Pomoc medyczna w trudnych warunkach

  • PCPM niesie pomoc medyczną w konkretnych miejscach na mapie świata
  • Fundacja PCPM pomaga w ochronie i ratowaniu zdrowia uchodźców syryjskich, którzy mają trudny dostęp do opieki medycznej
  • Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM wspierał libańskie szpitale w ciężkiej walce z pandemią

Aleksandra Rutkowska 19 kwietnia w audycji  Fundacji PCPM w Halo.Radio rozmawiała o niesieniu pomocy medycznej w konkretnych miejscach na świecie z Agnieszką Nosowską – koordynatorką projektów na rzecz uchodźców syryjskich w Libanie oraz Piotrem Rakiem – członkiem Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM.

W Libanie mieszka ponad 850 tysięcy syryjskich uchodźców, którzy na co dzień muszą mierzyć się z brakiem stabilności, bezpieczeństwa oraz bezpiecznego dachu nad głową. To przekłada się na dziesiątki tysięcy osób dotkniętych problemami zdrowotnymi. Pracownicy Fundacji PCPM codziennie otrzymują informacje o tym, że kolejna rodzina uchodźców potrzebuje wsparcia medycznego, którego zapewnienie jest trudne.

PCPM dba o zdrowie tysięcy Syryjczyków i Libańczyków.

„Przede wszystkim naszym najdłużej trwającym działaniem jest współprowadzona razem z lokalną organizacją libańską pomoc medyczna w ośrodku zdrowia w Bire. To jest mała miejscowość w północnym Libanie. Tam znajduje się przychodnia, w której przyjmują lekarze, ogólni i specjaliści (pediatra, ginekolog, ortopeda, fizjoterapeuta). Dodatkowo oprócz kliniki stacjonarnej działa też mobilny gabinet lekarski, który odwiedza obozowiska namiotowe położone nieco dalej od Bire. Są one często położone daleko od jakichkolwiek punktów użyteczności publicznej, nie mają transportu, nie ma jak stamtąd pojechać do lekarza.  W takie miejsca jeździ mobilny gabinet,  w którym zawsze jest lekarz i pielęgniarka. Są tam dostępne , również darmowe leki. To jest nasze główne działanie medyczne w Libanie.” – powiedziała Agnieszka Nosowska

Fundacja PCPM wspiera ośrodek w Bire od 2014 roku., dzięki czemu w ciągu roku odbywa się ok 12 tysięcy konsultacji medycznych dla ok. 6 tysięcy pacjentów. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej rozszerza swoje działania. W ostatnim czasie wsparło 20 innych ośrodków zdrowia dostarczając m.in. środki ochrony osobistej, maseczki, płyny dezynfekcyjne.

Jak wyglądała pomoc Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM?

– Byłem w grupie, która tydzień po wybuchu pracowała w szpitalu w mieście Trypolis. Początki wyglądały ciężko, musieliśmy zdobyć zaufanie lokalnego personelu medycznego i z czasem po kilku dniach, stopniowo pozwalali nam na coraz więcej, aż po kilku dniach staliśmy się członkiem tego zespołu. Ramię w ramię pracowaliśmy razem na oddziale z pacjentami. Na oddziale, na którym ja pracowałem pacjenci byli w stanie na tyle poważnym, że nie mogli być leczeni w domu natomiast ich stan nie kwalifikował ich jeszcze do tego, żeby byli na oddziale intensywnej terapii.  Trzeba wspomnieć, że część personelu tego oddziału była jednocześnie pacjentami. Wirus zdziesiątkował ten zespół powodując, że zdrowy personel praktycznie nie wychodził z oddziału. Przez co nasza praca i pomoc była na tyle budująca, że wtedy, kiedy my wchodziliśmy na oddział, ktoś z lokalnego personelu mógł odpocząć. – wspomniał Piotr Rak.

Zapraszamy do wsparcia:

Wybierz dogodną dla Ciebie formę pomocy: bezpieczną wpłatę online lub przekazanie darowizny na konto Fundacji. Zachęcamy także do zapisania się na newsletter PCPM.

Fundacja PCPM jest Organizacją Pożytku Publicznego – możesz przekazać nam swój 1%: 0000259298.

Dziękujemy!

1. Wpłać darowiznę online

darowizna PCPM - cele statutowe

darowizna PCPM - cele statutowe

darowizna PCPM - cele statutowe

Twoje dane:
* Pole wymagane
Szczegóły dotyczące danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności Twoje dane osobowe są bezpieczne, wykorzystujemy je tylko w celu informowania Cię o działaniach Fundacji.

2. Wpłać darowiznę na konto

18 1140 1010 0000 5228 6800 1001

W opisie przelewu zaznacz cel wpłaty, np. „cele statutowe”.

3. Zapisz się na newsletter

Bądź z nami w kontakcie! Zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymuj informacje o projektach PCPM.

Twoje dane są bezpieczne, nikomu ich nie udostępniamy.