Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej to dla nas dzień jak co dzień – robimy swoje

Zobaczcie jak działamy, poznajcie nas trochę bliżej

Pracownik humanitarny nie tylko jeździ na misje. Dużo pracy wykonuje po prostu zza biurka. Projekty humanitarne, w których pomagamy osobom cierpiącym w wyniku wojen, konfliktów czy braku zasobów – tak jak teraz w Libanie, Ukrainie czy Sudanie Płd. – muszą być dobrze i skrupulatnie zaplanowane, a potem odpowiedzialnie i dokładnie wykonane. Dlatego tak ważną rolę w naszych działaniach pełnią logistycy, koordynatorzy, a także eksperci znający języki i uwarunkowania danego kraju. Planują i organizują dostawy pomocy humanitarnej, reagują na prośby o pomoc, przygotowują rozliczenia i kompletują dokumentacje. W tym, co robimy, jesteśmy profesjonalni, zaangażowani i transparentni (tu znajdziecie roczne raporty z działalności Fundacji PCPM).

Często pracujemy w nocy nie tylko dlatego, że operujemy w różnych strefach czasowych, ale dlatego, że tego wymaga od nas sytuacja.Widoczni na powyższych zdjęciach Roman, Kasia i Przemek podczas jednej z ewakuacji spotkali się chwilę przed północą w Centrum Tranzytowym dla uchodźców przy dworcu Warszawa Wschodnia.  Za chwilę Przemek zarejestruje osoby potrzebujące pomocy finansowej i przekaże im karty płatnicze, Kasia sprawdzi czy mają gdzie spać. Jeśli nie – Roman zawiezie ich do zorganizowanego przez nas centrum zakwaterowania lub po prostu prywatnego mieszkania. Gdy jakaś osoba lub rodzina ma specjalne potrzeby też może na nas liczyć. Bez opieki nie zostają nawet zwierzaki (pewnie pamiętacie historię zagubionego kota jednej z ukraińskich seniorek).

Zawsze staramy się poznać tych, którym pomagamy

Poniżej Ghina, nasza pracowniczka z Libanu, która odwiedza starszego mężczyznę potrzebującego wsparcia. Fundacja PCPM pomaga Libańczykom i syryjskim uchodźcom funkcjonować podczas ogromnego kryzysu ekonomicznego w Libanie. Dzięki temu znamy potrzeby konkretnych osób, wiemy, kiedy te się zmieniają lub kiedy rodzaj udzielanej przez nas pomocy musi zostać zmieniony. Staramy się nie uzależniać osób lub rodzin od wsparcia, bo to nie jest dobre rozwiązanie. Jeśli tylko jest to możliwe, udzielana przez nas pomoc humanitarna zmienia się w pomoc rozwojową. Wtedy osobom potrzebującym dajemy takie narzędzia, by sami mogli o siebie zadbać. Tak robimy obecnie w Iraku czy Libanie, a wcześniej w wielu innych krajach.

Pomoc humanitarna oznacza docieranie tam, gdzie brakuje podstawowych usług czy produktów

Nasze działania w Centrum Dożywiania w Gordhim w Sudanie Południowym polegają na tym, że jesteśmy jedynym miejscem w obrębie setek kilometrów, gdzie matki otrzymują pomoc i wsparcie dla swoich dzieci. Wiele z nich cierpi głód, ale gdy trafią do naszego ośrodka to 10-dniowa terapia przywraca je do zdrowia. Nasi współpracownicy z Sudanu Płd. apelują o wpłaty, ponieważ to ilu dzieciom uda się pomóc, zależne jest od wielkości transportu żywności terapeutycznej. A to kupowana jest z tej zbiórki: pcpm.org.pl/sudan.

A czym jest pomoc humanitarna w ogóle? Wyjaśniamy tu

Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez ONZ i obchodzony rokrocznie właśnie 19 sierpnia, to dla Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej data szczególna. To dodatkowa okazja na wyrażenie szacunku dla wszystkich pracowników humanitarnych i uczczenie pamięci tych, którzy podczas służby innym stracili życie. 19 sierpnia 2003 roku podczas zamachu bombowego w placówce ONZ w Bagdadzie zginęło 22 pracowników organizacji humanitarnych, w tym Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, Specjalny Wysłannik Sekretarza Generalnego ONZ ds. Iraku Sérgio Vieira de Mello. W tym tragicznym dniu w Bagdadzie był także prezes Fundacji PCPM dr Wojciech Wilk.

Przypadający na 19 sierpnia Dzień Pomocy Humanitarnej (DPH) ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uczczenia pamięci 22 pracowników ONZ, którzy zginęli w ataku bombowym na siedzibę organizacji w Bagdadzie (Irak) w 2003 roku. Pierwsze obchody DPH odbyły się w 2009 roku. Jego głównym założeniem jest oddanie szacunku wszystkim pracownikom humanitarnym, wolontariuszom i osobom niosącym pomoc potrzebującym na całym świecie.

Zobaczcie jak działamy, poznajcie nas trochę bliżej

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej także włącza się w obchody Światowego Dnia Pomocy Humanitarnej. Prezentujemy w naszych mediach społecznościowych pracę organizacji humanitarnej. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszych profili na Twitterze, Instagramie czy  Facebooku.

Fundację PCPM możecie wspierać regularnie wybierając KRS 0000259298 w rozliczeniu rocznym podatków PIT, a także przez wpłaty na pcpm.org.pl/wspieram.

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

darowizna PCPM - Ukraina

Twoje dane:
* Pole wymagane

Bieżące informacje dotyczące działalności Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)