Wiadomości PCPM

Wiadomości PCPM

Tu znajdziecie informacje o wszystkim czym się właśnie zajmujemy! Czytajcie, oglądajcie, wspierajcie!

Lipiec:

Liban:

Dostarczamy żywność do najbardziej potrzebujących rodzin w regionie Akkar w Libanie. 564 rodziny libańskie i syryjskie otrzymały pakiety żywnościowe, które starczą na cały miesiąc. Łącznie każda rodzina otrzyma pomoc przez 3 miesiące. Możemy pomóc tym osobom dzięki programowi Polska Pomoc

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM:

Pomoc Ukraińcom w Polsce

150 osób w Połtawie oraz 100 osób w Swietłowodsku pracuje w ramach programu Cash for Work finansowanego przez Open Society Foundations. Zatrudnienie planowane jest na okres jednego miesiąca. Pracownicy wykonują proste prace jak sprzątanie ulic czy remonty budynków użyteczności publicznej, na które brakuje pieniędzy w okresie wojny.

Zarejestrowaliśmy prawie 1000 uchodźców z Ukrainy, którzy byli w wyjątkowej złej sytuacji ekonomicznej. Możemy tym osobom dzięki pomocy organizacji HelpAge i NRC

Kenia:

Hrabstwo Kiambu oraz jedna z najważniejszych instytucji edukacji zawodowej w Kenii, Politechniką Nyeri podpisały porozumienie w ramach rozwoju edukacji zawodowej dla straży pożarnej w Kenii. Dzięki porozumieniu prowadzone przez PCPM, dzięki finansowaniu ze środków Polskiej pomocy, Centrum szkoleń strażackich w Kiambu, będzie mogło prowadzić pełną certyfikację we współpracy z doświadczonym liderem kształcenia w oparciu o kompetencje – narodowej strategii edukacji w Kenii. To pierwsza i zarazem jedyna tego typu instytucja szkoleniowa w Kenii oraz jedna z najważniejszych instytucji edukacji zawodowej w Kenii.

Tanzania:

Ukraina:

Dzięki wsparciu Fundacji Avalon dostarczyliśmy 10 nowych wózków inwalidzkich do Starostwa w Powiecie Warszawskim Zachodnim, które trafią do mieszkańców centrów zbiorowego zakwaterowania.

Etiopia:

Wspieramy system medycyny ratunkowej w Etiopii. Do 10 miast w całym kraju dostarczyliśmy profesjonalny sprzęt medyczny. Dodatkowo przeszkoliliśmy już 215 medyków!

Czerwiec:

Palestyna:

Zobaczcie jak działamy w Palestynie. Docieramy do społeczności, które nie mają dostępu do ochrony zdrowia.

Kenia:

Od ochotników bez sprzętu, po wyposażonych profesjonalistów. Szkoleni pod czujnym okiem polskich instruktorów. Kenijscy strażacy przeszli szkolenie z pomocy powypadkowej.

Tanzania:

35 osób przeszło certyfikowane szkolenie instruktorskie w Tanzanii. Dzięki temu PCPM rozwija medycynę ratunkową, która jest młodą dziedziną w tym kraju.

Medyczny zespół ratunkowy PCPM:

Nasi ratownicy medyczni leczą na całym świecie. Zobaczcie nagranie o ich pracy

Pomoc Ukraińcom w Polsce:

Ukraina:

Fundacja PCPM pomaga w zalanych miejscowościach w Ukrainie

Działamy w obwodzie chersońskim. W wyniku zerwania tamy w Nowej Kachowce zalane zostały miejscowości, do których dostarczaliśmy pomoc. Nasi wolontariusze rozpoczęli dystrybucję pomocy dla powodzian w Mikołajowie.

Maj:

Tanzania:

Instruktorzy PCPM szkolą w Tanzanii z pierwszej pomocy

Liban:

Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM:

W maju odbyła się rekrutacja do Medycznego Zespołu Ratunkowego. Ponad 30 osób zasiliło nasze szeregi!

Ukraina:

Szczęście w wojennym nieszczęściu – Marcin Ogdowski, korespondencja z Ukrainy

Po raz kolejny nasi wolontariusze dotarli z pomocą na Zaporoże!

Działamy w obwodach chersońskim i mikołajowskim. PCPM razem z ukraińską organizacją Flogiston Team, pomaga przywrócić prąd. Elektrycy często muszą działać w skrajnie niebezpiecznych warunkach, uważając na ostrzał i miny

Kwiecień:

Liban:

„Dzięki PCPM mogłam przeżyć”. Libańczycy opowiadają o projekcie wspierającym rolników

Ukraina:
Zobacz gdzie dotarliśmy z pomocą w Ukrainie

Marzec:

Kenia:

Polscy instruktorzy szkolą strażaków w Kenii. I robią to wyśmienicie!

Dzięki projektowi PCPM liczba strażaków w Kenii potroiła się!

Pomoc Ukraińcom w Polsce:

Dzisiaj pierwsza dama Czech – Eva Pavlová, odwiedziła MEDEVAC HUB Jasionka w Rzeszowie.

Fundacja PCPM we współpracy z UNHCR wsparła uchodźców w Lublinie. Pomoc trafiła do ponad 4 tys. rodzin

Marzec:

Turcja:

Lekarze z Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPM wspierają działania klinik mobilnych w zniszczonym przez trzęsienie ziemi regionie Türkoğlu. Opieka zdrowotna dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji obejmuje opiekę nad kobietami w ciąży. Dr. Hanna z Medycznego Zespołu Ratunkowego pracuje w brytyjskim szpitalu polowym.

Ukraina:

Dostarczyliśmy mleko w proszku do Domu Samotnej Matki w Rzeszowie, w którym znajdują się zarówno kobiety z Polski, jak i Ukrainy. Mleko dostarczyła nam firma Danone.

Zawalone budynki, zerwane dachy, połamane drzewa. Taki widok ukazuje się wolontariuszom Fundacji PCPM, którzy docierają do przyfrontowych miejscowości w obwodzie zaporoskim w Ukrainie. Mieszkańcom tego regionu potrzebna jest każda możliwa pomoc.

Luty:

Turcja:

Do tragicznych w skutkach trzęsień ziemi doszło w południowej Turcji. Epicentrum znajduje się niedaleko 2-milionowego miasta Gaziantep, gdzie skala zniszczeń jest ogromna. Kataklizm w znacznym stopniu nawiedził też Syrię. Fundacja PCPM rozpoczęła zbiórkę na stronie pcpm.org.pl/pomoc, by pomóc poszkodowanym.

Rozpoczęliśmy załadunek pierwszej partii domów modułowych, które wyślemy do Syrii

Ruszyła pilna zbiórka pieniężna, która ma pomóc poszkodowanym w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. 

Łotwa:

Dzięki naszemu wsparciu na granicy łotewskiej powstały punkty pomocowe dla Ukraińców, którzy starają się z Rosji dostać do UE.

Tanzania:

Sudan Południowy:

Achol, Awang, Mary, Lam, Abuk, James. Z tej szóstki dzieci urodzonych w Sudanie Południowym, czwórka w tej chwili cierpi z powodu głodu. Taki los spotyka aż 1,4 miliona dzieci w tym kraju, które nie ukończyły nawet pięciu lat.

Wspieramy ośrodek terapii głodu w Sudanie Południowym w Gordhim. Dzieci otrzymują terapeutyczne pakiety żywieniowe, które zawierają potrzebną ilość kalorii.

Pomoc Ukraińcom w Polsce:

MEDEVAC HUB Jasionka będzie mógł działać dłużej. Podpisaliśmy umowę z Ministerstwem Zdrowia.

W ramach zatrudnienia interwencyjnego uchodźców z Ukrainy udało nam się wesprzeć samorządy w całej Polsce. To także pomoc dla nauczycieli w polskich szkołach, gdzie uczą się ukraińskie dzieci. Dzięki temu odciążamy też polski system edukacji.

Podsumowanie rocznej pomocy PCPM w Ukrainie

Ukraina:

300 pakietów z pomocą humanitarną oraz wyposażenie dla strażaków dotarło do miejscowości w obwodzie zaporoskim.

„Docieramy do doszczętnie zniszczonych miast. Oprócz jedzenia czy ubrań przywozimy tym ludziom zapewnienie, że jesteśmy z nimi, że świat pamięta, pomoże, że jesteśmy po ich stronie…” – wolontariusze przekazują pomoc humanitarna z Fundacji PCPM.

150 łóżek trafiło do Mikołajowa. PCPM pomaga przetrwać zimę Ukraińcom

Styczeń:

Liban:

Instalujemy panele fotowoltaiczne na dachach remiz strażackich w Bejrucie.

Pomoc Ukraińcom w Polsce:

Już ponad 350 osób rannych i chorych przeszło przez MEDEVAC HUB Jasionka.

Krótki reportaż, o hubie medycznym w Jasionce. Obejrzyjcie!

Wspólnie z przedstawicielstwem Tajwanu w Polsce dostarczyliśmy pomoc humanitarną do Łucka.

Ukraina:

Na początku stycznia udaliśmy się do obwodu chersońskiego i samego Chersonia z pomocą humanitarną.

Etiopia:

Nowy rok jednak dla nas bez zmian. Wciąż działamy na całym świecie. W Etiopii i Tanzanii szkolimy służby medyczne i strażaków.

https://twitter.com/FundacjaPCPM/status/1610601171340910596

Nowy rok nowe wyzwania. Fundacja PCPM wkracza z jeszcze większą energią i nowymi projektami w rok 2023. Jednak rok 2022 był najbardziej wymagający i produktywny w historii fundacji. Dr Wojciech Wilk w krótkim nagraniu wideo podsumowuje ostatnie 12 miesięcy, a jeśli chcecie zobaczyć więcej szczegółów, zajrzyjcie do naszego podsumowania za rok 2022.