W Międzynarodowym Dniu Walki z Ubóstwem pomóż nam pomagać najbardziej potrzebującym na co dzień

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej realizuje projekty pomocy humanitarnej w Etiopii, Sudanie Południowym i Libanie. Znaczną część z działań możemy realizować dzięki wpłatom indywidualnych darczyńców. To właśnie z funduszy zebranych poprzez pcpm.org.pl/etiopia zbudowaliśmy kuchnię i stołówkę w szkole Selam Chora w mieście Debre Berhan w centralnej Etiopii. Obiad w szkole to dla wielu tamtejszych dzieci jedyna okazja w ciągu dnia na pożywny posiłek. “Nie da się opisać słowami tego, jak ważne jest to wsparcie” – podkreślała Ayak, mama jednego z uczniów ze szkoły Salem Chora.

Od zachodu Etiopia graniczy z najmłodszym państwem świata – Sudanem Południowym, gdzie, Fundacja PCPM wspiera najmłodszych mieszkańców tego kraju. W miejscowości Gordhim (stan Aweil East) Fundacja wspiera lokalne Centrum Dożywiania. Pracownicy ośrodka wspieranego przez PCPM oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów, walczą z chorobami, które towarzyszą niedożywieniu oraz prowadzą szkolenia z uprawy roślin i odżywiania. Dzięki wpłatom na pcpm.org.pl/sudan Fundacja rokrocznie wysyła do Sudanu Południowego transport żywności ratującej dzieci przed śmiercią z głodu.

“Wysyłamy transport z pomocą humanitarną dzięki ofiarności Polaków” – podkreślał dr Wojciech Wilk, prezes Fundacji PCPM, który osobiście nadzorował w Afryce pakowanie pomocy humanitarnej. Jak tłumaczył, transport “to prawie 40 tysięcy saszetek z wysokobiałkową żywnością, potrzebną do ratowania życia nawet 1500 dzieci”. “Te dzieci korzystają z pomocy w ośrodku dożywiania w miejscowości Gordhim. Terapia wygląda tak, że najmłodsi, którzy cierpią głód, przyjmują saszetki z preparatem przez 10 dni – wyjaśniał dr Wilk. Każda porcja pożywnej pasty na bazie orzeszków ziemnych to aż 500 kcal. Zawiera witaminy i minerały potrzebne do powrotu do zdrowia, a koszt jednej saszetki wynosi około 1,60 zł.

Pomoc humanitarna jest także niezbędna w Libanie, który od lat zmaga się z kolejnymi kryzysami. W tym niedużym państwie liczba uchodźców z Syrii, gdzie w 2011 roku wybuchła wojna, wynosi ponad 1 mln. Niezależnie od pochodzenia, wszystkich mieszkańców kraju uderzyło załamanie się w połowie 2019 lokalnej waluty, a kolejno kryzys związany z pandemią Covid-19 oraz gigantyczna eksplozja w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 roku. Najuboższe rodziny nie stać niekiedy nawet na opłacenie czynszu za mieszkanie, grozi im eksmisja. Wpłaty poprzez pcpm.org.pl/liban pomogą najbiedniejszym rodzinom przetrwać nadchodzący, wyjątkowo trudny okres jesienno-zimowy.

O innych projektach Fundacji PCPM w Libanie, takich jak szkolenia dla pszczelarzy, a także działaniach w Etiopii, gdzie prowadzimy szkolenia ratowników medycznych w Etiopii możecie przeczytać na naszej stronie.

Bieżące informacje dotyczące pomocy niesionej przez Fundacji PCPM publikujemy na Twitterze.

Oficjalny profil Fundacji na Instagramie – @fundacjapcpm

Oficjalny profil Fundacji na Facebooku – Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)