Pomoc PCPM w 2023 roku

panie siedzące przy biurku
panie siedzące przy biurku

Pomoc w Ukrainie, wsparcie ukraińskich uchodźczyń i uchodźców w Polsce. Wsparcie dla libańskich rodzin w trudnej sytuacji. Rozwój systemów ratowniczych w Kenii, Etiopii, Tanzanii i Palestynie, Centrum Dożywiania w Sudanie Południowym. Przeczytaj raport podsumowujący działania Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej w 2023 roku.

Ukraina i Polska

Wojna w Ukrainie trwa, liczba ofiar i uchodźców rośnie, a zainteresowanie konfliktem i jego skutkami – maleje. Topnieją środki na pomoc Ukrainie i uchodźcom w takich krajach jak Polska. Fundacja podjęła szereg działań, żeby mimo to wesprzeć Ukraińców na miejscu, ale też w Polsce. Uruchomiła Fundusz Polskich Organizacji Pozarządowych (POP Fund), dzięki któremu mniejsze organizacje mogą ubiegać się o finansowanie w konkursach grantowych.

W Ukrainie Fundacja dostarczała paczki z pomocą humanitarną, prowadziła odbudowy i remonty domów. Przywracała usługi publiczne, doposażała schrony, żeby dzieci mogły wrócić do szkoły. PCPM wypłacało zapomogi i prowadziło programy zatrudnienia interwencyjnego „Cash for Work”.

W Warszawie prowadziła Centrum Edukacji PCPM dla dzieci z Ukrainy, z ukraińskim programem i językiem nauczania. Fundacja organizowała też kursy językowe i zawodowe dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy.

W Jasionce działało centrum tranzytowe MEDEVAC HUB w Jasionce, dla pacjentów z Ukrainy.

Bliski Wschód i Afryka

Nieprzerwanie od 2012 r. PCPM pomaga w Libanie, najpierw wspierając uchodźców z Syrii. Obecnie pracownicy misji PCPM w Libanie otaczając opieką również najbiedniejsze rodziny libańskie, ofiary jednego z największych kryzysów gospodarczych ostatnich 100 lat. PCPM wspiera lokalne władze w Libanie w zakresie nawadniania pól, odprowadzania ścieków czy wykorzystania energii odnawialnej w kraju, gdzie przez 20 godzin na dobę nie ma prądu.

Fundacja prowadzi Centrum Dożywiania w Gordhim, w Sudanie Południowym, dla dzieci zagrożonych niedożywieniem i skrajnym niedożywieniem.

W Etiopii, Tanzanii, Kenii i Palestynie działania Fundacji sprawiają, że pomoc straży pożarnej i pogotowia ratunkowego staje się coraz bardziej profesjonalna.

W Kenii PCPM wspiera rozwój straży pożarnej, a w Etiopii – pogotowia ratunkowego. Projekty Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej objęły swoim zakresem główne miasta w obu tych krajach zamieszkałych w sumie przez blisko 160 mln ludzi.

Więcej na temat działań PCPM w 2023 roku w poniższym Raporcie.