Wojna w Ukrainie trwa już trzy miesiące. Fundacja PCPM zapewnia pomoc medyczną, transporty, ewakuacje i inne formy wsparcia
Dzięki doświadczeniu w niesieniu pomocy w Ukrainie sięgającemu 2014 roku, fundacja mogła wdrożyć procedury pomocowe niemal natychmiast. PCPM na rzecz Ukrainy i uchodźców podejmuje szereg działań. Są to m.in.:
– uruchomienie stałej zbiórki funduszy na pomoc mieszkańcom Ukrainy pod adresem pcpm.org.pl/ukraina
– wysyłanie stałych transportów z pomocą humanitarną do Ukrainy, w tym: środki sanitarne, sprzęt medyczny, żywność
– program zatrudnienia interwencyjnego dla nauczycieli i tłumaczy z Ukrainy „Cash for Work”
– wraz z amerykańską organizacją CARE oraz Norwegian Refugee Council (NRC) program ogólnych i specjalnych zapomóg pieniężnych dla uchodźców „Multi-Purpose Cash Assistance program” (MPCAP) oraz „Targeted-Purpose Cash Assistance Program” (TCAP). Drugi projekt przeznaczony dla uchodźców niezdolnych do pracy (kobiety w ciąży, z małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, emerytów powyżej 60 r.ż.)
– w partnerstwie z organizacją NRC prowadzenie punktu tranzytowego dla uchodźców z Ukrainy przy dworcu Warszawa Wschodnia, gdzie codziennie trafia kilkaset osób, a kilkadziesiąt dostaje pomoc medyczną
– uruchomienie w Warszawie dwóch Centrów Edukacyjno-kreatywnych (CEK) PCPM dla matek z dziećmi z Ukrainy. Pierwszy punkt działa we współpracy z mBankiem, drugi CEK działa w obiekcie udostępnionym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP)
– organizowanie transportów medycznych dla najbardziej potrzebujących
– prowadzenie biura logistycznego PCPM we Lwowie oraz centrum ewakuacyjnego dla ukraińskich uchodźców wewnętrznych (IDPs) pod Krzemieńczukiem, tam też znajduje się jeden z magazynów pomocy humanitarnej
– nawiązanie współpracy z UNHCR dotyczące objęcia pomocą humanitarną kolejnych 3 tys. rodzin uchodźczych w Lublinie
– nawiązanie współpracy z portalem AirBnB, który przeznaczył środki na wynajem mieszkań dla uchodźców z Ukrainy
– stypendia dla uzdolnionych studentów-uchodźców z Ukrainy. Wsparcie dla studentek uniwersytetów muzycznych z Kijowa i Charkowa
– organizowanie aukcji charytatywnych ma rzecz Ukrainy we współpracy z Allegro.pl, gazeta.pl oraz Ukrayina.pl.
Każda z działalności prowadzonych przez ostatni kwartał na rzecz pomocy Ukrainie zawiera szereg pomniejszych inicjatyw.
REGULARNE TRANSPORTY POMOCY HUMANITARNEJ DLA UKRAINY
Fundacja PCPM prowadzi regularne transporty pomocy humanitarnej do Ukrainy. Każdego tygodnia wsparcie opuszcza nasz magazyn pod Warszawą i trafia do ukraińskiego odpowiednika we Lwowie. Stamtąd ładunki są rozdysponowywane do innych punktów w całej Ukrainie, m.in. do Kijowa, Charkowa, czy Krzemieńczuka nad Dnieprem. Każdy transport różni się nieco swoją zawartością. PCPM dostarcza najpotrzebniejsze wsparcie w tym: pomoc medyczną, leki, środki sanitarne, czy sprzęt medyczny, m.in. defibrylatory AED, USG, czy EKG. Ponadto przekazujemy naszym sąsiadom żywność, w tym specjalistyczną dla dzieci i niemowląt, środki higieniczne, ubrania, śpiwory, karimaty, czy generatory prądu. Jednym z ostatnich transportów do miasta Sumy w północno-wschodniej Ukrainie pojechały nasiona dla ukraińskich rolników. „Ukraina jest państwem kluczowym dla globalnego łańcucha dostaw żywności. Wojna w tym kraju z pewnością będzie miała długofalowe skutki na bezpieczeństwo żywieniowe w wielu regionach świata. Nie chodzi tu tylko o Europę, skutki konfliktu na Ukrainie w tej kwestii odczują także Afryka Północna i Bliski Wschód” – ocenił dr Wojciech Wilk, prezes fundacji PCPM oraz ekspert ONZ w zakresie zarządzania kryzysowego.
ZATRUDNIENIE PEDAGOGÓW Z UKRAINY
Zatrudnienie interwencyjne dla osób uciekający przed wojną z Ukrainy jest realizowane w ramach programu „Cash for Work” PCPM. Jest to program realizowany przez fundację wcześniej podczas misji humanitarnych na Bliskim Wschodzie oraz w Ukrainie po 2014, gdzie skierowany był głównie dla uciekinierów z Donbasu. Jego celem jest zaoferowanie uchodźcom zatrudnienia interwencyjnego, czyli takiego, które pozwoli im uzyskać źródło dochodu i uniezależnić się od pomocy humanitarnej, a jednocześnie odciążyć samorządy, urzędy i instytucje zajmujące się kryzysem uchodźczym. „To pierwszy raz, kiedy realizujemy takie przedsięwzięcie w Polsce. Mamy jednak do czynienia z największym kryzysem uchodźczym w Europie od II wojny światowej” – mówił ekspert ONZ. Podczas obecnego kryzysu związanego z bezpośrednią rosyjską inwazją na Ukrainę, fundacja we współpracy z samorządami zatrudnia w szkołach pedagogów i tłumaczy z Ukrainy. W ramach programu „Cash for Work” – zatrudnienia interwencyjnego uchodźców, zatrudniliśmy ponad 570 osób. Program jest realizowany we współpracy z 10 miastami (Lublin, Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Garwolin, Siedlce, Białystok, Bydgoszcz, Szczecin, Wrocław, Goleniów).
Osoby przez nas zatrudnione pracują w obszarach edukacji, wsparcia psychologicznego, tłumaczeniach, wsparcia uchodźców w punktach recepcyjnych oraz obszarach wsparcia prawnego. Wynagrodzenia są finansowane przez amerykańską organizację CARE oraz wypłacane co tydzień na podstawie kart czasu pracy. Pomoce nauczycieli wspierają uczniów z Ukrainy nie tylko w nauce, ale również w procesie adaptacyjnym w nowym środowisku oraz pośredniczą w kontaktach uczeń-nauczyciel, czy też rodzic-szkoła. Mieszkańcy takich miast jak Lublina, Mińska Mazowieckiego, Garwolina, Szczecina oraz Wrocławia mogą skorzystać ze wsparcia psychologicznego w języku ukraińskim skierowanego do dzieci oraz dorosłych.
ZAPOMOGI
W maju wystartował program specjalnych zapomóg pieniężnych dla uchodźców „Targeted-Purpose Cash Assistance program” (TCAP), który przeznaczony jest dla uchodźców niezdolnych do pracy (kobiety w ciąży, z małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz emerytów powyżej 60 r.ż.). Dotąd z pomocy skorzystało już ponad 300 osób, w tym ponad 100 osób z niepełnosprawnościami. Każda z osób będzie dostawać kwotę 710 zł miesięcznie przez sześć miesięcy. Projektem realizowanym w poprzednich miesiącach był program ogólnych zapomóg pieniężnych dla uchodźców „Multi-Purpose Cash Assistance Program” (MPCAP), finansowany przez organizacje NRC i CARE oraz ze środków własnych PCPM. Skorzystało z niego 2575 rodzin w 10 miastach: Lublinie, Gdyni, Władysławowie, Helu, Otwocku, Łodzi, Dąbrowie Górniczej, Białymstoku, Srokowie i Kętrzynie.
WSPARCIE DLA SAMORZĄDÓW FUNDACJI PCPM
Poza programem zatrudniania nauczycieli prowadzonego z samorządami, PCPM nawiązał także współprace z jednostkami administracyjnymi na innych polach. Są to: zatrudnienie uchodźców do wsparcia pomocy społecznej, wsparcie w zatrudnieniu, w tym kursy językowe, książeczki SANEPID, relokacja w celu podjęcia pracy w innej miejscowości, finansowanie zajęć dla dzieci w wieku szkolnym w nadchodzącym okresie letnim, wsparcie instytucji samorządowych świadczących pomoc społeczną dla uchodźców z Ukrainy oraz pomoc humanitarna dla uchodźców nie będących w stanie podjąć pracy: osób starszych i osób niepełnosprawnych wraz z opiekunem.
PARTNERSTWO Z ORGANIZACJAMI I INSTYTUCJAMI KULTURY
Innym działaniem mającym na celu wesprzeć finansowo broniącą się Ukrainę jest nawiązanie partnerstwa PCPM z organizacjami i instytucjami kultury. Na początku współpracy w ramach inicjatywy „Artyści dla Ukrainy” udało się zebrać niemal milion złotych. Pieniądze przekazali m. in. Dawid Podsiadło, Sokół, Young Leosia, Taco Hemingway czy raper Bedoes. Działania PCPM wsparły także inne podmioty ze świata polskiej kultury. Były to m.in.: Galeria Katarzyny Napiórkowskiej, Wydawnictwo Literackie i Wydawnictwo ZNAK. Z kolei w klubie Niebo w Warszawie udało się zorganizować koncert „Nie wiesz co robić? Rób dobro!”, w którym udział wziął szereg krajowych artystów scenicznych. Cały dochód z biletów został przeznaczony na nasze działania dla Ukrainy. Najnowszą współpracą fundacji jest nawiązanie wspólnej i długofalowej akcji ze Stowarzyszeniem Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych (SOIAR). Stowarzyszenie odpowiada za większość koncertów oraz festiwali odbywających się w Polsce. Podczas nadchodzących wydarzeń organizowanych przez SOIAR organizatorzy będą zachęcać do wspierania zbiórki pieniężnych na rzecz Ukrainy. Ponadto, do współpracy z PCPM dołączyło radio ESKA, które pomogło wypromować licytacje dla Ukrainy prowadzone z partnerem fundacji Allegro.pl.
PARTNERSTWO Z FIRMAMI
Od dnia wybuchu konfliktu za wschodnią granicą bardzo duża liczba biznesów i korporacji zgłosiła się do PCPM oferując donacje. Nad kontaktem i obsługą wpłat od pierwszego dnia wojny w Ukrainie intensywnie pracuje fundacyjny zespół.
OPIEKA W POLSCE
Główną inicjatywą na rzecz opieki nad uchodźcami z Ukrainy jest prowadzone przez PCPM przy Dworcu Wschodnim w Warszawie Centrum Tranzytowe, które dla większość przyjeżdżających do stolicy Polski stanowi pierwszy punkt na drodze do miejsc docelowych osób uciekających przed wojną. Na miejscu potrzebujący mogą otrzymać m.in. pomoc medyczną i ciepły posiłek o każdej porze dnia i nocy, pomoc psychologa, pomoc rzeczową (ubrania, wózki dla dzieci, etc.), niezbędne pomoce dla zwierząt podróżujących z właścicielami (transportery, karma, smycze, etc.), czy darmowe polskie karty SIM. Od momentu uruchomienia centrum tranzytowego, 25 marca, do ośrodka przybyło ponad 19 000 uchodźców. Razem z lokalnymi spółdzielniami spożywczymi ośrodek tranzytowy dla uchodźców dostarcza: 2500 posiłków dziennie, 500 dodatkowych posiłków dla osób przebywających tam dłużej, 1500 przekąsek dla dzieci oraz specjalną żywność dla diabetyków. Na każdym etapie pobytu w centrum tranzytowym uchodźcy są pod opieką wolontariuszy, którzy przez całą dobę służą, podstawowa pomocą i informacją. Za pomoc medyczna odpowiada zespół ratowników i lekarzy obecnych na miejscu.
W kompleksie skonstruowanym przez PCPM działają także stanowiska organizacji i instytucji pomagających w dalszym transporcie. Każdy z potrzebujących po konsultacjach, może otrzymać dla siebie i swojej rodziny bilet na pociąg, autobus, lub samolot w konkretne miejsce docelowe. Możliwe jest także zorganizowanie tymczasowego mieszkania na okres 30 dni dla potrzebujących w ramach współpracy PCPM z platformą najmu okazjonalnego AirBnB. Miasta, w których dotychczas ulokowaliśmy potrzebujących to m.in. Gdańsk, Warszawa, Olsztyn, Toruń, Kraków, Katowice, Giżycko, Szczecin, Poznań, czy Zielona Góra.
Ponadto, fundacja zorganizowała i zarządza dwoma Centrami Edukacyjno-Kreatywnymi (CEK) PCPM dla matek z dziećmi z Ukrainy w Warszawie. Pierwsze z nich powstało we współpracy z mBankiem przy ulicy Królewskiej w dzielnicy Śródmieście, drugie, także w centrum, powstało przy ulicy Foksal. Partnerami drugiej ze świetlic środowiskowych są: Oddział Warszawski i Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (NIAiU), Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (SAW) oraz Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów.
W obu punktach pomocowych kobiety w godzinach porannych i popołudniowych mogą zostawić pod profesjonalną opieką swoje dzieci, by w międzyczasie móc załatwić najważniejsze sprawy związane z pobytem w Polsce. Na miejscu oferowana jest też pomoc w zakresie doradztwa zawodowego, szukania pracy czy pisania CV. Ponadto kobiety i dzieci mają dostęp do pracującego w Centrum psychologa. W punkcie prowadzony jest także intensywny kurs z języka polskiego.
Wspieraj pomoc Ukrainie wpłatami przez pcpm.org.pl/ukraina
Bieżące informacje dotyczące działalności Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.
Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm
Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)