi porcjami jedzenia, które składa się z cukru, mleka w proszku, odpowiednich tłuszczów, witamin i suplementów, a konsystencją przypomina maso orzechowe. Ta specjalna terapeutyczna żywność najskuteczniej pomoże cierpiącym na długotrwałe niedożywienie najmłodszym mieszkańcom kraju.

– Dzieci mogą umrzeć z głodu szybciej niż dorośli, choć z drugiej strony dziecko łatwiej można uratować od śmierci. Jeśli tylko będzie miało dostęp do odpowiedniego, specjalistycznego żywienia, w ciągu niecałych 14 dni może ono wyjść ze skraju śmierci głodowej do momentu, gdzie waga jego ciała i wszystkie parametry życiowe będą mieścić się w medycznej normie – objaśnia prezes PCPM, dr Wojciech Wilk. Podczas leczenia każde dziecko potrzebuje średnio trzy saszetki dziennie przez dwa tygodnie. Ta żywność starczy więc na pomoc 820 dzieciom. W potrzebie jednak są wciąż tysiące, dlatego zbiórka na pomoc mieszkańcom kraju wciąż trwa.

Transport żywności dotrze do Centrum Dożywiania w Gordhim w rejonie Aweil East, z którym od lat współpracuje PCPM.  To jeden z najgęściej zaludnionych obszarów kraju. Jedynie w tej części państwa obszarze szacuje się, że niedożywionych jest 17 000 dzieci, które bez pomocy, mogą nie dożyć kolejnych plonów. Pracownicy ośrodka wspieranego przez PCPM oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów, walczą z chorobami oraz prowadzą szkolenia z uprawy roślin oraz higieny dla mieszkańców okolicznych wiosek.

– Dopiero, gdy wojna się skończy i gospodarka znowu zacznie działać, mamy nadzieję, że Południowy Sudan wyjdzie z tej spirali głodu, gdzie brak żywności przez 6-8 miesięcy, pojawia się niestety co rok – komentuje Prezes Fundacji PCPM dr Wojtek Wilk. Dodaje też, że niesienie pomocy jest możliwe jedynie dzięki wsparciu darczyńców Fundacji.

Zbiórka pieniędzy na pomoc ofiarom głodu w Sudanie Południowym nadal trwa. Wciąż miliony mieszkańców tego kraju zagrożonych jest śmiercią głodową. Apelujemy o wsparcie.

np. zestaw leków ratujących życie

np. 2 tygodnie leczenia niedożywionego dziecka

np. zakup i transport 75 porcji żywności terapeutycznej

Twoje dane:
* Pole wymagane

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)