Lekarze i ratownicy z PCPM pomogą Włochom w walce z koronawirusem

Misję medyczną do Włoch zaplanowano na 10 dni. Lekarze i ratownicy wylecą transportem wojskowym z Warszawy w poniedziałek, 30 marca, wrócą 9 kwietnia. W kraju przeszli już testy na obecność SARS-CoV-2. Wszyscy są zdrowi. Takie same badania i kwarantanna czekają ich po powrocie z misji. Przeszli też dodatkowe szkolenia z zasad użycia konkretnych środków ochrony indywidualnej i procedur pracy w szpitalu we Włoszech.

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM ma zasilić lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego. W sumie do Lombardii poleci 15-to osobowy zespół. – Na miejscu okaże się dopiero w jakim systemie będziemy pracować. Większość czasu będziemy przebywać w strefie skażonej w związku z czym podjęliśmy specjalne środki zabezpieczające i zabieramy dodatkowy sprzęt – wyjaśnia Michał Madeyski koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Polacy mają odciążyć miejscowy personel, walczący od tygodni o życie chorych, ale też zdobyć doświadczenie w walce z koronawirusem. – W Polsce jest około 130 tys. lekarzy i 300 tys. pielęgniarek. Wyjazd 15-osobowego zespołu na 10 dni nie osłabi polskiego systemu ochrony zdrowia – przekonuje dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM i ekspert ONZ w sprawach zarządzania kryzysami humanitarnymi. – To akt solidarności i konkretnej pomocy ze strony Polski. Wsparcie włoskich lekarzy, pozwoli im odpocząć po kilku tygodniach pracy bez przerwy – dodaje.

Możesz wspomóc pracę ratowników PCPM:

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

leki i wyposażenie Zespołu Ratunkowego

Twoje dane:
* Pole wymagane

– We Włoszech zmarłych z powodu koronawirusa jest ponad 3 razy więcej niż w Chinach. System ochrony zdrowia jest na skraju katastrofy. Dlatego zdecydowaliśmy, że Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM, certyfikowany przez Światową Organizację Zdrowia, będzie tam niósł pomoc wraz z lekarzami Wojskowego Instytutu Medycznego. Pomagamy teraz ze Włoszech, ale nie jest wykluczone, że za kilka tygodni sami będziemy potrzebować pomocy i solidarności innych krajów Unii Europejskiej – uzupełnia dr Wilk.

– Będziemy na bieżąco relacjonować pracę lekarzy i ratowników z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM. Zachęcam do śledzenia profili w kanałach społecznościowych na Facebooku i Twitterze, tam te informacje będą dla Państwa aktualizowane – zachęca Aleksandra Rutkowska, rzeczniczka Fundacji PCPM.

W związku z pandemią Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM działający pod egidą WHO niesie ratującą życie pomoc w Polsce i poza jej granicami. Podjęliśmy decyzję o przekazaniu wyposażenia szpitala polowego potrzebującym placówkom w Polsce. Takie wsparcie otrzymał dotąd Warszawski Szpital dla Dzieci oraz Centralny Szpital Kliniczny WUM.  Kolejne placówki medyczne zwracają się do nas o pomoc – w ten sposób chronimy zarówno pacjentów jak i medyczny personel przed zakażeniem i ryzykiem zamknięcia placówek. Wspieramy firmy w przekazywaniu środków ochronnych personelowi medycznemu. Nasi specjaliści udzielają pomocy psychologicznej medykom w całym kraju, mając świadomość, że to oni są dziś na pierwszej linii walki z koronawirusem i mogą potrzebować wsparcia, nie tylko rzeczowego.

Medyczny Zespół Ratunkowy realizował już podobne zadania podczas misji w Nepalu, Peru, na Bałkanach, w Libanie czy na Ukrainie. To grupa doświadczonych ratowników, zdolna do niesienia pomocy nawet w najbardziej zniszczonych obszarach w ciągu 24 godzin, dysponująca własnym sprzętem i odpowiednim przygotowaniem.  Jest też certyfikowana przez WHO  jako jedna z siedmiu na świecie grup, działających przy NGO. Apelujemy do Polaków o pomoc. Darowiznę można przekazać na pcpm.org.pl/ratownicy lub na FacebookuZapraszamy także do kontaktu wszystkie firmy, które chciałby podjąć współpracę z Zespołem.

W dobie pandemii kontynuujemy naszą misję w Syrii, gdzie trwa największy kryzys humanitarny stulecia a ludzie pozbawieni są skutecznej ochrony przed koronawirusem. Wśród apeli o pozostanie w domach nie możemy zapominać, że tysiące ludzi domów nie ma. Dzięki ogólnopolskiej zbiórce i ogromnemu medialnemu wsparciu zwróciliśmy uwagę na dramatyczną sytuację syryjskich rodzin i zebraliśmy środki na 52 domy. które w sobotę rano dotarły na granicę z Syrią. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień a wraz z doniesieniami o przypadkach zakażeń na terenie Syrii, wzrasta nasz niepokój o los ludzi w zatłoczonych obozach.. Zbiórka na nowy transport domów trwa: pcpm.org.pl/pomoc 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM na Facebooku 

Oficjalny profil Medycznego Zespołu Ratunkowego na Twitterze